Panorāma

QR biļetes "Rīgas satiksmei" radīs "Latvijas attīstībai" ziedotāja firma

Panorāma

Dāvinājums palīdzēs analizēt koronavīrusa genomu

Mūsdienu verdzība cepumu ceptuvē

Policija atklājusi cilvēku tirdzniecību Zukula konditorejas uzņēmumā «Adugs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Neizmaksātas algas, atņemti personas dokumenti, draudi un fiziska ietekmēšana. Valsts policija ieguvusi pierādījumus, ka tieši šādos apstākļos strādājuši ārzemju viesstrādnieki kādā Latgales konditorejas uzņēmumā. LTV rīcībā esošā informācija liecina, ka aizdomās par cilvēku tirdzniecību policija aizturējusi un tiesa apcietinājusi uzņēmuma "Adugs" vadītāju Jāzepu Zukulu.

ĪSUMĀ:

  • Policija atklāj cilvēku tirdzniecību uzņēmumā "Adugs".
  • Apcietināts uzņēmuma vadītājs Zukuls, aizturēti vēl divi līdzzinātāji.
  • Ar viesstrādniekiem izrēķinājās arī fiziski.
  • Uzņēmuma advokāte paverdzināšanu neapstiprina.
  • Indijas viesstrādnieki esot slikti strādājuši.
  • Lielveikalu ķēdes pārtrauc sadarbību ar uzņēmumu "Adugs".
  • Advokāte pieļauj, ka noticis reiderisms pret uzņēmumu.
  • Policija aicina pieteikties citus cietušos.

Valsts policijā informēja, ka aizdomās par cilvēku tirdzniecību, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju un vieglu miesas bojājumu nodarīšanu aizturēta organizēta grupa. Tās dalībnieki konditorejas uzņēmumā ekspluatējuši viesstrādniekus no ārvalstīm, izmantojot personu bezpalīdzības stāvokli, nostādot viņus materiālajā atkarībā, izsakot draudus un pat izrēķinoties fiziski.

Policija aicina atsaukties arī citus, kas varētu būt cietuši no šo personu noziedzīgajām darbībām vai kuru rīcībā ir izmeklēšanā noderīga informācija, zvanot pa tālruņa numuru 110 vai rakstot e-pastu: [email protected]

Policija atklājusi cilvēku tirdzniecību Zukula konditorejas uzņēmumā «Adugs»
00:00 / 03:45
Lejuplādēt

Policija atklāj cilvēku tirdzniecību

Valsts policija bija saņēmusi informāciju no kādas ārvalsts vēstniecības par to, ka vairāki Latgalē bāzēta konditorejas uzņēmuma darbinieki ir ziņojuši par piespiedu darbu. 

Reaģējot uz saņemto informāciju, šā gada aprīlī Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldē tika sākts kriminālprocess par cilvēku tirdzniecību, ja to izdarījusi organizēta grupa; par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu, ja to izdarījusi organizēta grupa, un par viegla miesas bojājuma tīšu nodarīšanu.

Izmeklēšanas laikā tika noskaidrots, ka šajā Latgalē bāzētajā konditorejas uzņēmumā tikuši ilgstoši ekspluatēti līdz 10 trešo valstu pilsoņi, izmantojot viņu ievainojamības stāvokli, nemaksājot tiem algu par darbu pilnā apmērā un iedzenot viņus nesamērojami lielā parādu jūgā. Strādniekiem atņemtas pases, pret viņiem pielietota fiziska vardarbība un draudēts ar izraidīšanu no valsts gadījumā, ja viņi neievēros visas noziedzīgā grupējuma izvirzītās prasības. Visiem cilvēkiem bija legālas darba atļaujas.

Policijas Cilvēku tirdzniecības un sutenerisma apkarošanas nodaļas priekšnieks Armands Lubarts
00:00 / 01:44
Lejuplādēt

"Pavasarī mēs saņēmām informāciju no vienas no vēstniecībām, ka viņu valsts piederīgie, tas ir trešvalstnieki, nav Eiropas Savienības dalībvalsts vēstniecība, viņu valsts piederīgie tiek vardarbīgi ekspluatēti kādā no ražotnēm Latvijā. Personas tika nodarbinātas legālā uzņēmumā, netika maksāta alga, kas viņiem pienācās, tika iedzīti mākslīgā parādu jūgā, sodu procenti tika piemēroti pret personām neadekvāti. Kā arī izmantojot to, ka personas nepārzina valsts valodu, likumdošanu, baidījās, ka tiks izsūtītas, jo viņas biedēja ar valsts iestādēm, ka tūlīt atnāks pārbaude, tūlīt viņus deportēs.

Kad personas izrādīja pretenziju, ka vēlas saņemt savu algu vai pārtrauks darba attiecības, tad uzņēmuma amatpersona arī fiziski mēģināja iespaidot šos cietušos.

Izmeklējot šo gadījumu, tika uzsākts kriminālprocess. Pirmkārt, mēs personas nogādājām drošībā, tika veikta viņu intervēšana, bija nelielas problēmas ar tulkošanu, jo viņi runā valodā, kas nav īpaši izplatīta mūsu reģionā," pastāstīja policijas pārstāvis Armands Lubarts.

10. novembrī policisti veica sankcionētas kratīšanas un personu aizturēšanas Jaunjelgavas novadā, Līvānos, Aizkrauklē, Daugavpilī un Ķekavā. Kopumā ir pārmeklēti 22 objekti un kratīšanu laikā izņemta skaidra nauda – apmēram 150 000 eiro, dārglietas, munīcija un citi priekšmeti, kam varētu būt lietisko pierādījumu nozīme kriminālprocesā.

Tajā pašā datumā policisti aizturēja arī organizētās grupas trīs dalībniekus, vīriešus, kas tiek turēti aizdomās par minētajiem noziegumiem – 1955. gadā dzimušo grupas līderi un uzņēmuma īpašnieku, kā arī 1974. un 1986. gadā dzimušos līdzdalībniekus.

Grupas līderis ir pazīstams noziedzīgajā vidē Latgalē. Viņam ir plaši sakari arī politiskajās aprindās reģionā. LTV zināms, ka tas ir uzņēmuma "Adugs" īpašnieks Jāzeps Zukuls.

Minētā persona jau iepriekš bija nonākusi tiesībsargājošo institūciju redzeslokā par dažādiem noziegumiem – izvairīšanos no nodokļu nomaksas, vides piesārņošanu, noziedzīgiem nodarījumiem pret pārvaldības kārtību un citiem pārkāpumiem. Savukārt pārējie divi aizdomās turētie vīrieši iepriekš nebija nonākuši policijas redzeslokā.

Grupas līderim tiesa ir piemērojusi drošības līdzekli apcietinājumu. Savukārt pārējiem grupas locekļiem tiesa piemēroja drošības līdzekli apcietinājumu ar iespēju aizstāt to ar drošības naudu. 

Aģentūrai LETA zināms, ka 1955. gadā dzimušo Zukulu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa apcietinājusi 11. novembrī un tagad tiesas lēmums pārsūdzēts Rīgas apgabaltiesā.

Uzņēmuma advokāte paverdzināšanu neapstiprina

Uzņēmuma advokāte Viktorija Jarkina apstiprināja, ka uzņēmuma vadītājs Jāzeps Zukuls ir apcietināts un ka uzņēmumā ir noslēgti darba līgumi ar 12 viesstrādniekiem.

"Personīgi iepazinos ar visu uzņēmuma dokumentāciju – gan darba līgumiem, gan saistībā ar uzturēšanās atļauju kārtošanu, saistībā ar izmitināšanu. Izrunājām arī ar dažiem uzņēmuma strādniekiem, vai viesstrādniekiem tiešām bija ierobežota brīvība – vai viņus sita, pazemoja. Atbilde ir tāda, ka dokumentāli viss bija atbilstoši.

Faktiski nekādas brīvības ierobežošanas nebija, viesstrādnieki pilnīgi brīvi staigāja pa Līvāniem, brauca uz Rīgu," stāstīja Jarkina.

Viesstrādnieki no Indijas uzņēmumā sāka strādāt pagājušā gada martā, aprīlī, kā atminējās advokāte. Ar daļu no darbiniekiem šā gada pavasarī bija beidzies darba līgums, savukārt ar dažiem tika izbeigtas darba attiecības saistībā ar rupjiem darba līguma pārkāpumiem.

"Tāpat arī daži darbinieki apliecināja, ka viestrādnieki no Indijas diezgan slikti strādāja, kavēja darbu. Bija arī tā, ka dažreiz pat nedēļu nebija darbā, ko var apliecināt vairāki rūpnīcas strādnieki. Vispār viņiem bija cita attieksme pret darbu. Protams, tas ir tāds subjektīvais rādītājs, bet to, ka viņi tika turēti verdzībā un pret viņiem būtu pielietots fiziskais spēks, man tādas informācijas nav. Protams, ka jāturpina izmeklēšana. Nav tā, ka uzņēmuma advokātam var būt pieejama visa informācija. Es tagad vados no dokumentiem un tiem paskaidrojumiem, kas ir saņemti," sacīja Jarkina.

Juriste skaidroja, ka no viesstrādniekiem ieturēti līdzekļi par neattaisnotiem kavējumiem, aviobiļetēm no Indijas uz Latviju, kā arī par ceptuves inventāra bojāšanu. Taču viņa apšaubīja, ka viesstrādniekiem būtu atņemtas pases vai notikusi fiziska ietekmēšana.

"Diemžēl mūsu uzņēmēju mentalitāte dažreiz var būt tāda, ka var pateikt "ja tu to neizdarīsi, tad nezinu, kas ar tevi notiks". Bet pēc būtības par to, ka būtu izteikti reāli draudi, ka strādnieki būtu sisti... Nekāda šāda informācija paskaidrojumos no uzņēmuma darbiniekiem netika saņemta," uzsvēra Jarkina.

Viņa pauda viedokli, ka pret uzņēmumu varētu būt noticis reiderisma mēģinājums no konkurentu puses. 

Lielveikali pārtrauc pārdot uzņēmuma produkciju

Tikmēr veikalu ķēdes "Rimi", "Maxima", "Elvi" un "top!" apturēja sadarbību ar SIA "Adugs".

"Rimi" paziņojumā medijiem informēja, ka pārtrauc iegādāties produktus visās Baltijas valstīs no "Adugs", un sola neuzsākt jaunas akcijas jau piegādātajiem "Adugs" produktiem, kā arī neslēgt jaunus līgumus ar uzņēmumu. Līdz šim iepirktā "Adugs" produkcija tiks iztirgota, lai novērstu pārtikas atkritumu rašanos. 

"Līguma pārtraukšana attiecas uz visu Baltiju, kopumā bija 29 produkti, tieši Latvijā bija 21. Šāda līdzīga gadījuma nav bijis. Gada sākumā bija viens gadījums, kad piegādātājs veica iespaidīgu dabas piesārņojumu, tad mēs arī lauzām līgumu," stāstīja "Rimi Latvia" vecākā sabiedrisko attiecību speciāliste Elīna Šakirova.

Savukārt "Maxima" apturēja sadarbību ar uzņēmumu "Adugs" līdz turpmākai apstākļu noskaidrošanai, kad tiks saņemts oficiāls skaidrojums no valsts atbildīgajām institūcijām un piegādātāja par notikušo. ""Adugs" ir mūsu piegādātājs. Esam patiesi šokēti par šādām ziņām medijos, un esam apturējuši sadarbību ar mūsu piegādātāju," komentēja "Maxima Latvia" komunikācijas vadītāja Liene Dupate-Ugule.

Arī "Elvi Latvija" informēja, ka uzņēmums pārtraucis ražotāja produkcijas piegādes un pēc veikalos esošo atlikumu izpārdošanas "Adugs" produkciju pircējiem vairs nepiedāvās.

KONTEKSTS:

Aģentūras LETA arhīvs liecina, ka Zukula un "Adugs" vārdi masu medijos parādījušies saistībā ar vairākām strīdīgām situācijām, tostarp saistībā ar krimināllietām. 2008. gadā Nodarbinātības valsts aģentūras Preiļu filiāle izsniegusi darba atļaujas Līvānu konditorejas izstrādājumu ražošanas uzņēmumā "Adugs" 30 viesstrādniekiem no Uzbekistānas. Uzņēmums nepieciešamību pēc viesstrādniekiem toreiz pamatoja ar kvalificētu speciālistu trūkumu Latvijā.

Uzņēmums iesaistīts arī dabas piesārņošanā. Valsts vides dienests pieteicis materiālā zaudējuma kompensāciju par videi nodarītajiem zaudējumiem 2436 eiro apmērā.

"Adugs" vārds figurēja arī krimināllietā par balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās par labu sarakstam "Saskaņai".

Pēc "Firmas.lv" datiem, Zukuls ir īpašnieks kompānijās SIA "Adugs Production", SIA "Adugs Latvija", SIA "Adugs", SIA "Astar", SIA "Ražošanas komercfirma "Vidzus", SIA "Debess ūdens zeme" un SIA "Asond".

Tostarp lielākā kompānija ir "Adugs Production", kuras apgrozījums 2019. gadā samazinājās par 1,4% un bija 12,842 miljoni eiro. Kompānija pēdējos trīs gadus strādājusi ar zaudējumiem, kas pārsniedz 500 000 eiro, tostarp 2019. gadā "Adugs Production" zaudējumi bija 523 134 eiro, 2018. gadā – 590 242 eiro, bet 2017. gadā – 547 831 eiro.

"Adugs Production" reģistrēta 2014. gadā, un tās pamatkapitāls ir 67 050 eiro. Kompānijas vienīgā īpašniece ir Kipras "Silobrands Limited", bet patiesais labuma guvējs – Zukuls.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti