Panorāma

Lems par padomju pieminekļu nojaukšanu

Panorāma

Panorāma

Pretēji ieteikumiem, daudz cilvēku noliek ziedus Uzvaras parkā

Policija saistībā ar 9.maiju aizturējusi 35 personas un sākusi 49 administratīvā pārkāpuma procesus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijā policija līdz pirmdienas plkst.23 saistībā ar 9.maiju kopumā aizturējusi 35 personas un sākusi 49 administratīvā pārkāpuma procesus, informēja Valsts policijā.

Aizturēti vairāk nekā 30 cilvēki

Visvairāk pārkāpuma procesi - 20 - sākti Rīgas reģionā, Latgalē tādu ir 19, bet Kurzemes un Zemgales reģionos - katrā pieci. 

Administratīvā pārkāpuma procesi lielākajā daļā gadījumu sākti par militāras agresijas un kara noziegumu slavinošas simbolikas, pamatā Georga lentīšu, izmantošanu. Konstatēti arī tādi pārkāpumi kā atrašanās sabiedriskā vietā alkohola reibumā, traucējot sabiedrisko kārtību, amatpersonas likumīgo prasību nepildīšana vai amatpersonas darbības traucēšana un sīkais huligānisms.

Kā informēja policijā, Uzvaras pieminekļa apkārtnē bijuši mēģinājumi atskaņot Krievijas himnu, vienā gadījumā spēlējot to mobilajā tālrunī, bet citā gadījumā - skaļrunī.

Savukārt dienas izskaņā, ap plkst.22.30, aizturēta persona par uzbrukumu policistam.

Sākotnēji vīrietis tika aizturēts par nepakļaušanos amatpersonas likumīgajām prasībām, bet pēc tam viņš uzbruka pašvaldības policijas amatpersonai, iesperot ar kāju un mēģinot iekost. Attiecīgi tiks sākts kriminālprocess.

Līdz plkst.23 aizturētas 35 personas, no tām septiņas Latgales reģionā, viena Zemgales reģionā, bet 27 - Rīgā. Vienlaikus vairākiem desmitiem personu gan Valsts, gan pašvaldību policijas darbinieki izteikuši mutiskus aizrādījumus. Līdz plkst.22.30 Uzvaras parka apkārtnē vien likumsargi izteikuši aizrādījumus vismaz 95 personām, kuras, ievērojot policijas likumīgās prasības, konkrētos simbolus noņēma.

Tāpat atsevišķos gadījumos konstatētas personas, kurām uz apģērba redzami uzraksti “Russia”, uzvilkta žakete ar medaļām, vienā gadījumā mazgadīgs bērns bija ietērpts stilizētā padomju armijas formas tērpā, vēl citā gadījumā bērnam galvā konstatēta padomju armijas formas cepure. Pamanīti arī atsevišķi verbāli konflikti - personas paudušas neapmierinātību ar noteiktajiem ierobežojumiem šajā dienā, taču šie starpgadījumi notikuma vietā ātri novērsti.

Savukārt Rīgas pašvaldības policija pirmdien Uzvaras parka rajonā kopumā aizturējusi astoņus dronu pilotus, no kuriem daļai jau piemēroti sodi, tostarp aizturēti ārvalstu pilsoņi - divi Krievijas un viens Kanādas pilsonis. Informācija nodota Valsts drošības dienestam.

Tāpat konstatēta pirotehnikas izmantošana Eduarda Smiļģa ielā, Rīgā, un par šo faktu sākts administratīvā pārkāpuma process. Valsts policijā atgādina, ka šogad 9. un 10.maijā ir noteikts pirotehnisko izstrādājumu izmantošanas aizliegums. Vēlāk vakarā arī citviet Rīgā tika konstatēta pirotehnikas izmantošana. Vienu pirotehnikas lietošanas gadījumu ap plkst.22 aģentūra LETA novēroja Teikā, vairākus citus - Vecmīlgrāvī. 

Policijā norādīja, ka sēru dienā, kas veltīta karā Ukrainā nogalinātajiem, pirotehnikas izmantošanu traktē kā klaju ignoranci un necieņu pret Ukrainu. 

 bet iedzīvotāji sociālajos tīklos ziņoja, ka tas noticis arī Liepājā.

Valsts policija sadarbībā ar pašvaldības policijām un Valsts drošības dienestu sola pastiprinātā režīmā strādāt visu nakti, sekojot līdzi sabiedriskajai kārtībai un drošībai.

Ministre apmierināta ar policijas darbu

Tāpat jau ir gadījumi, kad pieņemti lēmumi par sodu piemērošanu par dažādiem administratīvajiem pārkāpumiem, atsevišķos gadījumos ir piemēroti arī maksimālie soda apmēri, informēja Valsts policijā.

"Policija izturas ļoti stingri. Un pareizi dara," Latvijas Televīzijas raidījumā "Šodienas Jautājums" sacīja iekšlietu ministre Marija Golubeva ("Attīstībai/Par!").

Viņa norādīja, ka pirmdien nav novērotas plašas organizētas provokācijas. No organizācijām vairāki Latvijas Krievu savienības biedri nolika ziedus pie pieminekļa Pārdaugavā, tomēr viņi nelietoja aizliegtus simbolus.

Pēc ministres teiktā, viņai nav zināms, ka kādam būtu bijis aizliegts demonstrēt Ukrainas karogu vai attēlus no kara Ukrainā pie pieminekļa Uzvaras parkā.

Atbildot uz jautājumu, vai vispār vajadzēja atļaut novietot ziedus pie pieminekļa, ministre sacīja – policija var rīkoties tikai atbilstoši likumiem, kurus pieņem Saeima, tādējādi ziedu nolikšana nebija aizliegta. Lai gan tā bija neētiska rīcība, par to nevar piespriest sodu.

Golubeva raidījumā "Šodienas Jautājums" komentēja, ka nejaucas policijas taktiskajos jautājumos. Pēc viņas teiktā, izstāde ar bildēm no kara Ukrainā tika pārvietota, lai neveidotos pūlis. Tāds pats iemesls bija arī tam, ka ziedus no cilvēkiem paņēma darbinieki un novietoja pieminekļa pakājē.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzsvēra, ka policija turpinās pieminekļa teritoriju uzraudzīt arī naktī. Kopumā apmeklētāji policiju klausot un nekādas provokācijas pieļautas netiek. Policijas priekšnieks neslēpa sašutumu, ka liels skaits iedzīvotāju nav ieklausījušies aicinājumos uz pieminekli nedoties.

"Tiešām bija cerība, ka tomēr tā sabiedrības daļa, kas ierasti katru gadu nāk nolikt ziedus, ņems vērā, ka šodien ir Ukrainas karā cietušo un bojā gājušo piemiņas diena un tomēr būs kaut kāda līdzjūtība ukraiņu tautai un izpratne par to. [..] Tā ir tā negatīvā sajūta.

Varbūt savā ziņā tāda labāka sajūta ir par to, ka šobrīd mēs vismaz atklāti neesam fiksējuši krimināla rakstura izpausmes," sacīja Ruks.

Sašutumu sociālajos tīklos izsauca iestāžu lēmums aiz policijas žoga pārcelt laukumā izvietoto fotoizstādi ar ainām no kara Ukrainā. Līdz ar to apmeklētājiem stendus bija vieglāk ignorēt, savukārt bilžu aprakstu izlasīt nebija iespējams. Ruks norādīja, ka izstāde pārvietota, gan lai nekavētu plūsmu, gan lai provokatoriem nebūtu iespēju to bojāt. 

Valsts policija visu notiekošo nemitīgi fiksē ar tehniskajiem līdzekļiem, un iegūtie materiāli tiks pārbaudīti un izvērtēti. Līdz šim brīdim personu izpausmes, kas būtu viennozīmīgi vērtējamas  kā krimināla rakstura darbības, nav konstatētas, taču Valsts policijā uzsver, ka rūpīgi tiek sekots līdzi iedzīvotāju izpausmēm ne tikai reālajā, bet arī virtuālajā vidē. Ņemot vērā, ka valstī ir sēru diena, izrādot cieņu Ukrainas tautai un pieminot Krievijas īstenotā kara upurus, policija joprojām aicina neapmeklēt Uzvaras parku un tā apkārtni, kā arī citus līdzīgus objektus Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti