Panorāma

Valsts iestādes pārkāpumus neatrod

Panorāma

Vjačeslavs Dombrovskis pamet "Saskaņas" valdi

Ivana Berladina mātei – 140 stundu piespiedu darbs

Policija Rīgā: Mazā Ivana efekts aizvien redzams – aktīvi ziņo par nepieskatītiem bērniem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Mazā liepājnieka Ivana Berladina pazušana un nāve pirms trim gadiem lika plaši runāt par to, ka jebkura pieaugušā vienaldzība var maksāt vēl kāda noklīduša bērna dzīvību. Viņa mātei nu valsts piemērojusi sodu, tikmēr policija dalās ar novērojumiem, ka cilvēki aizvien turpina ziņot par nepieskatītiem bērniem.

“Šis bērns dzīvoja viens un nomira viens,” tā pēc mazā Ivana nāves sacīja toreizējas Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis. Tie bija skarbi, bet patiesi vārdi par mazā Ivana īso mūžu. Desmit dienu ilgie, apjomīgie meklējumi beidzās Dubeņu mežā, kur Liepājā pazudušo Ivanu atrada nosalušu. Zēna pēdējā ceļā bija pieaugušie. Gan pilsētā, gan pieturā, gan autobusā.

Zēna pazušanu viņa ģimene pamanīja tikai pēc nepilnas diennakts. Domājuši, ka puika ir pie vecmāmiņas. Simtiem iedzīvotāju, policistu un zemessargu desmit dienas meklēja bērnu, pārķemmējot tuvu un tālu apkaimi. Bet viņš ar diviem autobusiem bija aizbraucis sev pilnīgi nezināmā virzienā, apmaldījies biežņā un nosalis. 

Māte nožēlo un sodīta

Tieši par bērna atstāšanu novārtā Ivana māte saņēmusi sodu. 140 stundas darba un gadu ilgu uzraudzību probācijas dienestā. “Prokurore šādu sodu izvēlējās, ņemot vērā visus apstākļus.

Bērna mamma ļoti nožēlo izdarīto un atzina savu vainu. Tāpēc tika izvēlēts piespiedu darbs.

Bērna mātei tika inkriminēta cietsirdīga izturēšanās pret bērnu, tās nebija fiziskas ciešanas, tās bija emocionālas ciešanas; tika atstāts novārtā, braucot ar diviem autobusiem, apmaldījās, un tad iestājās šīs sekas,” sacīja prokuratūras preses sekretāre Laura Majevska.

Autobusu šoferu vainu vēl skaidro. Pirms diviem gadiem piespiedu darbu kā sodu saņēma arī Liepājas policiste, kuras dežūras laikā bija zvanīts par zēnu, bet kura šo ziņu nenodeva tālāk meklēšanas grupai.

“Tika konstatēta viņas bezdarbība, proti, viņa nenodeva tālāk saņemto informāciju. Maijā tika nodalīts process pret diviem šoferiem, viņu atbildība vēl tiek vērtēta,” pastāstīja prokuratūras pārstāve.

Policija: Par nepieskatītiem bērniem ziņo daudzi

Pēc Ivana nāves sabiedrībā skanēja skaļi aicinājumi neatstāt nevienu bērnu uz ielas vai transportā, nepavaicājot, kurp viņš dodas. Rīgas pašvaldības policija to sauc par Ivana efektu.

Proti, tieši 2017. gadā, kad pazuda un mira mazais liepājnieks, arī Rīgā dubultojās ziņojumu skaits par bērniem nelaimē. Drošā vidē – pie vecvecākiem vai otra vecāka togad tika nogādāti 210 bērni, bet 118 tika izņemti no ģimenes un nogādāti aprūpes centrā.

“Mēs saņēmām zvanus, piemēram, nevis ka trokšņo, bet ka blakus dzīvoklī raud bērns. Ir jāiesaista policija. Un tā ir ļoti apsveicama rīcība. Jo, kamēr nepārbauda, nevar jau zināt, vai aug zobs un sāp, vai kāds no vecākiem ir bijis vardarbīgs,” norādīja Rīgas pašvaldības policijas preses sekretārs Toms Sadovskis.

Un aktivitāte neesot noplakusi arī tagad. Par nepieskatītiem bērniem ziņo daudzi.

Laba sadarbība izveidojusies arī ar sabiedriskā transporta kontrolieriem.

“Ir pat bijuši gadījumi, kur mēs konstatējam bērnu, kurš klaiņo dienām, braukājot sabiedriskajā transportā, jo bail iet mājās. Arī tagad sabiedrība ir atbildīgāka nekā pirms pieciem gadiem,” sacīja Sadovskis.

Gada sākumā Rīgā kāds trolejbusa pasažieris pamanīja aizmigušu zēnu, kurš sen bija pabraucis garām vajadzīgajai pieturai, bet pēc pamodināšanas vairs neorientējās apkārtnē. Iesaistot policiju, izdevās atrast gan zēna skolu, gan vecākus.

Policija aicina ikvienu pieaugušo pat mazāko aizdomu gadījumā pajautāt mazam bērnam, kurš kaut kur dodas viens, kā viņu sauc, kurp viņš iet un vai viss ir kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti