Panorāma

Kādam jābūt nākamajam valsts prezidentam?

Panorāma

Normunds Krapsis

Pabeidz izmeklēšanu arī otrā Zolitūdes kriminālprocesā

Policija nodod prokuratūrai otro Zolitūdes traģēdijas kriminālprocesu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Valsts policija ir pabeigusi apjomīgu izmeklēšanas darbu saistībā ar Zolitūdes traģēdiju sāktajā kriminālprocesā par darba drošības pārkāpumiem uzņēmumā «Maxima Latvija».

Policija aicinājusi prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret uzņēmuma darbinieci, kas gan iepriekšējā amatā vairs nestrādā un pašlaik ir ilgstošā atvaļinājumā. Policija arī piemērojusi piecarpus miljonu eiro vērtu arestu «Maximas» īpašumiem, bet lielveikalu ķēde to apstrīdējusi.

Valsts policijas pārstāvis Dairis Anučins Latvijas Radio pastāstīja, ka process sākts pret “Maxima” darbinieci par darba drošības pārkāpumiem.  

Kriminālprocesu Valsts policija bija uzsākusi pagājušā gada vasarā, pamatojoties uz Valsts darba inspekcijas slēdzienu 2400 lappušu apjomā par iespējamiem ilgstošiem darba drošības pārkāpumiem uzņēmumā. Šobrīd izmeklēšana apjomīgajā kriminālprocesā, kura materiāli sastāv no 18 sējumiem kopā uz 5451 lapas, ir noslēgusies.

Izmeklēšanā konstatēts, ka ir pamats kriminālvajāšanas uzsākšanai attiecībā pret uzņēmuma darbinieci pēc Krimināllikuma 146. panta 2. daļas – par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi vai smagus miesas bojājumus.

Šī “Maxima” darbiniece joprojām strādā uzņēmumā, bet citā struktūrvienībā. Uzņēmums sola savai darbiniecei sniegt nepieciešamo juridisko palīdzību. „Mēs kā uzņēmums jūtamies atbildīgs par darbinieku un turpināsim viņam sniegt visu nepieciešamo atbalstu, kas attiecas uz turpmāko, tas ir tālāko procesu gaitu. Bet, kā jau minēju, nodrošināsim visu nepieciešamo atbalstu,” sacīja “Maxima Latvija” pārstāvis Jānis Beseris, apliecinot, ka uzņēmums arī algos advokātu, ja tas būs nepieciešams.

«Maxima Latvija» pārstāvis Ivars Svilāns akcentē līdz šim pausto, ka uzņēmums ir ieinteresēts objektīvā izmeklēšanā un sadarbojas ar Valsts policiju. Darbiniece uzņēmumā «Maxima» turpina strādāt, bet pienākumus nepilda, jo ir “zināmā  atvaļinājumā, tas saistīts ar viņas privātām lietām”, stāstīja Svilāns.

"Ja runājam par uzņēmuma vadību, tad pašlaik nav pamata uzskatīt, ka būtu viņu tieša līdzatbildība izdarītajā noziegumā, jo šīs amatpersonas ir izdarījušas visu atbilstoši pastāvošajiem normatīvajiem aktiem," norādīja policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins.

Ja pieradīs darbinieces vainu, likums paredz sodu par šiem pārkāpumiem līdz pieciem gadiem cietumā. Citu amatpersonu vainu notikušajā policija nesaskatīja.

Tā kā saistībā ar traģēdiju cietušie pieteikuši kaitējuma kompensācijas 5,745 miljonu  eiro apmērā, policija par tādu summu uzlikusi arestu «Maxima» mantai, lai būtu nodrošinājums cietušajiem labvēlīga iznākuma gadījumā.  Policija arī lūgusi prokuratūrai saglabāt spēkā juridiskās personas piespiedu ietekmēšanas līdzekļus.

“Maxima” gan uzskata policijas noteiktās sankcijas par pārmērīgām.

«Maximas» pārstāvis Ivars Svilāns apgrūtinājumu sauc par formālu, jo tie ir tikai ieraksti Zemesgrāmatā par aizliegumu īpašumus pārdot. Taču viņš arī atzīst, ka tirgotājs policijas rīcību apstrīdējis.

“Mūsuprāt šis apjoms, ir pārspīlēts, esam to apstrīdējuši, [sūdzība gan ir noraidīta], bet ikdienas darbu tas neietekmē,” stāstīja Svilāns.   

Jau vēstīts, ka 7.aprīlī Valsts policija nodeva prokuratūrai “Maxima” jeb Zolitūdes traģēdijas lietu.

Jau iepriekš izskanēja, ka policija turpina izmeklēt vēl vienu ar traģēdiju saistīto procesu par darba drošības pārkāpumiem, šajā lietā ir vēl viena aizdomas turēta persona un sākta piespiedu ietekmēšanas procedūra pret vienu juridisku personu.

Kopumā šajā kriminālprocesā pret piecām juridiskajām personām uzsākts piespiedu ietekmēšanas process un par aizdomās turētajām atzītas deviņas personas - piecas par pārkāpumiem būvniecības un projektēšanas procesā, trīs par noziedzīgu bezdarbību būvniecības uzraudzības laikā un viena par pārkāpumiem darba drošības jomā.

Par aizdomās turētajiem atzīti Rīgas Būvvaldes Būvniecības uzraudzības nodaļas eksperte Marika Treija un agrākais Rīgas pilsētas būvinspekcijas priekšnieka vietnieks Jānis Balodis. Viņa amatā nu ir trešā aizdomās turētā – Aija Meļņikova, kas savulaik, būdama galvenā būvinspektore, apstiprinājusi Zolitūdes „Maximas” pieņemšanu un nodošanu ekspluatācijā. Tāpat aizdomās tur „Maxima Latvija" darbinieci Innu Šuvajevu.

Tāpat aizdomās turēti būvinženieris Ivars Sergets un būveksperts Andris Gulbis, kuri bija apcietināti nepilnas divas nedēļas, taču šis tiesas lēmums tika pārsūdzēts un atcelts. Vēl viens aizdomās turētais ir arhitekts Andris Kalinka, taču viņam piemērots vieglāks drošības līdzeklis - policijas uzraudzība un aizliegums izbraukt no valsts.

Aizdomās tiek turēts arī uzņēmuma "Re&Re" būvdarbu vadītājs Staņislavs Kumpiņš un būvuzraugs Mārtiņš Draudiņš.

Traģēdija Zolitūdē notika 2013.gada 21.novembrī, kad vakarā, cilvēkiem iepērkoties, sagruva Priedaines ielā 20 esošais „Maximas” veikals. Nelaimē dzīvību zaudēja 54 cilvēki, arī trīs glābēji, vienu vai abus vecākus zaudēja 23 bērni.

Kopējais kriminālprocesā pieteikto kompensāciju apmērs pārsniedz 5,5 miljonus eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti