Panorāma

Cer mainīt sabiedrības skepsi par Covid-19 vakcīnām

Panorāma

Anketa vardarbības pazīšanai šogad izmantota samērā maz

Policija sāk pārbaudi par komentāriem internetā

Policija pārbauda ārstei interneta komentāros paustos draudus par masku lietošanas aizstāvību

Valsts policija (VP) sākusi resorisko pārbaudi par naidīgiem komentāriem internetā pret ģimenes ārsti Gundegu Skruzi-Janavu par viņas pausto viedokli par sejas masku nepieciešamību skolās. VP uzsvēra, ka anonimitāte internetā ir šķietama, ikvienu, kurš pārkāpj vārda brīvības robežas, iespējams saukt pie atbildības. 

Pagājušajā nedēļā ģimenes ārste Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” skaidroja masku nēsāšanas nekaitīgumu bērniem skolās. Ārste pauda viedokli, ka īsā laikā savāktie 19 000 parakstu ar aicinājumu tomēr nelikt jaunāko klašu skolēniem skolās lietot sejas maskas liecina par to, cik plaši izplatīta ir dezinformācija. Tikmēr sociālo tīklu vietnēs pēc šīs intervijas komentāru sadaļu burtiski pārpludināja naidīgi komentāri. Daļa komentāru bija rupji un aizskaroši, daži aicināja fiziski izrēķināties ar ģimenes ārsti. 

Skruze-Janava par saņemtajiem draudiem un rupjībām uzrakstījusi vairākus iesniegumus valsts policijai.

Ārste skaidroja, ka nevarējusi paredzēt naidīgos komentārus, tādēļ vērsusies policijā: “Es rakstīju iesniegumu policijai par aicinājumu uz fizisku vardarbību un par tādu visrupjāko apsaukāšanos, ko es neatkārtošu.”

VP norādīja, ka ģimenes ārstes iesniegumi ir saņemti un sākta izmeklēšana.

“Pirmšķietami varētu saskatīt gan vajāšanas pazīmes, gan neslavas celšanas pazīmes, gan, iespējams, pat draudus izdarīt slepkavību un nodarīt smagus miesas bojājumus. Tas tiks precizēts konkrētas izmeklēšanas gaitā,” izskatot sociālo tīklu komentārus, sacīja VP inspektors Kristaps Kalniņš.

Par draudu un apvainojumu izteikšanu pašlaik var saukt pie atbildības pēc vairākiem krimināllikuma pantiem, norādīja policijā. Precīzu statistiku – cik daudzi interneta komentētāju šādā veidā nonākuši līdz tiesai, nav iespējams precizēt, jo šajā pašā statistikā ietilpst arī tie, kas draud klātienē. Tiesībsarga birojā uzsvēra, ka naidīgi, aizskaroši komentāri internetā pārkāpj vārda brīvības robežas un par tādiem būtu jāsauc pie atbildības.

Iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens (“KPV LV”) atzīmēja, ka policija dara visu iespējamo, lai sabiedrībā mobings internetā netiktu pieņemts. 

“Latvijas Republikas likumi paredz gan administratīvo, gan kriminālatbildību. Bet, ja jūs man jautājat, ko vajadzētu darīt Latvijai, ne tikai visu laiku runāt par to, ka mums ir problēma ar dezinformāciju, viltus ziņām vai kaut kādu problemātiku informatīvajā telpā, esiet tik mīļi, paredziet beidzot iekšlietu resoram finansējumu, lai mēs varētu beidzot vairāk attīstīt kiberpoliciju un strādāt vēl efektīvāk,” savu viedokli pauda ministrs.

Ģimenes ārste Skruze-Janava izteica cerību, ka arī sabiedrība iestāsies pret mobingu internetā un šī naidīgā izturēšanās netiks akceptēta kā norma arī interneta vidē. 

KONTEKSTS:

Pašreizējais valdības lēmums paredz, ka klātienē mācību process drīkst notikt tikai bērnudārzos un 1.–4. klasēm, bet 5.–6. klases no 7. decembra mācīsies attālināti. Tāpat līdz ārkārtējās situācijas beigām attālināti mācās arī 7.–12.klases. Bet no 4. janvāra skolās mācību procesa laikā un ārpus tā sejas maskas jānēsā visiem – gan skolēniem, gan skolotājiem, arī pašu jaunāko klašu skolēniem.

Nedēļu pēc šī lēmuma portālā "Manabalss.lv" ir savākti vairāk nekā 27 000 parakstu un izskatīšanai Saeimā jau iesniegta iniciatīva ar aicinājumu atcelt valdības lēmumu visiem skolēniem uzdot skolās un ārpus tām valkāt mutes un deguna aizsegus.

Savukārt izglītības un zinātnes ministre Ilga Šuplinska (JKP) atzina – ja Saeima nolems, ka 1.–4. klašu skolēniem skolās no janvāra tomēr nebūtu jālieto maskas, bet Covid-19 izplatība valstī līdz tam laikam nesamazināsies, būs jālemj arī par šo klašu skolēnu mācībām attālināti vai par garāku brīvlaiku, pēc tam pagarinot mācību gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt