Stāsti

Pieaug arābu valodas studētgribētāju skaits

Stāsti

Pierunā pa tālruni un atsūta preci; patērētāju sargi aicina uzmanīt cilvēkus gados

Policijai trūkst kapacitātes cīņā ar interneta pirātiem

Policijai trūkst kapacitātes cīņā ar interneta pirātiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Jauns globālā interneta pirātisma pētījums ierindojis Latviju pirmajā vietā pēc interneta lietotāju īpatsvara, kas ir nelegāli lejupielādējuši filmas, mūziku vai citus datus. Pētījums nonācis arī Valsts policijas uzmanības lokā, un policija atzīst, ka tās kapacitāte cīņā ar interneta pirātismu ir maza. Tikmēr informācijas tehnoloģiju drošības eksperti iesaka no pirātiskajām mājaslapām izvairīties, jo caur tām datorā var ieperināties vīrusi.

Latvijā gandrīz katrs otrais interneta lietotājs ir vismaz mēģinājis iegūt nelegālu saturu internetā. Tas ir augstākais rezultāts pasaulē, par galvas tiesu apsteidzot Bulgāriju, kurā pirātismā piedalījušies 27% interneta lietotāju. Šādu skarbu ainu parāda starptautiskās kompānijas "MUSO" pētījums. Informācijas tehnoloģiju eksperts Kristaps Skutelis gan min, ka pētījumā trūkst Krievijas un Ķīnas, kas ir pazīstamas kā pirātisma lielvalstis. Tomēr par Latvijas pirātisma plašajiem apmēriem šaubu nav.

Jaunais pētījums nonācis arī Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes rokās. Policijas iespējas cīnīties ar pirātiem gan nav lielas, tādēļ, pirmkārt, cīņa notiek ar nelegālā satura izplatītājiem.

"Valsts policija mēģina orientēt savus spēkus, diemžēl ierobežotus spēkus, uz resursu apkarošanu, nevis atsevišķu lietotāju. Protams, gadījumā, ja policija izmeklēšanas laikā saskaras ar kādu indivīdu, kura datu nesējos konstatēts aizliegts saturs, respektīvi, pirātiskas izcelsmes, viennozīmīgi persona tiek saukta pie administratīvās atbildības," stāsta Valsts policijas pārstāvis Dmitrijs Homenko.

Latvijā interneta pirātiem pieķeršanas gadījumā var draudēt sods līdz 700 eiro. Tomēr gandrīz katrs Latvijas Radio uzrunātais jaunietis atzīst, ka lieto nelegālās datu straumēšanas jeb "Torrent" mājas lapas, kur par brīvu iegūst filmas, mūziku un arī programmas.

- "Kāpēc torrenti? Jo ir pieejams viss, ko es vēlos, un tas ir par brīvu un ļoti ātri."

- "Es lādēju tikai no lapām, kurām es uzticos, nevis visām pēc kārtas, lai gan es nekad nepārbaudu, vai viņas ir legālas. Es vienkārši lādēju, jo ir par brīvu."

- "No savas pieredzes varu teikt, ka ir lietas, ko Latvijā nav nemaz iespējams iegūt citādākā ceļā. Līdz ar to gribot negribot dažreiz nākas pakļauties pirātismam." - tā par savu rīcību saka uzrunātie jaunieši.

Kristaps Skutelis stāsta, ka Latvijas iedzīvotājiem ar pirātismu internetā ir liela pieredze, galvenokārt cilvēku mazās rocības dēļ.

"Es domāju, ka lielā mērā tas ir vēsturiskais aspekts tīri ekonomiskā ziņā. Vēl pirms 10 gadiem tas vidējais ekonomiskais līmenis Latvijā nebija diezgan augsts, un toreiz arī programmatūra, filmas un mūzika bija dārga. Ja tu gribēji legālā veidā tikt pie daudz mūzikas un filmām, tas bija ļoti dārgi, un ne kurš katrs to varēja atļauties. Tad kaut kā iegājās, ka visi cilvēki vienkārši par normu uzskatīja spert vai pirkt tirdziņos kaut kādos diskos spēles, filmas, programmatūru," skaidro Skutelis.

Skutelis gan norāda, ka šobrīd Latvijā pieejami kļūst vairāki globāli servisi kā "Spotify" mūzikai un "Netflix" filmām un seriāliem, kas par lētu ikmēneša maksu piedāvā lielu izklaides buķeti. Uz nelielām ikmēneša lietošanas maksām pāriet arī programmu izstrādātāji. Tādēļ Skutelis uzskata, ka pirātismam vajadzētu samazināties.

"Tādā manā draugu lokā, 25 – 30 gadiem, kas kaut ko jau pelna un kas saprot, ka lietas arī maksā naudu, es domāju, ka šādiem cilvēkiem ir tā skaidrība, ka par kvalitatīvu saturu ir vērts maksāt," spriež eksperts. "Tas viss laikā mainās. Protams, ka ir cilvēku kategorijas, kam nav naudas vai kuriem negribas maksāt par tādām lietām. Viņiem liekas, ka tas ir pilnībā okay, turpināt spert, bet tas nav okay."

Viens no aptaujātajiem pirātiem arī atzīst, ka tikko no "Torrent" vietnes datorā ieperinājies vīruss. Tas gan puisi neatturēs no pirātisma nākotnē. Informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijas cert.lv tehniskais speciālists Gints Mālkalnietis gan iesaka neriskēt un visu programmatūru meklēt tikai oficiālās mājaslapās.

"Programmās no lapām, kuras nepieder to izstrādātājiem, jūs nekad nevarat būt drošs, ka ielādējat tikai šīs programmas, ka tajās nav jau laicīgi ielikti kādi speciāli rīki, kas izspiegos jūsu paroles, pārtvers jūsu datus, paskatīsies, kas notiek jūsu bankas kontā," norāda Mālkalnietis.

Latvijas augstais interneta ātrums piesaista arī lielās pirātu vietnes. Valsts policija ziņo, ka sadarbībā ar ASV tiesībsargājošajām iestādēm šogad ir slēgtas divas lielas nelegālā satura straumēšanas mājaslapas, kuras tika uzturētas Latvijas teritorijā. Tā kā abās lietās izmeklēšana turpinās, pagaidām šo lapu nosaukumus policija neatklāj.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti