Panorāma

Rīgas dome no M. Sprūda pirks zemi Skanstē

Panorāma

Sākas militārās mācības "Namejs 2018"

Kā veicināt jauniešu interesi par politiku

Politika interesē vien 20% jauniešu; meklēs veidus intereses veicināšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Tikai 20% jeb katrs piektais Latvijas jaunietis vecumā no 18 līdz 30 gadiem aktīvi interesējas par politiku vai vēlas tajā iesaistīties, liecina jaunākie Izglītības un zinātnes ministrijas dati. Tuvojoties 13.Saeimas vēlēšanām, meklē veidus, kā veicināt jauniešu interesi par politiku. Plānots, ka septembrī tieši pedagogi būs tie, kas vidusskolēniem skaidros, kāpēc piedalīties vēlēšanās ir svarīgi.  

 “Panorāma” veica eksperimentu, jauniešiem vaicājot, kad gaidāmas Saeimas vēlēšanas.

Jauniete Marta atzina, ka pat nezina precīzu datumu un īsti neseko līdzi politikā notiekošajam. “Diemžēl nē. Ļoti minimāli. Tāpēc, ka man neinteresē politika ikdienā. Vienmēr gribas, lai būtu labāk, bet es nezinu, neesmu tik gudra, lai zinātu, ko likt vietā,” atzina Marta.

Uz vēlēšanām gan viņa ies, “nāks tuvāk, vēl papētīšu, kur to ķeksīti ievilkt un kuru sarakstu ielikt”.

Arta un Laine arī atzina, ka seko politikas notikumiem tikai nedaudz, un “pirms vēlēšanām palasīs vairāk”.  

Nesen arī tiesībsargs pārliecinājies, ka jauniešus politika maz interesē.

“Mūsu skolu jaunatne jeb jaunieši, potenciālie vēlētāji nav pietiekami aktīvi. To pierāda arī dažādi pētījumi. Tagad arī ir ļoti interesants pētījums, kurā uzsvērts, ka nezina neko par vēlēšanu sistēmu, par procedūrām un neuzskata to arī par nepieciešamību, jo neko jau nevar ietekmēt,” norādīja tiesībsargs Juris Jansons.

“Ir pietiekami trauksmaini, un svarīgi iesaistīt mūsu pašu pilsoņus, jo tādus lēmumus, kādus mēs pieņemsim, tāda tā valsts arī būs nākotnē.

Jaunākā Izglītības un zinātnes ministrijas aptauja liecina, ka tikai katrs piektais jaunietis vecumā līdz 30 gadiem aktīvi interesējas par politiku. Lai skaidrotu, kāpēc balsot vēlēšanās ir būtiski, tiesībsargs īsteno plašu semināru programmu pedagogiem, kas tālāk izglītos vidusskolēnus.

No pirmdienas, 20.augusta, līdz 30.augustam dažādās Latvijas pilsētās tiesībsargs rīko īpašus seminārus pedagogiem. Pirmdien seminārs notika Rīgā, trešdien tas būs Rēzeknē, ceturtdien – Valmierā, bet nākamnedēļ – Jēkabpilī un Liepājā. Skolotāji to atzina par labu esam ne vien skolēniem, bet arī pašiem sev un bērnu vecākiem.

“Šī informācija, kas skolēniem tiks stāstīta, šīs zināšanas, es ļoti ceru, ka skolēni tās aiznesīs mājās arī saviem vecākiem, kas arī ir ļoti nepieciešams,” pauda Jelgavas 4.vidusskolas politikas un tiesību skolotāja Kristīne Romanovska.

Jaunieši politikā ir neaktīvi, atzina Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga, norādot, ka šāda kampaņa ir vērtīga, tomēr nepareizi ir to rīkot vien vēlēšanu gadā. Svarīgi par vēlēšanām skolās runāt regulāri un izglītot.

“Es teiktu, ka ne tikai mudināt iet vēlēt, bet arī kritiski izvērtēt savu izvēli, politiskās reklāmas, solījumus. Šim arī būtu jāiet kopsolī,” sacīja Zonberga.

Kā risku šādai kampaņai pētniece min skolotāja politisko neitralitāti, kuru nedrīkst pārkāpt, un tas nozīmē, ka skolotāji nedrīkst ar audzēkņiem runāt par savām politiskajām simpātijām vai antipātijām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti