Līdz 1965. gadam Pērses upē atradās viens no krāšņākajiem ūdenskritumiem Latvijā. Pēc Pļaviņu hidroelektrostacijas (HES) uzbūvēšanas to appludināja, par ko joprojām dusmīgi ir gados vecākie iedzīvotāji.
"Es pateikšu latviski. Pilnīgi idioti bija tie, kuri atļāva būvēt Aizkrauklē Pļaviņu HES. Tāds skaistums, kā šeit bija... to pat iedomāties nevar. Mēs būtu tūrisma meka Latvijā," stāsta Anta, pasākuma apmeklētāja no Dricāniem.
Samierināties ar zudušo ūdenskritumu nespēja arī kādreizējais Kokneses pagasta priekšsēdētājs Viesturs Cīrulis. Pirms desmit gadiem, stāvot parka dīķa krastā viņš teicis: ''Mums atkal vajag savu Pērses ūdenskritumu''
Tagad sapnis piepildījies.
"Īsti par kopiju laikam nevarētu nosaukt pēc augstuma un platuma izmēriem. Bet pēc tās būtības, kad ūdens krīt pāri akmeņiem, tādējādi radot šo skaņu un skatu, tas esot līdzīgi, jā," saka Ilmārs Klaužs, Kokneses novada izpilddirektors.
Atjaunotais ūdenskritums, kura darbībā tiek izmantoti attīrīti notekūdeņi, ir 1,3 metrus augsts un trīs metrus plats. Seno dienu atspulgs izmaksājis ap 70 000 eiro, no kuriem lielākā daļa ir Eiropas Savienības finansējums.
"Nu vajag, protams, ka vajag. Kaut ko skaistu vienmēr vajag. Nekad nav par daudz skaistuma," saka Vija, pasākuma apmeklētāja no Kokneses, piebilstot gan, ka, viņasprāt, jaunais ūdenskritums esot vien nedaudz līdzīgs iepriekšējam.
Vietējie jauno tūrisma objektu jau esot iecienījuši, un koknesieši cer, ka tas būs interesants citu novadu un valstu ceļotājiem.
"Ir divi lieli enkuru objekti - pilsdrupas un Likteņdārzs, kas gandrīz vienādā daudzumā piesaista [tūristus], bet tūristiem jau gribas vienā reizē redzēt kaut ko vairāk nekā tikai vienu objektu," nosaka Ilmārs Klaužs.
Ļaužu pūlis un ūdenskrituma šalkoņa no upes izvilinājusi arī ''lielo samu'', kas Koknesē jau izsenis iezīmē tūrisma sezonas sākumu.