Rīta Panorāma

Laika prognoze nedēļai

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Intervija ar VP Galvenās kārtības policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieku Andi Rinkevicu

Policija kampaņā aktualizē jautājumu par atkārtotiem pārkāpumiem ceļu satiksmē

Valsts policija sākusi drošības kampaņu “Nepieliec sev soda punktu!”, ar kuru plānots sabiedrībā aktualizēt jautājumu par atkārtotiem pārkāpumiem ceļu satiksmē, būtiskākajiem iemesliem un iespējamajām sekām.

Valsts policijas veiktais pētījums par atkārtotiem pārkāpumiem ceļu satiksmē liecina, ka gados jauni autovadītāji, galvenokārt vīrieši, bez pienācīga stāža un pieredzes ir tieši tie, kas visbiežāk vairākkārt pārkāpj atļauto braukšanas ātrumu virs 30 km/h. Šādi viņi apdraud apkārtējos cilvēkus un ignorē viņiem izteiktos brīdinājumus par dažādiem ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem, starp kuriem visbiežāk parādās ātruma pārsniegšana, agresīva braukšana, braukšana nepiesprādzējoties vai bez transportlīdzekļa vadīšanas tiesībām un citi.

Vairumā gadījumu veiktie atkārtotie pārkāpumi ir satiksmes drošības pamatlietas, kas liecina, ka šos autovadītājus nebaida ne sava, ne apkārtējo cilvēku drošība. Salīdzinot 2020. gada pētījuma datus ar šī gada statistiku, 56% autovadītāju joprojām turpina pārkāpt ceļu satiksmes noteikumus, savukārt 29% ir pārkāpuši citus ceļus satiksmes noteikumus. Visbiežākais atkārtotais pārkāpums ir tieši atļautā braukšanas ātruma pārsniegšana (59% jeb 404 reizes).

20% jeb piektā daļa no pētījuma dalībniekiem diemžēl nav mainījuši savus ieradumus, nav guvuši mācību un turpina veikt pārkāpumus, tādējādi apdraudot savu un līdzcilvēku drošību.

Aizvadītā gada laikā pētījumā ietvertās izlases pārstāvji ir iekļuvuši 67 ceļu satiksmes negadījumos, no kuriem 43% ir bijuši sadursmes ar citiem satiksmes dalībniekiem, 36% uzbraukšana kādam šķērslim, 12% uzbraukšana stāvošam transportlīdzeklim un 1,5% gadījumu ir uzbraukuši gājējam.

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" uzsvēra, ka esošās metodes iepriekš minētos cilvēkus neuzrunā, tādēļ jāmeklē citi, kompleksāki veidi, lai viņus disciplinētu. Viens no tādiem ir, piemēram, braukšanas uzvedības korekcijas grupa – individuāls darbs ar cilvēkiem, kādēļ viņi atkārtoti pārkāpj noteikumus.

Tāpat nozīmīgs ir arī informatīvais aspekts. Rinkevics aicināja arī cilvēkus atgādināt saviem tuviniekiem, kuriem ir tendence pārkāpt noteikumus, ka sekas mēdz būt traģiskas. Arī iepriekšējā nedēļas nogalē avārijās gājuši bojā septiņi cilvēki. 

Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieks Juris Jančevskis norādījis, ka bīstamo uzvedības modeli atkal pārkāpt noteikumus ilustrē pārkāpumu uzskaites punkti jeb soda  punkti – bīstamāko ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumu uzskaites sistēma, ko visi pārzina, bet tomēr daudzi turpina ignorēt.

"Bezbailība, pārlieku liela pašpārliecība par savām spējām, kas nereti var robežoties ar bravūru, un pieredzes trūkums padara atkārtotus pārkāpumus par bīstamu domāšanas modeli un sevi un citus apdraudošu uzvedības paradumu. Ja autobraucēji, tieši atkārtotie pārkāpēji, turpina ignorēt riskus, tiem ir jāatgādina, kur noved atkārtoti pārkāpumi, tādēļ aicināsim pašus braucējus "savilkt" punktus un saskatīt sekas," izteicies Jančevskis.

Kampaņa "Nepieliec sev soda punktu!" norisināsies līdz šī gada 22. decembrim, dažādos komunikācijas kanālos un veidos uzrunājot sabiedrību, aktualizējot un brīdināt autovadītājus, kuriem ir konstatēti atkārtoti ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumi, par atbildību un bīstamām sekām, kuras var izraisīt sistemātiska, bezatbildīga attieksme pret noteikumiem, vienlaikus veicinot sabiedrības informētību par sekām un to neatgriezenisku nopietnību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt