Dienas ziņas

"Rīgas satiksme" ievieš kodu biļetes

Dienas ziņas

Pulksten 20.00 – komandantstunda

Plāno sodīt par viltota sertifikāta iegādi

Plāno noteikt kriminālatbildību par viltota Covid-19 sertifikāta iegādi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Tiesībsargājošās institūcijas īsā laikā ir ierosinājušas vairāk nekā desmit kriminālprocesus saistībā ar viltotiem Covid-19 sertifikātiem. Tādēļ pieci valdošo partiju deputāti Saeimā iesnieguši grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem plānots stiprināt kriminālatbildību par viltota vakcinācijas, testēšanas vai pārslimošanas sertifikāta iegādi.

Saeimas Krimināltiesību politikas apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins (“Jaunā Vienotība”)
00:00 / 00:40
Lejuplādēt

Krimināllikumā jau ir 275. pants, kas paredz sodu par viltotu dokumentu izgatavošanu, tirgošanu un izmantošanu. Taču nav paredzēta atbildība par pašu iegādāšanos. Tādēļ, atklājot kārtējo shēmu ar vairākiem desmitiem vai simtiem viltus sertifikātu, policijai jāpierāda, ka ikviens viltotā dokumenta pircējs to reāli izmantojis, piemēram, lai iekļūtu veikalā vai šķērsotu robežu.

Lai atvieglotu policijas darbu, deputāti izstrādājuši likuma grozījumos, kas paredz sodīt par pašu pirkšanas faktu.

"Mēs visi saprotam, ka, iegādājoties tādu sertifikātu, neviens to nedara prieka pēc. To iegādājas, lai izmantotu. Ja mēs pantā skaidri pasakām, ka iegādāšanās ir krimināli sodāma, tad policijai nav jātērē tāds milzīgs resurss," skaidroja Saeimas deputāts Andrejs Judins ("Jaunā Vienotība").

Maksimālais sods par viltota sertifikāta iegādāšanos būtu brīvības atņemšana uz vienu gadu.

Grozījumi paredz arī, ka persona, kura labprātīgi paziņojusi par viltota sertifikāta iegādāšanos, tiktu atbrīvota no kriminālatbildības.

Tuvākajās dienās šo likumprojektu vērtēs Saeimas Juridiskā komisija, un izmaiņas varētu stāties spēkā pēc pāris nedēļām.

KONTEKSTS:

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Savukārt oktobrī kļuva zināms par mediķu aizdomām, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu. Mediķi arī aicinājuši Covid-19 slimniekus ar viltotiem sertifikātiem atklāt patiesību, lai varētu saņemt atbilstošāku ārstēšanu. Vēlāk par aizdomām, ka vairākiem ar Covid-19 slimiem pacientiem ir viltus sertifikāti, paziņoja arī Stradiņa slimnīca.

Tāpat oktobrī Cēsīs un Alūksnē aizdomās par fiktīvu vakcināciju pret Covid-19 aizturēja trīs personas, no kurām divas ir medicīnas iestādes darbinieces.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti