Sadaļas Sadaļas

Plūdu risku dēļ ceturtdienas rītā Gaujā pie Carnikavas plāno spridzināt ledu

Carnikavā Gaujā veidojas ledus sablīvējumi, tādēļ upē Carnikavā un Ādažos ceļas ūdens līmenis, apdraudot cilvēku, vides un īpašuma drošību apdzīvotos rajonos pie Gaujas. Carnikavā jau applūdušas vairākas mājas, un, ja situācija ceturtdien, 4. martā, neuzlabosies, plānots atsevišķos upes posmos spridzināt ledu.

Ādažu novada pašvaldība paziņojumā medijiem informēja, ka par ledus spridzināšanu lemts Saulkrastu sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas sēdē.

“Spridzināšana tiks uzsākta rīt no rīta, ja ledus masa vēl joprojām nebūs izkustējusies. Ja ledus būs izkustējies, spridzināšana netiks veikta,” akcentē komisijas vadītājs Māris Sprindžuks.

Aizvadītajā naktī Gauja centās parādīt savu vareno spēku. Ūdenslīmenis strauji cēlās līdz trijiem naktī, tomēr tas nebija pietiekams, lai ledus masu aizgādātu līdz jūrai. Ledus sablīvējumi izveidojušies no gājēju tilta līdz ''Cēlājiem''

“Carnikavas komunālservisa” direktors Gunārs  Dzenis stāstīja, ka “nepilnu kilometru pirms jūras ledus nav izkustējies, tas nav salauzts un aiztur visus tos vižņus, kas pa lejteci ir nonākuši līdz  šai vietai”.

Ūdens bīstami tuvu pietuvojies asfalta malai valsts ceļam P1, apdraudētas vairākas publiskas ielas, milzīgie ledus krāvumi rada bažas, ka šādas ledus masas pārvietošanās var radīt neprognozējamas sekas tilta konstrukcijām, dambim, mājām, kas atrodas Gaujas ārējos līkumos, informēja Ādažu pašvaldība.

Video: Ādažu novada dome

Pašvaldību lietu ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) Latvijas Radio raidījumā “Krustpunktā” informēja, ka Gaujā līdz ūdens līmeņa kritiskajai robežai atlikuši vien 30 centimetri.

Video: Ādažu novada dome

Ministrs, kurš piedalījās Civilās aizsardzības komisijas sēdē, informēja, ka Carnikavā applūdušas  vairākas teritorijas, kur atrodas dzīvojamas mājas, kuru īpašnieki bija atteikušies no dambja būvniecības un rēķinās ar plūdu riskiem.

No plašiem plūdiem carnikaviešus pasargā pirms pieciem gadiem uzbūvētais dambis, tomēr seši īpašumi, no kuriem lielākā daļa ir vasarnīcas un  kuri nav vēlējušies redzēt uzbērumu teju loga priekšā, pašreiz  spiesti izbaudīt visus plūdu pārbaudījumus.

Edgars Sliede no sava īpašuma sausām kājām īsti vairs nevari izbrist pat zvejnieku zābakos, bet ūdens mājoklī vēl nenākot iekšā.

“Tas līmenis šobrīd pat ir pāris centimetrus vairāk, nekā bija 2011. gadā. Garāžā ir ūdens, bet līdz istabai vēl centimetri desmit. Es ar bažām raugos uz to, ka tas ir grūti prognozējams process, kas notiks tālāk,” atzina Sliede.

Lielākās raizes esot par to, ka vižņi varētu tikt ierauti pagalmā un pamatīgi apskādēt mājokli, tomēr joprojām viņš nebūtu par dambja būvniecību.

Sliede gan norādīja, ka šogad plūdi viņa sētā ir lielāki, jo blakus teritorijā izveidots, uzbērums.

“Agrāk Gauja gāja līdz ceļam. Starp dambi un šo ceļu bija milzīgs Gaujas platums, un straume vienmērīgi varēja plūst uz jūru, bet tagad te izveidojies pudeles kakls,” sprieda mājas saimnieks.

Kopumā situāciju monitorē, jo tā var attīstīties strauji, ūdens līmenis vēl var celties, bet pašlaik plānos, ka Nacionālie bruņotie spēki spridzinās ledu ceturtdienas rītā.   

“Ūdens no augšteces, no Vidzemes joprojām nāk klāt, tātad vienā brīdī viss tas lielais korķis, tā lielā masa kustēsies. Labāk būtu viņu grauzt pa gabaliņam no priekšpuses. Tā bija tā loģika, ko mēs sapratām. Vai izkustinās, mēs nezinām, iespējams, ka pat ne, bet tas atvieglo viņam to kustību,” stāstīja Sprindžuks.

Jau trešdien armija uzsāks sagatavošanas darbus, bet, ja ledus līdz rītam nebūs izkustējies,  to uzspridzinās.

Kaujas atbalsta bataljona komandieris pulkvežleitnants Edmunds Svenčs uzsvēra, ka “te nav ko vilcināties. Ir radušies labvēlīgi apstākļi tam, lai mēs varētu praksē izmantot to, ko esam mācījušies, trenējušies.

Inženieri spridzinātāji ir gatavībā, un mēs to varam izdarīt. Svarīgākais būs izvērtēt riskus apkārtējām mājām un iedzīvotājiem.”

Oranžo brīdinājumu līdz ceturtdienai meteodienests noteicis arī Jēkabpils pusē, kur trešdien arī sasaukta civilās aizsardzības komisijas sēde.

KONTEKSTS:
Otrdienas vakarā Gaujā pie Carnikavas izveidojās ledus sastrēgums, tādēļ strauji cēlās ūdens līmenis, appludinot arī dažas ēkas, applūdušas sešas mājas, kuru īpašnieki savulaik iebilduši pret dambja būvniecību gar mājām. 2015. gadā uzbūvētais dambis Gaujas labajā krastā jau tagad pasargā Siguļus un apdzīvotu vietu Gauja no applūšanas, kur bez dambja ūdens jau būtu sācis ieplūst.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt