Policija pārbauda negadījumu Salaspilī, kur smagas traumas guvis zēns

Jau nedēļu Bērnu slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā ārstējas deviņgadīgs zēns, kurš guva smagus apdegumus pēc rāpšanās augstsprieguma elektrolīnijas balstos Salaspilī. Policija sākusi administratīvo lietu, tā izvērtē gan bērna vecāku, gan arī komersanta atbildību. Savu izmeklēšanu veic arī par šiem balstiem atbildīgā akciju sabiedrība „Sadales tīkls”.

Negadījuma vieta ir bērzu birztaliņa - šaura strēle starp Daugavpils šoseju un dzīvojamām mājām. Te slejas paveca augstsprieguma elektrolīnijas konstrukcija. To veido četri ieslīpi koka balsti, uz tiem aptuveni četru metru augstumā atrodas koka dēļu platforma. Ja tiek līdz platformai, tad līdz spirālēm un strāvu vadošajām daļām nav ļoti tālu. Visticamāk, ceļš nav pārāk grūts. Līdz platformiņai un nedaudz augstāk te pirms nedēļas pakāpās deviņgadīgs puika. Iespējams, kāpelēja kopā ar draugu. Deviņgadīgais puika saņēma milzīgu strāvas triecienu. Ja istabas rozetē strāva ir apmēram 220 voltu, te - 20 000 voltu.

Smagi cietušo zēnu lejā no platformas nocēla Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta glābēji. Viens no viņiem - vada komandieris Andrejs Jefremovs. „Kad mēs atbraucām, puika, aptuveni astoņus deviņus gadus vecs, sēdēja uz platformas, varēja redzēt, ka šoka stāvoklī atrodas... Pielikām kāpnes pie platformas, un, veicot sarunas ar puiku, novietojām viņu uz glābšanas dēļa, nofiksējām, nesteidzoties nolaidām viņu uz dēļa jau uz zemes un nodevām ātrajai palīdzībai,” notikušo atstāsta Jefremovs.

Viņš lejā pie balstiem bija redzējis stāvam vēl vienu zēnu. Iespējams, tas bija cietušā puikas draugs.

Ātrā palīdzība cietušo zēnu ar elektrotraumas radītiem apdegumiem nogādāja Bērnu slimnīcā, un viņš joprojām ārstējas intensīvās terapijas nodaļā. Ļoti smagi cietušas ir puikas rokas. Vēl pirms pāris dienām ārstu komanda veica atkārtotu audu saglābšanas operāciju. Turklāt tas ir tikai ārstēšanās procesa sākuma posms, atzīmē bērnu ķirurgs Džeimss Rozītis. Elektrotraumas citu traumu vidū izceļas ar smagumu.

„Šīs visas traumas ir ļoti, ļoti smagas. Pie nosacījuma, ja pacients izdzīvo pēc tādām, viņi visi ir invalīdi tādā vai citādā jomā, atkarībā no bojājuma vietas. Jo augstsprieguma traumu gadījumā praktiski visi klātesošie audi iet bojā, tai skaitā izmantojot arī elektrības ceļu…” norāda Rozītis.

Viņš saka, ka nepieciešama nopietna ķirurģiska iejaukšanās, nereti līdz pat amputācijām. Pēc tam jāiziet vesels sāpju ceļš, lai integrētos atpakaļ sabiedrībā. „Tur ir daudzu tūkstošu grādu temperatūra, kas padara audu saglābšanu neiespējamu. Tātad atkarībā no tā, kāds ir bojājumu apjoms, tas prasa ķirurģiskas rekonstrukcijas, iesaistot veselu rindu ķirurģijas speciālistu, tas prasa asinsvadu, muskuļu cīpslu pārstādīšanu, ja vien tas pie tam ir iespējams,” stāsta Rozītis.

Šogad Bērnu slimnīcā šī ir pirmā smagā elektrotrauma. Tiesa, par laimi arī citus gadus šādu traumu  nav daudz - viena, divas, retāk trīs. Taču Rozītis uzsver, ka arī tas nav maz - viņaprāt, tādām traumām vismaz bērnu vecumā nevajadzētu notikt vispār.

Saistībā ar šo negadījumu Valsts policija sākusi administratīvo lietu, policija vērtēs visus notikušā apstākļus, skaidro policijas pārstāvis Toms Sadovskis. „Tiks izvērtēta vecāku atbildība, vai viņi saucami pie atbildības par iespējamu bērna nepieskatīšanu. Tāpat tiks izvērtēta komersanta atbildību - pārbaudīs, vai komersants ievērojis visus priekšnosacījumus, kas jāievēro, ja šī vieta ir bīstama,” saka Sadovskis.

Negadījumu izmeklē arī akciju sabiedrība „Sadales tīkls”. Uzņēmuma pārstāvis Armands Staltmanis stāsta, ka pagaidām nekādi pārkāpumi nav konstatēti.

„Šobrīd jau esam konstatējuši, ka gaisvadu līnijas kabeļa balsts ir bijis atbilstoši normatīvo dokumentu prasībām, nekādu pārkāpumu nav, bet, protams, vēl tiek skaidrots, kādi pārējie blakus iemesli varēja būt, kas izsauca šādu negatīvu rezultātu. Konkrētā gadījumā uz katra balsta ir drošības zīmīte - "Bīstami: elektrība!", visiem zināmais zibens uz dzeltena trijstūra fona. Nav nekādas trepes pieejamas, kā varētu normālā veidā vispār piekļūt šai platformai, vienīgais veids ir kāpt balstā,” uzsver Staltmanis.

Viņš arī norāda, ka šādu balstu, kuros var uzkāpt, Latvijā ir daudz. Viņš aicina pieaugušos vairāk skaidrot bērniem par drošību. Arī uzņēmums jau veicis sociālās kampaņas.

Tiesa, sarunā ar Latvijas Radio atsevišķi Salaspils iedzīvotāji, kas dzīvo līdzās kabeļu konstrukcijai, ir pārliecināti, ka ir jāmeklē risinājums, lai šādas nelaimes vairs neatkārtotos. Viens no priekšlikumiem - varbūt teritorija jānožogo, lai neviens neiedomātos tur rāpties. „Sadales tīkla” pārstāvis norāda, ka nav reāli ap katru balstu būvēt žogu. Uzņēmums sola doties uz Salaspils skolu, lai bērniem stāstītu par drošību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt