Plāno Ukrainas bēgļiem piešķirt tiesības uz vienreizēju sociālo pabalstu un nekavējošu nodarbinātību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

No Krievijas sāktā kara bēgušajiem Ukrainas civiliedzīvotājam Latvijā plāno piešķirt tiesības uz nekavējošu nodarbinātību, kā arī tiesības saņemt sociālo pabalstu, liecina valdības virzītie grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā. Lai tie stātos spēkā, grozījumi vēl jāpieņem Saeimai.

Iespējas strādāt

Likumprojekts paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotājam, kuram ir Ukrainā izsniegts ceļošanas dokuments, būs tiesības ne ilgāk kā 30 dienas būt nodarbinātam bez dokumenta, kas apliecina tiesības uz nodarbinātību. Attiecīgi arī darba devējam ir tiesības šos cilvēkus uz minēto laiku nodarbināt.

Šādā gadījumā Ukrainas civiliedzīvotājam, kurš būs sācis strādāt, būs pienākums ne vēlāk kā 10 dienu laikā iesniegt pieteikumu Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē tiesību uz nodarbinātību apliecinoša dokumenta saņemšanai. Attiecīgi Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde 20 dienu laikā no pieteikuma saņemšanas izsniegs vai atteiks tiesību uz nodarbinātību apliecinošu dokumentu.

Iespējas mācīties

Līdzās iespējai nepilngadīgajiem patvēruma meklētājiem mācīties valsts vai pašvaldības izglītības iestādē, kas bija paredzēta jau līdz šim, Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā plāno ļaut attiecīgo izglītību iegūt arī privātās izglītības iestādēs, saņemot valsts atbalstu pedagogu atalgojumam un mācību līdzekļu iegādei.

Tāpat nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem būs tiesības turpināt iepriekš uzsāktās profesionālās izglītības ieguvi, apgūstot profesionālās vidējās izglītības programmu. Audzēkņu uzņemšanu skolās koordinēs Izglītības un zinātnes ministrija sadarbībā ar Latvijas Nacionālo kultūras centru.

Sociālās palīdzības pabalsti

Latvijā sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību nodrošina tā pašvaldība, kuras teritorijā ir deklarētā personas dzīvesvieta, taču to neesot iespējams attiecināt uz Ukrainas civiliedzīvotājiem. Pašvaldību sociālie dienesti pauduši viedokli, ka nepieciešams Ukrainas civiliedzīvotājiem noteikt vienotu pabalsta krīzes situācijā apmēru visā Latvijā.

Tāpēc likuma grozījumos paredzēts, ka pašvaldību sociālie dienesti piešķirs Ukrainas civiliedzīvotājiem vienreizēju pabalstu krīzes situācijā 272 eiro apmērā pilngadīgai personai un 190 eiro apmērā par bērnu. Iecerēts, ka tas ļautu cilvēkiem iegādāties kādas nepieciešamās lietas vai samaksāt par īri pirmajā mēnesī, ja ģimene nolēmusi mājokli īrēt.

Sociālie dienesti varēs piešķirt atbalstu Ukrainas civiliedzīvotājiem, pat ja viņi nav deklarējuši dzīvesvietu.

Likumprojekts paredz nodrošināt, ka pašvaldības Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta sniegšanai var nodot bez atlīdzības īpašumā Ukrainas civiliedzīvotājiem kustamo mantu.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā, kas raisīja plašu civiliedzīvotāju izbraukšanu no valsts, droša patvēruma meklējumos cilvēki devās arī uz Latviju. Tāpēc Saeima pieņēma Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma grozījumus, kas nosaka papildu mehānismus, kā Ukrainas civiliedzīvotāji varēs saņemt atbalstu. Citstarp Ukrainas bēgļiem Latvijā paredzēts vienreizējs nodarbinātības uzsākšanas pabalsts 500 eiro apmērā. Noteikts arī, ka šīs valsts iedzīvotājiem būs tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti