Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Re:Baltica: Baltijas gadsimta dzelzceļa projekts skrien no sliedēm

Īstenības izteiksme 15 minūtēs

Minskas vienošanās: Vai pirms pieciem gadiem lemtais ir izpildāms

Krustugunīs - valsts drošība un Daugavpils novada iedzīvotāju dzīves ērtības

Poligona «Meža Mackeviči» paplašināšana: Līdzsvara meklējumi starp valsts drošību un iedzīvotāju ērtībām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Kā sadzīvot lauku cilvēkiem un valsts drošībai? Savstarpēja neizpratne izveidojusies pirmajā publiskajā apspriešanā starp Daugavpils novada Vaboles pagasta iedzīvotājiem un plānotā militārā poligona "Meža Mackeviči" paplašināšanas iniciatoriem. Lai nokļūtu uz darbu, skolu un novāktu graudu ražu, vietējiem iedzīvotājiem nepieciešamas iespējas pārvietoties, taču Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) vajadzīga apmācību vieta - jauna un moderna militārā bāze. Vaboles iedzīvotājus arī satrauc savas mājas un zemes vērtības samazināšanās, kā arī iespēja, ka gaismas raķetes un šāvienu skaņas baidīs bērnus.

“Meža Mackeviču poligonā atrodas divas 300 metrus garas šautuves, administratīvā ēka un dažādas papildu būves, kas paredzētas apmācāmo sadzīves apstākļu nodrošināšanai. Mēs šo poligonu pārņēmām 1991. gadā, tad tika izveidota Zemessardze. Spriežot pēc šo ēku nodošanas [ekspluatācijā] 1957. gadā, var saprast, ka te jau iepriekš bija poligons. Šobrīd tas ir 10,4 hektāru plašs. Esam pārņēmuši no Zemkopības ministrijas vēl papildu teritorijas, tie ir aptuveni 2050 hektāri,” stāsta poligona "Meža Mackeviči" atbalsta nodaļas priekšnieks kapteinis Aivars Driņģis.

Poligonā izvietotas šautuves, un tajās notiek gan profesionālā dienesta karavīru, gan Zemessardzes militārās mācības. Apjomīgu militāro mācību rīkošanai ar 10 hektāriem ir par maz, tādēļ

poligona paplašināšanai AS “Latvijas Valsts meži” pērnā gada nogalē Aizsardzības ministrijai nodeva vairāk nekā 2 tūkstošus hektāru platības Daugavpils novada Vaboles, Līksnas un Maļinovas pagastos.

Kapteinis Driņģis stāsta, kā teritorija varētu mainīties pēc lokālplānojuma apstiprināšanas. "Gar poligona robežu tiks izvietotas brīdinājuma zīmes, ka „Jūs atrodieties poligonā”, paaugstinātas bīstamības nodarbību laikā uz iebraucamajiem ceļiem atradīsies apķēdējuma posteņi, kas liegs civiliedzīvotājiem iekļūt bāzes teritorijā un pakļaut savu dzīvību briesmām. Mums šis poligons dod laika un līdzekļu ietaupījumu, lai nevajadzētu braukt uz tālajiem Ādažiem, mēs varēsim vingrināties un trenēties tepat," skaidro Driņģis.

Nepilna kilometra attālumā no poligona "Meža Mackeviči" atrodas tuvākā dzīvojamā māja. Tieši šīs mājas vārds, kur šobrīd vecāku mājās saimnieko Regīnas kundze ar vīru, arī dots militārā poligona nosaukumam. "Kur ir garantija, ka sēņojot mežā kāds neuzkāps uz kādas sprāgstošas vielas vai vēl kaut kā? Mums ir bail par sevi, lopiem," saka Regīna.

Nav drošības sajūtas arī tikai dažu kilometru attālumā no poligona dzīvojošajiem vaboliešiem. Tiesa, daudzi pie poligona klātbūtnes jau ir pieraduši. "Tiks bojāti ceļi, troksnis būs lielāks. Taču mēs pie šāvieniem, trokšņiem un militārās tehnikas esam pieraduši tāpat kā Daugavpilī pie tramvaja," tā spriež Vaboles iedzīvotājs Gunārs.

Jaunā paaudze Vabolē pie šāvienu trokšņiem gan nav gatava pierast. "Mēs ar vīru nolēmām Vabolē nopirkt māju, jo es te kādreiz dzīvoju. Dzīvojam netālu no poligona. Varējām palikt pilsētā, taču izvēlējāmies laukus. Mums šobrīd ir ap 40 aitu mammas. Aitas ir tramīgas, būvēt žogu ir dārgi. Mājām un zemēm no poligona paplašināšanās zūd vērtība, gribam dzirdēt, kā kurkst vardes dīķī, nevis lielgabalu šāvienus," skaidro vaboliete Evita Skrindževska.

Gada sākumā Vaboles pagasta saieta namā notika pirmā publiskā apspriede par militārā poligona "Meža Mackeviči" paplašināšanu. Tajā piedalījās paplašināšanās iniciatori un apmēram 70 cilvēki gan no Vaboles, gan no citiem blakus esošajiem pagastiem. Publiskās apspriedes laikā izskanēja daudz skaļu vārdu, jautājumu, neskaidrības un bažu.

Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons intervijā Latvijas Radio uzsver, ka, viņaprāt, diez vai iedzīvotāji izjutīs lielu atšķirību starp poligonu, kāds tas ir pašlaik un kāds tas plānots nākotnē. Jo lielākā daļa poligonā esošo šautuvju jau tagad tiek intensīvi izmantotas. Turklāt Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs uzsver, ka tas nebūs lielākais poligons valstī.

"Tā mēs nodrošināsim valsts reģionu attīstību, poligons būs pozitīvs pienesums un labums vietējiem, jo līdz ar infrastruktūras attīstību šie poligoni atnes jaunas darbavietas, ekonomisko aktivitāti. "Meža Mackeviči" nebūs lielākais poligons valstī, tas būs līdzīgs "Meža Strautiņiem" Alūksnes apkaimē un Skrundas poligonam. Lielākie lādiņi, kas apmācībās te tiks izmantoti, būs 120 milimetru lādiņi," klāsta Garisons.

Daugavpils novada dome, kuras teritorijā arī būs plānotais lielais militārais poligons, kā atzīst priekšsēdētājs Arvīds Kucins ( "Daugavpils novada partija"), nonākusi krustugunīs. "Jāaizstāv gan valsts drošības, gan novada iedzīvotāju intereses. Esam nonākuši "starp diviem dzirnakmeņiem"," uzskata Kucins.

Aizsardzības ministrija, kura izteica aicinājumu pagarināt militārā poligona "Meža Mackeviči" lokālplānojuma sabiedrisko apspriešanu, šobrīd meklē līdzsvaru un atbildes, ko sniegt apkaimes iedzīvotājiem, uzsver ministrijas valsts sekretārs Garisons. “Mūsu interesēs ir sadzīvot ar vietējiem iedzīvotājiem un rast risinājums, kas būtu pieņemami viņiem un arī mums," pauda Garisons.

Lai gan lokālplānojuma apspriešanai ir konsultatīvs raksturs, jautājumu un neskaidrību militārā poligona "Meža Mackeviči” paplašināšanas jomā joprojām daudz. Poligona paplašināšanas sabiedriskā apspriešana pagarināta līdz 24.februārim. 3. Latgales brigādes zemessargi ir gatavi iedzīvotājiem stāstīt ne tikai par saviem plāniem poligona paplašināšanā, bet arī par ieguvumiem vietējiem iedzīvotājiem.

Starp ieguvumiem tiek minēta uz poligonu vedošā ceļa plānotā rekonstrukcija, kā arī tilta atjaunošana pār Līksnas upi, ko līdztekus zemessargiem un karavīriem laikā, kad nenotiks mācības, varēs izmantot arī vietējie zemnieki. Tāpat plānots sakārtot meža meliorācijas sistēmu.

Savukārt Daugavpils novada domē cer, ka sarunās ar Aizsardzības ministriju izdosies panākt pievada izbūvi no valsts ceļa, kas vestu taisnāk uz "Meža Mackeviču" poligonu, kā arī īpašas trokšņu slāpējošas barjeras izveidi, lai mazinātu ieroču, īpaši lielkalibra, radīto šāvienu troksni. Runa ietu arī par kompensāciju piešķiršanu. Tas varētu mazināt vietējo cilvēku neapmierinātību.

Paralēli sabiedriskajai apspriešanai novadā uzsākta iedzīvotāju aptauja par poligona paplašināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti