Policija ik gadu izskata ap 6000 iesniegumu par vardarbību skolās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Vardarbība skolās ir ļoti izplatīta un pēdējos gados diemžēl nav mazinājusies. Tā šodien žurnālistiem atzina Valsts policijas Galvenās kārtības policijas vadība. Preses konference bija sasaukta, reaģējot uz plašu rezonansi izraisījušo pirmklasnieka piekaušanu Jaunjelgavā, kas gan notika jau vairāk nekā pirms mēneša. Policijas dati liecina, ka pērn saņemti gandrīz seši tūkstoši iesniegumu par fizisku vai emocionālu vardarbību skolās, un arī šogad tendence varētu būt līdzīga. Likumsargi atgādina, ka par vardarbību ir jāstāsta gan vecākiem, gan skolotājiem. Ja skola nereaģē, jāvēršas pie bērnu tiesību aizsargiem.

Gadījums ar piekauto Jaunjelgavas pirmklasnieku licis sarosīties arī valsts iestādēm vairāk runāt par aktuālo bērnu vardarbības tēmu. Šodien preses konferenci sasauca policija, rīt par to pašu runās arī Labklājības un Izglītības ministrija. Policijas dati par vardarbību skolās ir skarbi.

„Ja skatāmies uz iesniegumiem, ko izskata Valsts policijas darbinieki par vardarbību skolās kā tādās, tad šis skaitlis ir praktiski nemainīgs. 2011.gadā tie ir bijuši mazliet vairāk kā 6000 iesniegumi par gadījumiem, saistītiem ar vardarbību, 2012.gadā - 5882 iesniegumi.”

Valsts policijas Galvenās kārtības policijas priekšnieka Arta Velša nosauktie skaitļi runā paši par sevi - emocionālā un fiziskā vardarbība skolās ir liela problēma. Policija gan atzīst, ka nevar būt klāt katra pāridarījuma brīdī, un lielu daļu atbildības atstāj pedagogu ziņā, kam būtu jāpamana pirmās vardarbības pazīmes.

Taču skolas mēdz notikušo noklusēt un laikus nereaģēt uz vardarbību, saka Velšs: „Attiecīgi nereaģējot uz šādām situācijām, neskaitāmos pētījumos gan pasaulē, gan Latvijā ir pierādījies, ka tas ir pirmais solis uz vardarbīgu dzīves stilu arī nākotnē.

Praktiski visi noziedznieki, cilvēki, kas jau pieauguši izdara smagus noziegumus, viņiem visiem var runāt par neadekvātu uzvedību jau skolas laikā, bērna vecumā. Diemžēl, tas ir pirmais solis, lai cilvēks izaugtu par noziedznieku.”

Kārtības policijas priekšnieks atzīst, ka skolas vardarbības problēmu uztver dažādi. Ir skolas, kur teju ik dienas brauc nepilngadīgo lietu inspektors un palīdz risināt konfliktus, bet citas skolas atsakoties pat no policijas piedāvātajām lekcijām, kurās bērniem skaidro, kas ir vardarbība un kādas ir tās sekas. Kā atzīst Valsts policijas Prevencijas pārvaldes pārstāve Vineta Pavlovska, bērni bieži vien nesaprot robežu starp joku un vardarbību un arī nezina, ka jau no agra vecuma viņus var sodīt ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekļiem:

„Bērniem bieži vien šķiet, ka viņi ir lieli, lai izdarītu pāridarījumus, bet vēl par mazu, lai viņus sauktu pie atbildības. Viņi zina, ka viņu vecākus var saukt pie atbildības par viņu pārkāpumiem, bet nezina, ka viņus pašus var saukt pie atbildības jau no 11 gadu vecuma.”

Ar audzinoša rakstura piespiedu līdzekli būs jārēķinās arī Jaunjelgavas pirmklasnieka sitējam. Izmeklēšana gan joprojām turpinās, bet policija noraida pārmetumus par lietas vilcināšanu un sola to pabeigt tuvākajā laikā. Vai vainīgais varētu būt viens vai vairāki, likumsargi pagaidām nekomentē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti