Sadaļas Sadaļas

Ārpus Rīgas

Avīzes "Zemgales Ziņas" galvenā redaktore par Platones dzeramā ūdens problēmām

Ārpus Rīgas

Par skolēnu skaitu Kuldīgas pusē

Plānotajā riepu dedzinātavā Strūžānos konstatē bituma noplūdi

Plānotajā riepu dedzinātavā Strūžānos konstatē bituma noplūdi

Rēzeknes novada pašvaldība ir apturējusi atļauju uzsākt darbību uzņēmumam “Ellikss Holding”, kas Rēzeknes novada Strūžānos bijušās kūdras fabrikas teritorijā nolēmis atvērt nolietoto autoriepu dedzināšanas un izmantoto eļļu pārstrādes uzņēmumu. Pašvaldības rīcība saistīta ar to, ka uzņēmums nav savācis visus nepieciešamos dokumentus uzņēmējdarbības uzsākšanai, bet savā teritorijā jau sācis ķīmisko produktu uzkrāšanu, kā rezultātā notikusi arī bituma noplūde.

Padomju laikos Rēzeknes novadā kūdras purva malā uzceltajā Strūžānu ciemā pašlaik, pēc kūdras fabrikas slēgšanas, dzīvo 800 iedzīvotāji. Pamestajā fabrikas teritorijā, vien nepilnus 100 metrus no dzīvojamajām mājām, 2016.gada nogalē dibinātais uzņēmumus “Ellikss Holding” no vietējās pašvaldības saņēmis atļauju uzsākt uzņēmējdarbību, kas saistīta ar nolietoto autoriepu dedzināšanu un ķīmisko vielu pārstrādi.

Tas bažīgus darīja vietējos iedzīvotājus. “Uztrauc ļoti. Mums tur bija sapulces, viss kas bija. Bet viņi vienalga tur kaut ko dara – viņi noņēma jumtu, pievestas mucas. Viņi saka, ka vispār tur nebūs nekādas smakas. Bet mēs piedāvājām sapulcē, ka mēs gribam aizbraukt uz Jelgavu, kur viņiem ir ražotne. Viņi pateica, ka aizvedīs, bet nekā pagaidām nav. Viņi teica, ka būs tur eglītes [iestādītas], arī pagaidām nav,” stāsta vietējā iedzīvotāja.

Arī kāda cita uzrunātā iedzīvotāja neatbalsta šādu ražotni: “Tāda ražotne nebūtu vēlama. Ja tikai varbūt cilvēkiem. Ja kāds darbs būs, tad vēl jā.”

17.maijā Rēzeknes novada domes sēdē uzņēmumam “Ellikss Holding” izsniegto atļauju apturēja, jo, apsekojot teritoriju, konstatēts vides piesārņojums – bitumam līdzīgas vielas noplūde.

Šī viela uzņēmuma teritorijā aptuveni 200 tonnu apjomā uzglabāta bojātos iepakojumos bez marķējuma.

Rēzeknes novada pašvaldības vecākā vides aizsardzības speciāliste Terēzija Kruste stāsta – uzņēmums arī sācis ar izsniegto atļauju nesaistītas darbības: “Apsekojot nekustamo īpašumu Strūžānu ciemā, tika konstatēta nezināmas izcelsmes bitumam līdzīga viela lielā apjomā, kas ir izplūdusi īpašuma teritorijā. Apsekošanas laikā uzņēmums nevarēja uzrādīt nepieciešamās atļaujas. Un arī uzņēmuma rīcība, uzturot uzņēmuma teritoriju tādā stāvoklī, bija pretrunā ar pieņemto domes lēmumu. (..) Uzņēmuma teritorijā nedrīkstēja veidot izejvielas, blakusproduktus un arī ievērojamus atkritumu uzkrājumus.”

Strūžānu pagasta pārvaldnieks Vilis Tutins uzskata, ka bituma noplūde nav tas ļaunākais, viņu vairāk

uztrauc informācijas trūkums par topošo ražotni, jo pašvaldība atļauju devusi, bet informācijas par turpmāko darbību neesot.

“Ziniet, lai pašvaldība par to domātu, tai jābūt projektam priekšā, jābūt vēl ļoti daudziem dokumentiem, lai redzētu, kā ir domāts darīt, kādas ir domātas celtnes, kā ir norobežota sagatavošana, to pašu riepu glabāšana un visa pārstrāde. Nekādi dokumenti nav iesniegti. Mēs esam interesējušies Ozolniekos, kā tur viss notiek, bet ir cita tipa iekārta un tā smaka izplatās apmēram 1,5 kilometra rādiusā,” norāda Tutins.

SIA “Ellikss Holding” pārstāvis Ruslans Parfilovs izrādīja uzņēmuma teritoriju un arī noplūdes vietu, kur iežogotā, asfaltētā atklātā laukumā arī Latvijas Radio ierašanās dienā atrodas vairāki desmiti mīksto plastmasas tvertņu ar bitumu.

Uzņēmuma pārstāvis sola, ka jau drīzumā teritorija tiks sakārtota un bitums izvests. “Izlija pāris iepakojumu ar bitumu. Bitums nav kaitīga viela, tas tiek izmantots ceļu būvē, ēku celtniecībā. Pirms jaunā gada bija slidens, un viena automašīna, kura pārvadāja šos bituma iepakojums, avarēja. Iespējams, tie tika saplēsti un, tagad iestājoties siltam laikam, viela izplūda pa teritoriju, veidojot uz asfalta peļķi.

Ar bitumu mēs neko nedarām. Mēs strādājam kā starpnieki.

Ziemas periodā mēs to iepērkam un uzkrājam, bet vasarā piedāvājam pakalpojumu un patērētājam nogādājam jau gatavu preci,” stāsta Parfilovs.

Informāciju par ķīmisko vielu noplūdi uzņēmuma “Ellikss Holding” piederošajā teritorijā saņēma arī Valsts vides pārvalde Rēzeknes reģionālā nodaļa, kas līdz šim uzņēmumam nekādas atļaujas par pārstrādes uzsākšanu vai vielu uzglabāšanu nav devusi.

Iestādes vadītāja Ērika Ruskule stāsta, ka par šo pārkāpumu ierosināts administratīvais process un uzņēmējam teritorija ir jāsakārto: “Neskatoties uz to, ka tā ir rūpniecības, degradēta teritorija, tas ir jāsavāc un no turienes jāizved. Jauna darbība viņam šobrīd nav akceptēta, un to viņš saskaņā ar Latvijas likumdošanu uzsākt nedrīkst, kamēr nav nokārtojis visus dokumentus, lai tas būtu tiesiski.”

Par iespējamo atkritumu apsaimniekošanas noteikumu pārkāpšanu Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde maijā uzsākusi kriminālprocesu.

Tiesa, uzņēmums “Ellikss Holding”, kurš pirms kāda laika no pašvaldības iegādājies četrus hektārus kūdras fabrikas teritorijas, jau nākamvasar plāno tur uzsākt nolietoto autoriepu pārstrādi, izmantojot pirolīzes metodi, un divkārt paplašināt uzņēmuma teritoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt