Dienas notikumu apskats

Eiropas Drošības centra eksperts: Cīņai ar viltus ziņām jāizglīto sabiedrība

Dienas notikumu apskats

Latgales uzņēmēji valdībai prasa pārskatīt reģiona nodokļu politiku

Mazā Ivana meklēšana iezīmēja vairākas risināmas problēmas

Policija: Mazā Ivana meklēšana iezīmēja vairākas risināmas problēmas

Piecus gadus vecā liepājnieka Ivana Berladina meklēšana iezīmēja vairākas risināmas problēmas. To Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas deputātiem trešdien, 6. decembrī, atzina Valsts policijā par cilvēku meklēšanu atbildīgās nodaļas priekšnieks Romāns Jašins.

Valsts policijas pārstāvis par problēmām mazā Ivana meklēšanā Zane Mače
  Šogad deviņos mēnešos meklēšanā izsludināti vairāk nekā 1000 cilvēki, un lielākā daļa no viņiem ir atrasti. Visbiežāk pazudušie ir pārvērtējuši savus spēkus, dodoties mežā sēņot vai ogot, un apmaldījušies. Šovasar skaļākais bija mazā Ivana pazušanas gadījums. Pēc intensīvas vairāku dienu meklēšanas zēnu atrada mirušu mežā.

   

  Valsts policijas pārstāvis Jašins atzina, ka šis gadījums iezīmēja vairākas risināmas problēmas, tostarp, ka policija nevarēja tikt pašvaldību objektos. 

  Piemēram, klibo sadarbība ar pašvaldībām. Zēna meklēšana sākās nedēļas nogalē, un policistiem nebijis iespējas operatīvi iekļūt pašvaldību objektos, lai tos pārmeklētu. Valsts policijā par cilvēku meklēšanu atbildīgās nodaļas vadītājs Romāns Jašins deputātiem stāstīja, ka nebija vietu, kur izdrukāt apvidus kartes. Meklēšanā iesaistītajiem jāspēj nodrošināt ēdināšanu un labierīcības, kā arī telpas, kurās izvietot galveno štābu.

  Tikai filmās mēs varam redzēt, kā policisti atrod cilvēkus, izmantojot viņa mobilā tālruņa atrašanās vietu. Jašins saka, mobilo sakaru operatori šobrīd policijai nespēj sniegt informāciju par konkrētu cilvēka atrašanās vietu, un tā ir nopietna problēma.

  “Es jums varu 100 gadījumus parādīt, piemērus, tas pats robežsardzes gadījums, kad 3 gadus atpakaļ tika nolaupīta, nogalināta robežsardzes darbiniece, mēs “čekojām” viņu pēc torņiem, un ko mums operators sniedz – pilsētās tas ir rādiuss 5 kilometri, ārpus pilsētas, lauki, tas ir 10 kilometri,” stāstīja Jašins.

  Biedrības „Bezvēsts.lv” pārstāve Sandra Miķelsone policijas darbu cilvēku meklēšanā slavēja, taču norādīja arī uz vairākiem sistēmas trūkumiem. Piemēram, ir slikta sadarbība ar slimnīcām un patversmēm, kā arī policijai trūkst modernu tehnisko ierīču, lai darbs ritētu raitāk.

  “Kā galvenās problēmas mēs uzskatam, kāpēc vispār veidojas šīs situācijas ar pazudušajām personām, tas ir tas, ka trūkst preventīvā darba ar sociālā riska grupām. To arī pierādīja Liepājas [mazā Ivana] gadījums, kad, visticamāk, nebija veikts kaut kāds preventīvais darbs. Mēs par preventīvo darbu neuzskatām tikai to, ko veic sociālie darbinieki, bet arī darbu, ko, piemēram, veic kaut vai ar tiem pašiem visādu iestāžu darbiniekiem, jo bieži pazūd arī cilvēki no speciālām iestādēm, kur atrodas cilvēki ar īpašam vajadzībām,” norādīja Miķelsone.

  Miķelsone rosināja mainīt likumus, paredzot administratīvo atbildību pieaugušajiem, kuri apzināti nepaziņo tuviniekiem savu atrašanās vietu.

  Policija un brīvprātīgie viņus meklē, tērējot savus resursus. Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Jānis Lazdiņš šādu priekšlikumu gan neatbalstīja.

  Lazdiņš sacīja, ka policijas pienākums ir pārbaudīt, vai cilvēks nav nozieguma upuris. Tiesa, reti cilvēka pazušana ir saistīta ar noziegumu.  

  “Vairumā gadījumu tie ir tā saucamie sadzīviskie iemesli. Vai nu strīds ģimenē, nesaskaņas ar tuviniekiem, vai nu kāda zvejošana, sēņošana, apmaldīšanās, neliels procents arī pašnāvību gadījumi, kas saistīti ar bezvēsts pazušanu,” stāstīja Lazdiņš.

  Vidēji gadā pazūd aptuveni 1000 cilvēku, bet lielāko daļu tomēr izdodas atrast.

   

   

  Uzklausot cilvēku meklētājus, deputāti nolēma vērsties Iekšlietu un Satiksmes ministrijās. Pirmajai rosinās risināt jautājumu par policistu tehnisko bāzi, savukārt Satiksmes ministrijai lūgs skaidrot jautājumu par sadarbību ar mobilo sakaru operatoriem.

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti