Policija sāk administratīvo lietu par karogiem ar svastikai līdzīgiem simboliem 18. novembrī

Drošības policija nav saskatījusi nozieguma pazīmes četru personu rīcībā, šogad 18. novembrī, Latvijas simtgades svinību laikā, pie Brīvības pieminekļa izritinot karogus ar simboliem, kas ļoti līdzīgi svastikai. Materiāli pārsūtīti Valsts policijai, kura uzsāks administratīvo lietvedību, ziņo RUS.LSM.lv.

18. novembra vakarā četri vīrieši pacēluši četrus karogus. Viens no tiem bija Latvijas Republikas valsts karogs, trīs citos karogos bija svastikas attēli, tajā skaitā “pagriezti” kā nacistu simbolikā. Likumsargi notiekošajā neiesaistījās.

Viens no četriem vīriešiem, pēc RUS.LSM.lv un Spektr.press novērojumiem, ir ļoti līdzīgs nacionālradikālās organizācijas “Gustava Celmiņa centrs” līderim Igoram Šiškinam.

Fotogrāfijas ar karogiem nonāca sociālajos tīklos, un lietotāji apsprieduši dažādas versijas, tajā skaitā, ka šie foto ir viltus ziņas.  RUS.LSM.lv un un Spektr.press noskaidroja – fotogrāfijas nav viltotas, un tajā brīdī likumsargi uz notiekošo nereaģēja, bet vēlāk Drošības policija saņēma par to iesniegumu un sāka pārbaudi. 

Iepriekš RUS.LSM.lv un Spektr.press ieguva fotogrāfiju oriģinālus un noskaidroja, ka attēli uzņemti šī gada 18. novembrī laika posmā no plkst. 18:20:43 līdz 18:20:55.

Tagad RUS.LSM.lv ieguva vēl vairākus attēlus, kurus uzņēma cits notikušā aculiecinieks. Arī šīs fotogrāfijas redakcija pārbaudīja un noskaidroja, ka fotogrāfijas uzņemtas laika posmā no pulksten 17:53:11 līdz 18:06:40.

Otrais notikušā aculiecinieks, kura vārds redakcijai ir zināms, pastāstīja, ka pašvaldības policisti nav reaģējuši uz viņa mēģinājumu pievērst uzmanību vīriešiem ar karogiem.  

Cilvēkus ar karogiem aculiecinieks, pēc viņa vārdiem, pamanīja aptuveni 17:45, un viņš pauda pārliecību, ka atpazina vienu no grupas dalībniekiem kā Igoru Šiškinu. Drīz pēc tam aculiecinieks vērsās pie pašvaldības policistiem, jautājot, vai viņi zina, kas tie ir par karogiem, un piebilstot, ka “karognesēji” mēģina sarīkot provokāciju un viens no viņiem iepriekš sodīts par naida kurināšanu.

Pēc aculiecinieka domām, pašvaldības policisti izskatījās nepārliecināti un atbildēja, ka cilvēki ar karogiem piketu nav pieteikuši, bet nekāda likumsargu rīcība nesekoja.  

Vēlāk aculiecinieks arī pamanīja cilvēkus, kuri atbildējuši par pasākuma drošību, viņi norādījuši uz kādu “drošības dienesta” pārstāvi, kurš atradās netālu. Arī viņam aculiecinieks atkārtoja informāciju, ko sniedza pašvaldības policijai. Saņēmis šīs ziņas, vīrietis kādam pa rāciju ziņojis, ka šeit cilvēki sūdzas par personām ar karogiem. Pēc brīža “karognesēji” pazuda.

Tā kā vakarā pie Brīvības pieminekļa uzrunu teica Valsts prezidents Raimonds Vējonis, iespējams, drošības dienesta pārstāvis bija kāds no atbildīgajiem par prezidenta drošību, pieļauj RUS.LSM.lv.

Drošības policija (DP), kuras kompetencē ir izmeklēt ar ekstrēmismu un naida kurināšanu saistītos noziegumus, informēja, ka pārbaude par incidentu ar karogiem ir pabeigta. DP secināja, “ka notikušajā nav tāda noziedzīga nodarījuma pazīmes, kura izmeklēšana būtu piekritīga dienestam. Vienlaikus dienests ir nosūtījis materiālu Valsts policijai izvērtēšanai, vai notikušajā nav saskatāms Publisku izklaides un svētku pasākumu drošības likumā paredzēto ierobežojumu pārkāpums”.

Šis likums aizliedz izmantot masu pasākumos nacistu svastiku, tai skaitā stilizētā veidā.  

Valsts policija, kura iepriekš norādīja, ka incidents ir Drošības policijas kompetencē, tagad ir saņēmusi materiālus no DP un plāno sākt administratīvo lietvedību.  

Šādas lietas izskatīšanai likumā atvēlēts 9 mēnešu termiņš kopš nodarījuma brīža – no 18. novembra. Šajā termiņā policijai ir jāizskata lieta, jānodod administratīvajai tiesai, kurai jāpieņem lēmums.  Sods par šo nodarījumi ir no brīdinājuma līdz 350 eiro naudas sodam.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt