Panorāma

Bažas, kā turpmāk apmaksāt deinstitucionalizāciju

Panorāma

Panorāma

Rosina apsūdzēt par iespējamu cilvēku tirdzniecību

Policija konstatē cilvēku tirdzniecību zivju pārstrādes uzņēmumā

Valsts policija rosina prokuratūru sākt kriminālvajāšanu pret divām personām par iespējamu cilvēku tirdzniecību kādā zivju pārstrādes uzņēmumā, vismaz trīs cilvēkus pakļaujot darba ekspluatācijai, informēja policijā.

ĪSUMĀ:

  • Trīs personas vairākus mēnešus tika ekspluatētas, izmantojot viltu un viņu ievainojamību.
  • Par aizdomās turētām atzītas divas personas, kas vadīja konkrēto uzņēmumu.
  • 20. janvārī lieta nodota kriminālvajāšanas sākšanai Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai.

Valsts policijas rīcībā nonākot informācijai par kādu zivju pārstrādes uzņēmumu, kurā, iespējams, darba ekspluatācijai tika pakļauti vairāki nodarbinātie, 2021. gada 23. novembrī Valsts policija aizdomās par cilvēku tirdzniecību sāka kriminālprocesu.

Izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka pārbaudītajā uzņēmumā darba ekspluatācijai tika pakļautas trīs personas – sieviete un divi vīrieši vecumā no 40 līdz 55 gadiem, un divas no šīm personām izmitinātas uzņēmumā ofisa telpās, kurās bija iespējams nakšņot, nomazgāties un pagatavot ēst.

Darba laikā personas uzņēmuma cehā tika ieslēgtas.

Izmeklēšanā gūtā informācija liecina, ka cietušās personas savervētas, izmitinātas un nodarbinātas uzņēmumā bez darba līguma un darba samaksas, izmantojot viltu un personas ievainojamību (grūto materiālo stāvokli), un viņām nebija citas reālas un pieņemamas izvēles, kā vien pakļauties ekspluatācijai. Darbaspēks tika meklēts caur sludinājumiem sociālo tīklu vietnēs, solot amata algu vairāk nekā tūkstoti eiro pēc nodokļu nomaksas, taču realitātē izmaksātā darba alga nesasniedza solītā apmērus, vienlaikus radot iespaidu, ka nesamaksātā naudas daļa tiks izmaksāta vēlāk.

Visi trīs cietušie, nesaņemot solīto samaksu pilnā apmērā par nostrādātajiem diviem mēnešiem, darbu pameta. 

Turpinot skaidrot notikušā apstākļus, Valsts policija veica sankcionētu kratīšanu trīs adresēs, tostarp arī uzņēmumā, kuru laikā izņemti vairāki priekšmeti ar pierādījumu nozīmi, un 2022. gada 3. martā aizdomās par cilvēku tirdzniecību likumsargi aizturēja divas personas – 1973. gadā dzimušu sievieti un 1971. gadā dzimušu vīrieti, kuri kriminālprocesā atzīti par aizdomās turētajiem. Sākotnēji abām personām tika piemērots drošības līdzeklis apcietinājums, kas vēlāk mainīts uz citu ar brīvības atņemšanu nesaistītu drošības līdzekli. Abas šīs personas uzņēmumā ieņēma vadošus amatus.

Par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no trim līdz 12 gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

Valsts policija izmeklēšanu kriminālprocesā pabeidza un šī gada 20. janvārī lietu nodeva Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai.

Valsts policijas pārstāvis Pēteris Bauska norādīja: “Nereti vien šie cilvēki, kas tiek ekspluatēti, ir cilvēki ar atkarībām, bez varbūt noteiktas dzīvesvietas un tā tālāk. Viņi jau ir būtībā cietuši varbūt no savām atkarībām. Šeit vēl iespējamais darba devējs viņus ekspluatē, viņiem liedz kaut kādas cerības uz normālu atalgojumu un uz normālu dzīvi.”

Valsts policijai izmeklēšanas stadijā par cilvēku tirdzniecību pašlaik ir astoņi kriminālprocesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti