Krustpunktā

Nojaukt pieminekli Uzvaras laukumā liedza līgums ar Krieviju. Kādi vēl līgumi slēgti?

Krustpunktā

Par nedēļas notikumiem spriež žurnālisti

Krustpunktā Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks

Policijas šefs dusmīgs par neizdarību Uzvaras parkā – daži policisti zaudēs amatus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Policijas neizdarība saistībā ar notikumiem pie pieminekļa Uzvaras parkā Rīgā 10. maijā nepaliks nesodīta un atsevišķas policijas amatpersonas amatu vairs neieņems. Tā Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” sacīja Valsts policijas (VP) priekšnieks Armands Ruks.

Ruks norādīja, ka notikumu attīstība pie pieminekļa Pārdaugavā 10. maijā parādījusi neizlēmīgu rīcību no vairākām policijas amatpersonām. Viņš skaidroja, ka, cilvēkiem otrdien sākot pulcēties pie šī objekta, policisti pūļa izklīdināšanai izmantojuši tā dēvēto “soft” pieeju, kas paredz cilvēkiem skaidrot un informēt par neatļautām darbībām, pie kuras policisti bija pieraduši kovida pandēmijas laikā. 

"Krustpunktā" podkāstā:

 

 

 

  • Savā lietotnē raksti - Krustpunktā

 

Jauna epizode katru darba dienu, garums - 52 min.

Tomēr uz vietas esošajiem komandieriem vajadzējis saprast, ka ar šādu pieeju nepietiks, lai apturētu masveida pulcēšanos, Padomju armijas un Krievijas līdera Vladimira Putina slavināšanu.

VP priekšnieks stāstīja, ka, redzot notikumu attīstību otrdien, pats ieradies notikuma vietā Uzvaras parkā un pārņēmis kontroli pār notiekošo, un devis komandas policijas darbiniekiem. Viņam skaidri iezīmējies, kuras policijas amatpersonas nav spējušas pieņemt pareizos lēmumus. 

“[Uz vietas esošo] tiešo komandieru rīcība un pavēle no augšas bija neprofesionāla. Man jau iezīmējās konkrētas situācijas, amatpersonas. (..) Jāsaprot, ka arī policijas rindās neizdarība nepaliks nesodīta. (..)

Tiešie vadītāji, zemākā līmeņa vadītāji neizpildīja savas pavēles. Man tas ir pilnīgi nepieņemami.

Esmu ļoti sašutis par vairāku amatpersonu rīcību,” sacīja Ruks. 

VP priekšnieka ieskatā, uz vietas esošie policisti sākotnēji nav bijuši spējīgi reaģēt.

Viņš skaidroja, ka šādos pasākumos, tostarp arī 10. maija pulcēšanās vietā, ir vairāki policisti. “Policisti, kas bija uz vietas, arī pašvaldības policisti, Valsts policisti, policisti bez policijas zīmēm, šādos pasākumos vienmēr ir policisti, kurus neatpazīst kā policistus, arī pūlī – tie cilvēki sākumā neparādīja mugurkaulu, nepildīja pavēles, nedeva komandas,” piebilda Ruks. 

Ruks atzina policijas neizdarību un no atbildības neatsakās. Tāpat viņš minēja, ka par atsevišķu policistu rīcību jau uzsāktas dienesta pārbaudes. VP priekšnieks solīja sabiedrību informēt par to, kuri cilvēki konkrēti nepildīja pavēles un kuras amatpersonas zaudēs amatus policijā. 

Vaicāts par iekšlietu ministres Marijas Golubevas ("Attīstībai/Par!") rīcību un atbildību saistībā ar 10. maija notikumiem, Ruks paskaidroja, ka ministrs “lokāli taktikā nekad nevar izdarīt amatpersonas darbu”.

Golubeva, kura 10. maijā bija komandējumā ārvalstīs, un arī ministres pienākumu izpildītājs, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (“Attīstībai/Par!”) otrdienas vakarā iesaistījušies situācijas risināšanā. “Bijām kontaktā, (..) vērtējām situāciju. Ar ministri vienojāmies, ka mīkstā pieeja nevar būt,” pauda Ruks. 

KONTEKSTS:

Šogad, kad Krievija sākusi karu Ukrainā, Latvijā cilvēkus aicināja nelikt ziedus pie pieminekļa Uzvaras parkā 9. maijā. Tomēr daļa iedzīvotāju to darīja.

10. maija rītā cilvēku noliktie ziedi tika aizvākti, kā to paredzēja iepriekš noteiktais plāns. Tādēļ ziedu licēji vēlreiz devās pie pieminekļa 10. maijā, un vakarā parkā pulcējās vairāki simti cilvēku, kas slavināja Padomju armiju un Krieviju, tādēļ tikusi slēgta pieeja piemineklim. Latvijas Televīzija Pārdaugavā novēroja, ka vairāki sanākušie bija agresīvi un neslēpa atbalstu Krievijas iebrukumam Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti