Plūdu piesārņojums: upēs atrodamas pat tualetes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Līdz ar upju iziešanu no krastiem un plūdiem cilvēku apdzīvotās vietās, upēs ir nonākušas gan dažādas sadzīves lietas, gan cita veida piesārņojums. Pieļauts, ka šis piesārņojums varētu būt nelabvēlīgs cilvēka veselībai.

Rīgā Daugavas ūdens monitoringu laboratorijās pārbaudes tiek veiktas ik dienu un dzeramā ūdens kvalitāte no šī pavasara paliem nav cietusi. Savukārt plūdu skartajos novados cilvēkiem, kas lieto gruntsūdeņu ūdeni, akas ir vairākkārt jātīra, pirms ūdeni lietot uzturā. Pagaidām ūdeni no applūdušajām akām iesaka nelietot.

Plūdu laikā, upei izejot no krastiem, apdzīvotās vietās ūdens aizskalo līdzi visu, kas atrodas māju pagalmos un ielās, kā arī atkritumus no mežmalām. Piesārņojums ūdenī bieži nonākot arī no applūstošām lauksaimniecības teritorijām, kuras mēslotas. Kā stāsta Daugavpils novada domes pārstāvis Aleksandrs Aizbalts, tad Daugavā paveras brīnumu lietas, sākot ar pudeļu pilniem krastiem, beidzot pat ar norautu tualeti, kas atradusies upē. Tāpat ir arī citas problēmas – ar gruntsūdeņiem applūst arī kapi.

Daugavpils novada iedzīvotājiem ieteikts nelietot applūdušo aku ūdeni uzturā. Arī Ogres pašvaldības pārstāvis Nikolajs Sapožņikovs atzīst, ka Ogres upē liels daudzums dažādu sadzīves priekšmetu plūda kopā ar ūdeni un ledus gabaliem. Tāpat plūdu skartajām vietām aktuāla problēma ir sauso tualešu applūšana. Tāpat arī gruntsūdeņi ir piesārņoti un cilvēki tiek aicināti nelietot aku ūdeni. Zināms, ka sausajās tualetēs ir piesārņojums, bet pateikt precīzi, kas notiek, nevar, jo, lai pasūtītu analīzes, jābūt kādiem mērījumiem.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Inga Koļegova norādīja, ka, uzraugot upes, īpaša uzmanība tiek pievērsta rūpniecības un ražošanas uzņēmumiem, kas atrodas applūstošajās teritorijās. Šobrīd gan nekādas ķīmiskās vielas plūdu dēļ nav nonākušas vidē. Koļegova norāda, ka piesārņojums plūst pa upēm ar lielu ātrumu. Ja arī tas nonāk upē, tad tas neuzkavējas ilgi un paliekošas sekas nerada. Tiesa, ūdens aizplūst uz jūru, kas dos zināmu artavu pie jūras ūdens kvalitātes un jūras ūdens aizaugšanas.

Tāpat netīrā plūdu ūdens masa Daugavā plūst arī caur Rīgu, bet '”Rīgas ūdens'” pārstāvis Artūrs Mucenieks stāsta, ka dzeramais ūdens tiek ņemts no dziļākiem upes slāņiem un tā kvalitāti plūdu piesārņojums neietekmē.

Ziņots, ka pēdējo divu nedēļu laikā daudzviet Latvijā notikuši plūdi, appludinot iedzīvotāju mājas un lauku teritorijas. Visbūtiskāk, ir cietusi Ogre, Pļaviņas, Daugavpils novads, Ilūkstes novads.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti