4. studija

LU Botāniskā dārza jaunais žogs jau sācis sadalīties.

4. studija

Katlakalnā kaimiņš kaimiņam pamazām atņem ceļu. Un viss ir likumīgi!

Vai likums atļauj pirkt un pārdot militāros formas tērpus?

Policista formastērps Centrāltirgū? Latvijā vāji iegrožo mundieru tirdzniecību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kā vēsta publiski pieejami ieraksti, dažiem cilvēkiem ir izdevies izdevies Centrāltirgū iegādāties Valsts policista mundieri. Krietna riekšava ar pogām, uz kurām ir Latvijas valsts ģerbonis, kubiki, kādus ir pierasts redzēt uz uzplečiem. Vai tas ir atļauts? LTV raidījums "4. studija" pēta regulējumu, kas attiecas uz formastērpu nēsāšanu. 

"Līdz 2000. gadam spēkā bija utilizācija. Vecajiem formas tērpiem veica ķīmisko tīrīšanu un tad izsniedza lietotus formas tērpus. Pēc 2000. gada to izmainīja, un tagad formu atstāj cilvēkiem, kuri pamet dienestu," skaidro Valsts policijas Mantiskās un bruņojuma nodaļas priekšnieks Arnis Neilands. 

Kā izrādās, tāda pat kārtība ir attiecināma arī uz Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) amatpersonām. Darbinieks, kad aiziet no dienesta, savu formas tērpu var izpirkt un tālāk ar to darīt ko vēlas.

"Dienesta gaitas likums nosaka, ka atvaļinoties no dienesta amatpersona atmaksā formastērpa atlikušo vērtību iestādei. Līdz ar to sanāk, ka formas tērps pēc būtības paliek bijušās amatpersonas īpašumā," stāsta VUGD pārstāvis Staņislavs Ļisovenko. 

Bet kāda ir kārtība, kā tiek utilizētas nevajadzīgās formas? Vai tās drīkst vienkārši izmest? Šādi ir rīkojušies ugunsdzēsēji glābēji. Izvācoties no vecajām depo telpām Akmeņu ielā, Pārdaugavā, kopā ar nevajadzīgajām mantām izmestas arī drēbes. To iemūžinājis garāmgājējs. Kā pārliecinās "4. studija", teritorijā, kur mantas izmestas, var tikt ikviens, līdz ar to nav garantijas, ka kāds, kuram tā nepienākas, tagad nēsā ugunsdzēsēja mundieri.

"Man par šo informācija nav pilnīga, bet es no kolēģiem sapratu, ka šie bija formas tērpi, kuri bija sagatavoti utilizācijai. Viņi stāvēja ārpusē un gaidīja kamēr atbrauks komersants un savāks utilizējamo mantu. Personas bez noteiktas dzīves vietas vai sliktā finansiālajā stāvoklī, kaut kādi nakts laikā to izvandīja," stāsta Staņislavs Ļisovenko. 

Sarunās ar Valsts policijas, VUGD un Latvijas armijas pārstāvjiem atklājas, ka par savas formas likumisku aizsargāšanu ir parūpējušies tikai militāristi. Likumā rakstīts, ka mūsu valsts karavīru formas tērpu pārdot ir aizliegts. Vienīgais, ko pats karavīrs var iegādāties, ir viesību tērps.

"Ja pārējo mēs nodrošinām centralizēti, tad pastāv iespēja, ka mēs atļaujam karavīram par paša finanšu līdzekļiem, ja viņam tāds pienākas, iegādāties šo viesību tērpu. Bet tāpat viņš šo tērpu nēsāt nedrīkst, ja viņam nav tādas atļaujas," stāsta Nacionālo bruņoto spēku (NBS) Apvienotā štāba pārstāvis, majors Ervīns Aizpurietis. 

Ja cilvēks aiziet no dienesta, viņam var piešķirt formas tērpu. Kārtība, kura regulē, kurš un kā to drīkst nēsāt, visiem trim ir vienāda. Atvaļinātais policists, ugunsdzēsējs vai karavīrs drīkst to uzvilkt Latvijas valsts svētkos, atceres un atzīmējamās dienās. Ne visi to ievēro. Piemēram, kāds karavīrs ikdienas formas tērpā ir piedalījies tā sauktās uzvaras dienas svinībās Daugavpilī.

"Kad karavīrs atvaļinās vai kad beidzas līgums, ir procedūra, kad par labu dienestu karavīram, kā apbalvojums, kā gods, viņam ir tiesības svētku, Latvijas valsts svētku pasākumos piedalīties formas tērpā. Kā arī piedalīties savas apakšvienības ballēs, pasākumos kā veterāns savā formas tērpā. Tie pārsvarā ir ikdienas formas tērpi. Pārējos formas tērpus, ja karavīrs ir beidzis dienestu, visus ir pilnībā jānodod," norāda NBS augstākais virsseržants Edgars Joksts-Bogdanovs, 

Tātad ugunsdzēsēju vai policista formu pirkt un pārdot nav aizliegts. Tās aizliegts nēsāt, ja uzdodaties par attiecīgā dienesta pārstāvi, bet tai pat laikā ikviens var ietērpties policista formā un ja neviens viņam nepievērsīs uzmanību, mierīgi iziet cauri visai galvaspilsētai. Tas attiecīgi var radīt pamatīgu risku, ka šādu caurumu likumā var izmantot ļaunprātīgi.

"Es domāju, ka tas ir tīri godaprāta jautājums. Nav normatīvās bāzes, kura aizliegtu to darīt. Bet ja tiks izdarīts noziegums ar to formas tērpu, tad atbildība pilnībā gulsies uz to, kurš to formas tērpu ir atdevis," tā Arnis Neilands. 

"Šādi gadījumi ir dzirdēti, militārā policija par katru šādu gadījumu veic izmeklēšanu. Par rezultātiem es nebūšu kompetents teikt, bet katrā gadījumā, ja kāds cilvēks redz, ka kāds nelikumīgi izmanto formas tērpu, par to ir jāziņo," norāda Ervīns Aizpurietis.

Jāsecina, ka šobrīd Latvijā spēkā esošā likumdošana apbrīnojami maigi regulē dažādu oficiālo dienestu formas tērpu pirkšanu un pārdošanu. Tādēļ nav jābrīnās, ka ir sīkbodes, kurās ikviens par pārdesmit eiro var nopirkt policista formas tērpu.

Tas tad, ja šādu veikalu izdodas atrast – "4.studijai", apsekojot Centrāltirgu, kur kādreiz šāds veikals atradās, nākas secināt, ka tas ir pazudis vai arī slēgts, jo nevienā skatlogā meklētās preces neredz.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti