Rīta Panorāma

Laimis Rācēnājs aicina uz jubilejas koncertu «Manas 60 pieturas»

Rīta Panorāma

Visā Latvijā notiek līdz šim lielākās militārās mācības «Namejs 2018»

ES un Latvijā - jauna sistēma zāļu drošuma pārbaudei

Plāno īpašu sistēmu zāļu autentiskuma pārbaudei; nozarē nemierā ar izņēmumiem

Eiropas Savienība (ES) iecerējusi, ka nākotnē zāļu drošums tiks pārbaudīts arvien tuvāk pacientam – īsāku mirkli pirms nonākšanas pacienta rokās. Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija gan pauž bažas par Veselības ministrijas paraudzētajiem daudzajiem izņēmumiem šādā sistēmā Latvijā.

Intervijā LTV raidījumā “Rīta Panorāma” Zāļu verifikācijas organizācijas valdes locekle Santa Bičkoviča-Vavzika skaidroja, ka Latvijai no nākamā gada februāra jāievieš attiecīga ES direktīva un regula saistībā ar zāļu drošību. Tas nozīmēs, ka ražotājs katrai zāļu paciņai piešķirs unikālu kodu, ar kura palīdzību varēs izsekot paciņas gaitai.

Aptiekas, pārdodot zāles pacientam, varēs izsekot minētajam kodam un to dzēst no sistēmas, kas nozīmēs, ka zāles nonākušas līdz gala patērētājam. Pircēji paši izsekot tam nevarēs.

“Līdz ar to tiks nodrošināts maksimāli drošs ceļš, lai mēs izvairītos no viltojumiem legālajā ķēdē,” sacīja Bičkoviča-Vavzika.

Viņa atzina, ka problēmas ar zāļu kvalitāti pastāv un ES katru gadu par 10% pieaug zāļu viltojumu skaits. Šādi viltojumi tapuši gan ES, gan ārpus tās. Latvijā šādu datu nav, jo nepastāv attiecīga kontroles sistēma.

Latvijas Zāļu verifikācijas organizācija gan nav mierā ar Veselības ministrijas ieceri šādu verifikāciju neveikt ģimenes un citu ārstu praksēs, sociālās aprūpes iestādēs, zobārstiem, vetārstiem, cietumos un optometristiem. Iecerēts, ka sistēma Latvijā attieksies uz aptiekām, slimnīcām un ambulatorās ārstniecības iestādēm.

“Šobrīd izņēmumu ir vairāk nekā pašu darītāju.

Tā ir sagatavoti Ministru kabineta grozījumi, kas apdraud pacienta drošību,” sacīja Bičkoviča-Vavzika.

Viņa iebilda ministrijas argumentiem par gaidāmo papildu slogu ārstiem. Zāļu verifikācijas organizācijas pārstāve pauda, ka zāļu autentiskuma pārbaudei nepieciešamas dators, interneta pieslēgums un tikai 20 sekundes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti