4. studija

Kāpēc lapas jābāž maisā?

4. studija

Zvēru un putnu vārdotājs no Ķūļciema

Armijas mācības - pārbaudījums cilvēkiem, putniem un zvēriem

Plānotais mācību poligons izraisa nepatiku Jūrmalciema iedzīvotājiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Jūrmalciemā, Papes dabasparka aizsargājamajā teritorijā, tiks izveidots jauna pretgaisa aizsardzības apmācību poligons. Lai gan vietējiem nepatīk ziņa par Latvijā nu jau kārtējo jauno poligonu un gaidāmajiem trokšņiem, ministrija mierina, ka katru gadu mācības aktīvi notikšot vien pusotru nedēļu, turklāt arī dabas parka pārstāvjiem pret šo plānu iebildumu nav. 

"Es domāju, ka mums ir tik maza valsts – priekš kam mums tik daudz poligonu? Mēs atgriežamies padomju laikos, vieni poligoni un viss, kur pastaigāties, kur sēnes vākt?" sašutis ir vietējais iedzīvotājs Valentīns, arī aktīvs sēņotājs. 

"Mēs visi uzskatām, nu, priekš kam tāds vajadzīgs ir? Nevarēsim tik mierīgi dzīvot, kā mēs dzīvojām. Būs noteikti skaļš, kaut vai saka, ka nebūs, bet noteikti, ka būs," norāda vietējā iedzīvotāja Inga. 

Taču Vaira, pārdevēja vietējā veikalā, tomēr izturas saprotoši pret poligona izveides mērķiem: "Es domāju, ka aizsardzība ir vajadzīga un tā ir arī jāmācās, tas negatīvais, nu, nav jau patīkami, ka tas ir tuvumā," 

Lai gan trokšņi poligonu tuvumā varētu būt ierasta parādība, šajā gadījumā gan neizpratni rada fakts, ka mācības notiks tieši aizsargājamā dabas teritorijā.

"Ir jau stājušies spēkā MK noteikumi ar grozījumiem, tātad Papes dabas parka individuālie aizsardzības noteikumi, kuros tātad ir pieļaujama poligona izveide. Tā ir dabas parka teritorija, Papes dabasparka teritorija un bez tam arī "Natura 2000" jūras aizsargājamā teritorija," norāda Agris Petermanis, Nīcas novada domes priekšsēdētājs. 

Aizsardzības ministrijā raidījumam "4. studija" skaidro, ka jaunā poligona izveidei Jūrmalciems esot atzīts par piemērotāko – vieta ir gan stratēģiski izdevīga, gan arī šeit iespējams apmācības organizēt tālu no apdzīvotajām teritorijām.

"Šis projekts tika skaņots gan ar Dabas aizsardzības pārvaldi, gan Ornitologu biedrību, gan Dabas fondu, arī ar Papes dabas parka konsultatīvo padomi," norāda Aizsardzības ministrijas pārstāvis Kaspars Galkins.

"Nekāda koku ciršana, nekāda zemes transformācija, vai būvju – pastāvīgu būvju – veikšana nenotiks. Pats princips kādā veidā notiek šī pretgaisa ieroču kaujas šaušana: tiek uzstādīta platforma virziens ir no zemes uz augšu uz jūras pusi, un attiecīgi mācību viena no šīm fāzēm ir, ka bruņotie spēki pēc tam arī savāc, sakārto visu un ved projām," viņš atklāj.

"Protams, ja notiek kaujas šaušana, tad skaidrs, ka ir lielāks vai mazāks troksnis, tā ir neizbēgamība. Mēs varam lūgt un aicināt izturēties ar sapratni, ka ir šādi īslaicīgi, kādam varbūt nepatīkami traucējumi, jo patiesībā mēs to darām cilvēku labā," ministrijas nostāju skaidro Galkins. 

Ņemot vērā dabas lieguma specifiku mācības plānotas tikai vienu mēnesi gadā – no jūnija sākuma, līdz mēneša beigām. Šajā laikā notiks gan visi sagatavošanās darbi, gan pašas mācības, gan arī teritorijas sakopšanas darbi.

"Mēs runājam principā par tādu aktīvo fāzi ne vairāk kā pusotru nedēļu, plus vēl nāk klāt fakts, ka pie jūras laikapstākļi ir nepastāvīgi, līdz ar to, protams, var būt situācijas, kad mēs esam izplānojuši, bet dēļ nelabvēlīgiem laikapstākļiem tas vēl vairāk samazinās. Jūnijs tas ir vienīgais laiks.. pārējā laikā, lai neaizskartu floru un faunu, kas tur arī mitinās, dzīvo un aug, nekādas aktivitātes nav plānotas," norāda ministrijas pārstāvis. 

Arī Papes dabas parka pārstāvjiem nav iebildumu pret bruņoto spēku aktivitātēm jūnijā. Papes dabas parka padomes pārstāvji apstiprināja, ka veicot izvērtēšanu, nekādi iebildumu pret bruņoto spēku aktivitātēm jūnijā nav radušies.

"Plānotā aktivitāte ir daudz mazāka nekā, piemēram, atpūtnieku aktivitāte. Viņi plāno 4x4 platformu no kuras šaut raķetes jūrā. Un jūrā jau neviens putns neligzdo. Jautājums bija, lai vismazāk traucētu putnus, kas jūrā migrē, un jūnijā tiešām to ir vismazāk," norāda Oskars Keišs, LU Bioloģijas institūta vadošais pētnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti