Aktuāli

Arnis Sauka par Ēnu ekonomikas indeksu Baltijas valstīs

Aktuāli

Turpinās izmeklēšana par iespējamo vardarbību Adamovas internātpamatskolā

Plāno stingrākas kvalitātes prasības Latvijas valsts karoga izgatavotājiem

Plāno stingrākas kvalitātes prasības Latvijas valsts karoga izgatavotājiem

Uz ielām redzamo Latvijas karogu krāsa nereti mēdz atšķirties no likumā noteiktās. To pamanījusi gan Valsts heraldikas komisija, gan iedzīvotāji, kas komisijai sūdzējušies. Tādēļ komisija rosinājusi noteikt stingrākas prasības karoga materiālam, lai Latvijas karoga karmīnsarkanā krāsa savu specifisko toni nezaudētu dažādos laika apstākļos. Iecerēts, ka jaunās prasības varētu stāties spēkā līdz ar nākamā gada sākumu.

Latvijas karoga karmīnsarkanais tonis ir vienīgais tehniskais parametrs, kas ir noteikts Ministru kabineta noteikumos, taču ar to ir par maz – auduma karogiem jānosaka prasības arī materiālam, jo no tā ir atkarīgs, kā karogs izskatīsies dienasgaismā, kā plīvos un cik tas būs izturīgs. Tā secinājusi Ārlietu ministrija, pamatojot grozījumus Latvijas valsts karoga likumā, kuri tikko iesniegti valdībā. Ideja noteikt prasības karoga audumam tapusi Valsts heraldikas komisijā. Tās locekle Ramona Umblija stāsta, ka komisija saņēmusi sūdzības no iedzīvotājiem, kas publiski izliktajos karogos pamanījuši atšķirības toņos. To pašu novērojusi arī Umblija:

''Pirms gada biju uz maija svētkiem. Bija tāda liela dekoratīva karogu kompozīcija Rīgas pilsētā, un saulainā laikā, ejot garām tai kompozīcijai, karogi plīvo pa zilajām debesīm – viņi ir gaiši rozā tonī. Es aizeju pie tās dekoratīvās kompozīcijas, es paņemu to karogu rokā, uzlieku uz delnas, un tas tonis ir pilnīgi atbilstošs, jo vienkārši tas materiāls bija pārāk plāns, blīvums bija pārāk mazs, un attiecībā pret zilajām debesīm un spilgto Saules gaismu viņš pilnīgi izmainīja krāsu.''

Šobrīd Latvijas valsts karoga likumā plānots pilnvarot Ministru kabinetu noteikt prasības karoga audumam. Valsts heraldikas komisijas locekle Ramona Umblija stāsta, ka nosacījumus varētu ieviest karoga auduma blīvumam, gaisa caurlaidībai, krāsas noturīgumam un ugunsdrošumam. Par to, cik stingras būs prasības, skaidrība radīsies pēc likuma pieņemšanas, kad būs jāizstrādā Ministru kabineta noteikumi.

''Acīmredzot būs jāatrod visām institūcijām kopā tādi nosacījumi, lai karogi būtu pieejami un individuāli nopērkami joprojām. Tas vienmēr būs kaut kāds kompromiss starp kvalitāti un cenu,'' saka Umblija.

Stingrākas prasības karoga audumam attieksies nevis uz karoga lietotājiem, bet gan tirgotājiem un izgatavotājiem.

Tiem būs aizliegts laist tirgū Latvijas valsts karogus un karoga vimpeļus, kas neatbildīs auduma un krāsas nosacījumiem. To uzraudzīs Patērētāju tiesību aizsardzības centrs, kas varēs aizliegt nekvalitatīvo karogu pārdošanu. Kā stāsta centra pārstāve Sanita Gertmane, centrs pārbaudīs gan karogu dokumentāciju, gan sūtīs paraugus uz ekspertīzēm:

''Mēs varam importa brīdī jautāt importētājam, gan arī pārdošanas brīdī veikt dokumentu pārbaudi par audumu izcelsmi. Savukārt otra, droši vien daudz precīzāka metode ir ekspertīžu veikšana jeb testēšana, kad audums, materiāls uz vairākiem parametriem tiek testēts atbilstošās laboratorijās. Mēs arī domājam, ka tā uzraudzība varētu tādā veidā izpausties.

Gertmane gan stāsta, ka valsts karogu tirgotāju pārbaudīšana diez vai būs starp centra prioritātēm, un visdrīzāk patērētāju tiesību aizstāvji tam pievērsīsies tad, ja būs kādas sūdzības. Tikmēr pašu karogu izgatavotāju pusē stingrākas prasības un uzraudzību kritizē. „Latvijas tekstila” direktors Oskars Polmanis uzskata, ka paredzētie likuma grozījumi drīzāk piestāvētu policejiskai valstij. Viņš norāda, ka audums karogu izgatavošanai jāiepērk ārzemēs un arī toņu ziņā tādēļ nākas pielāgoties. Turklāt metodes karogu izgatavošanai ir dažādas, un tādēļ karogi nebūs pilnībā vienādi.

''Mēs izmantojam materiālu, kas ir polistērs, kurš ir ūdeni un netīrumus atgrūdošs. Ir vēl viens materiāls gabardīns, kurš būs nedaudz tumšāks, jo vienkārši gaišāks tonis šim materiālam tirgū nav pieejams, bet šis materiāls ir vairāk piemērots iekštelpām. Un nākamais ir digitālā druka, kas atkal savādāk izskatīsies,'' skaidro Polmanis.

Polmanis arī bažījas, ka likumu viegli varētu izmantot konkurences cīņās starp karogu ražotājiem, vienam par otru sūdzoties Patērētāju tiesību aizsardzības centram par it kā neatbilstošiem materiāliem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti