Dienas ziņas

Linkopība Latvijā – teju vēsture

Dienas ziņas

Noslīkst 7 gadus vecs zēns

Policija: vakcinācijas sertifikāts pielīdzināms dokumentam

Policija: Covid-19 sertifikātu viltošana – sodāms noziegums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pieaugot interesei par Covid-19 sertifikāta iegūšanu dažādu ikdienas gaitu atvieglojumu dēļ, palielinājusies arī interese no cilvēkiem, kas vēlas apiet tā iegūšanas kārtību. Valsts policijā (VP) uzsvēra, ka cilvēki līdz galam vēl nesaprot, – apiešana ir noziegums, tāpēc ir jāinformē sabiedrība par šādas rīcības sekām.

VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Dmitrijs Homenko trešdien notikušajā preses konferencē pastāstīja, ka nepilna mēneša laikā VP secinājusi, ka lielākā daļa no mediķiem adresētajiem jautājumiem un divdomībām ir pārprašanas vai nesaprašanās jautājums, jo cilvēki vadās no iepriekšējās pieredzes un nesaprot, ka Covid-19 sertifikāta iegūšana bez izslimošanas, vakcinācijas vai negatīva Covid-19 testa ir noziegums.

Covid-19 sertifikāta viltošana ir pielīdzināma jebkura cita dokumenta viltošanai, uzsvēra Homenko un paskaidroja, ka cilvēkiem būtu jāsaprot – šis dokuments nav tas pats, kas ieraksts par potēšanos pret gripu, tam ir lielāks svars.

Homenko arī skaidroja, ka katrs signāls no ģimenes ārstiem par piedāvājumu iesaistīties sertifikāta viltošanā, ko VP saņēma no Nacionālā veselības dienesta (NVD), tika vērtēti nopietni, apzinoties, ka sertifikātu nonākšana pie cilvēkiem, kam nav tiesību to iegūt, apdraud epidemioloģisko situāciju valstī.

Gan Homenko, gan Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) Kriminālprocesuālo izmeklēšanu pārvaldes priekšniece Anda Rumjanceva aicināja mediķus un sabiedrību ziņot par šiem gadījumiem, lai tiesībsargājošās iestādes varētu pārbaudīt, vai piedāvājumā ir noziedzīgs nodarījums, par ko uzskata arī tikai nolūku tikt pie sertifikāta, piedāvājot naudu par nepatiesu datu ievadīšanu.

Rumjanceva arī mudināja ģimenes ārstus, saņemot aizdomīgus piedāvājumus, uzreiz neatteikt, bet lūgt laiku pārdomām, lai varētu informēt likumsargus.

Vienlaikus abas amatpersonas aicināja cilvēkus ziņot arī par gadījumiem, kad, piemēram, tīmeklī mana informāciju, ka kādam ir zināms, kā apiet sertifikāta iegūšanas kārtību. Lai to izdarītu, nav jāraksta iesniegums, bet var izmantot VP un KNAB mobilās lietotnes vai klasiskos saziņas kanālus.

Savukārt Nacionālā veselības dienesta direktora vietnieks Māris Dreimanis izskaidroja: "Tā kā sertifikāts tiek izstrādāts un tehniski sertificēts Eiropas Savienības ietvaros, tīri tehniski tas sertifikāts pats par sevi kā mehānisms ir ļoti drošs, pēc savas tehnoloģiskās drošības ir pielīdzināms e-parakstam."

Viņš uzsvēra, ka tad, ja pašā kodā veic kādas izmaiņas, tas uzreiz ir redzams, un tāds sertifikāts tiek uzrādīts kā tehniski nepareizs. Tāpēc izmainīt datus kādā no sertifikātiem praktiski neesot iespējams.

Runājot par gadījumu, kad ģimenes ārste no Krāslavas uzrakstīja iesniegumu par aizdomīgu e-pastu, Homenko norādīja – VP secināja, ka vēstule drīzāk bija provokatīva un policija nekonstatēja, ka ārstei būtu izteikts piedāvājums, bet gan pamanīja piedāvājuma pazīmes. Tāpat viņš informēja, ka ģimenes ārste var vērsties prokuratūrā un pārsūdzēt policijas lēmumu vai arī saņemt detalizētāku skaidrojumu par atteikuma iemesliem.

KONTEKSTS:

Lai iegūtu Covid-19 sertifikātu, pamatojoties uz vakcināciju, cilvēkam ir jāsaņem pilns potēšanās pret Covid-19 kurss un jānogaida 15 dienas pēc otrās devas ievadīšanas. "Janssen" vakcīnai 15 dienas jāgaida pēc pirmās un vienīgās devas saņemšanas, bet atvieglojumi Latvijā attiecas arī uz cilvēkiem, kas saņēmuši "AstraZeneca" vakcīnas pirmo devu un nogaidījuši 21 dienu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti