Policiju lūdz izmeklēt vairāku «Par alternatīvu» kandidātu nonākšanu sarakstā

Valsts policija ir apstiprinājusi, ka saņēmusi un izskatīs Centrālās Vēlēšanas komisijas (CVK) iesniegumu ar lūgumu izvērtēt vairāku apvienības „Par alternatīvu” deputātu kandidātu nonākšanu sarakstā.

ĪSUMĀ:

  • “Par alternatīvu” sarakstu iesniedza pēdējā dienā, no 75 kandidātiem atstāja 37.
  • Pieņemtais saraksts CVK vieš šaubas, tāpēc lūgts policijai to izmeklēt.
  • Arkādijs Karijevs lūdza viņu svītrot no saraksta – viņš neesot neko parakstījis.
  • Vladimirs Siņicins savukārt grib kandidēt, bet arī neko nav parakstījis.
  • Partijas līderis Žuravļovs: Skandālu ar viltojumiem rīkoju, lai iegūtu sev reklāmu.
  • Politologs Rozenvalds: Būtu jādomā par šī saraksta izslēgšanu.
  • CVK: Saraksta atbildības nevar būt; ja kāds sarakstā ir neleģitīmi, viņa rezultātu neskaitīs.
     

Jau izskanējis, ka svītrot savu kandidatūru no saraksta lūdzis Arkādijs Karijevs, apgalvojot, ka nav parakstījis kandidēšanas dokumentus. Latvijas Radio ir zināms vēl viens kandidāts, kurš saka, ka nav licis savu parakstu.

Apvienība "Par alternatīvu" iesniedza savu kandidātu sarakstu pēdējā dienā, īsi pirms Centrālās vēlēšanu komisijas darba laika beigām. Jau tad atklājās, ka vairāk nekā pusē anketu iztrūkst kandidāta paraksts. No 75 plānotajiem kandidātiem atstāja 37.

Taču arī pieņemtais saraksts vieš šaubas, atzina CVK vadītājs Arnis Cimdars:

„Šķirstos iesniegtos dokumentus, ir vērojams, ka ir paraksti, kuri ir ļoti līdzīgi dažādām personām, nu izskatās kā ar vienu roku rakstīti. Bet Centrālajai vēlēšanu komisijai nav kompetences veikt izmeklēšanu, izsaukt, nopratināt, pieņemt liecības. Tas ir policijas darbiņš, un es domāju, ka viņi to darīs pietiekami ātri un kvalitatīvi,” sacīja Cimdars.

Iepriekšējā CVK sēdē par sava paraksta falsificēšanu paziņojis žurnālists Arkādijs Karijevs. Viņš sūdzējās, ka kandidēt viņam licis tanī brīdī darba devējs, radio „Pik” īpašnieks Juris Žuravļovs, kurš ir viens no apvienības „Par alternatīvu” faktiskajiem līderiem.  

“Es nekādu papīru, nekādas anketas neesmu aizpildījis un uzzināju, ka esmu šajā sarakstā no kādas svešas personas,” CVK sēdē paziņoja Karijevs.

Likuma ierobežojumi traucēja kandidēt vēl diviem šīs apvienības kandidātiem. Viens no viņiem, Valdis Taupmanis, turklāt iesniegumā paziņojis, ka piekritis kandidēt kāda cita politiskā spēka sarakstā.

To, ka viņš vēlas pretendēt uz vietu Saeimā, taču nav parakstījis savus dokumentus, Latvijas Radio apliecina vēl viens apvienības „Par alternatīvu” kandidāts, sporta komentētājs Vladimirs Siņicins.

„Tā bija privāta saruna: vai tu nebūsi pretī piedalīties. Es piekritu, bet neko neparakstīju. Es pat nezinu, no kādas partijas, kā viņu sauc,” atzina Siņicins.

Piedāvājumu kandidēt Siņicinam izteica Juris Žuravļovs, kurš gan apgalvoja, ka skandālu par parakstu falsificēšanu ir organizējis pats, lai iegūtu sev reklāmu.

„Mums skandāli ir vajadzīgi. Es rīt pats paziņošu, ka neesmu parakstījis. Šeit visi parakstījuši,” paziņoja Žuravļovs.

“Mēs pajautāsim, vai ir vēl kāds, kurš grib par velti reklāmu dabūt. Ja ir, tad mēs noteikti jums piezvanīsim un uzaicināsim,” viņš piebilda.

Par negatīvu simptomu Latvijas politiskajā vidē šo atgadījumu nosauca politologs Juris Rozenvalds.

Politologa ieskatā būtu nopietni jāizsver iespēja izslēgt šīs apvienības sarakstu.

„Tā ir juristu kompetence, kādu sodu šajā sakarā var piemērot, cik tas būtu Latvijā pastāvošajām tiesību normām atbilstošs, bet tas, ka jābūt kādai reakcijai, lai nepieļautu šādu gadījumu atkārtošanos nākotnē, man par to īsti šaubu nav,” sacīja politologs.

CVK priekšsēdētājs uzskata, ka kolektīvas atbildes šajā gadījumā nevar būt. Viņš pieļauj, ka policijas izmeklēšana varētu aizņemt ilgāku laiku un biļeteni jau tiks izdrukāti.

Taču, ja tiks konstatēts, ka kāda kandidāta atrašanās sarakstā ir neleģitīma, tad arī vēlēšanu rezultāts par šiem kandidātiem netiks līdzskaitīts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti