Plāno garāku atvaļinājumu tēvam pēc bērna piedzimšanas; to varēs izmantot arī cita persona

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc bērna piedzimšanas tēvam būs tiesības uz 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu līdz šim esošo 10 kalendāro dienu vietā. Ja bērna paternitāte nav noteikta, pēc mātes lūguma atvaļinājumu varēs saņemt cita persona. To paredz valdībā apstiprinātie grozījumi Darba likumā, kas vēl jāskata Saeimai, informēja Labklājības ministrija.

Saskaņā ar iecerētajām izmaiņām bērna tēvam turpmāk būs tiesības uz 10 darba dienas ilgu atvaļinājumu līdz šim esošo 10 kalendāro dienu vietā. To bērna tēvam piešķirs tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā pēc bērna piedzimšanas. Pašlaik tas jāizmanto divu mēnešu laikā.

Ja bērna paternitāte nav noteikta, tad citai personai, kas nav bērna māte, ir tiesības uz 10 darba dienu ilgu atvaļinājumu, lai pēc bērna mātes lūguma iesaistītos bērna aprūpē. Iepriekš Satversmes tiesa bija atzinusi viendzimuma pāra tiesības uz bērna dzimšanas atvaļinājumu.

Tāpat piedāvātie Darba likuma grozījumi paredz, ka darbiniekam, kuram ir bērns līdz astoņu gadu vecumam vai kuram ir nepieciešams personīgi aprūpēt laulāto, vecāku, bērnu, citu tuvu ģimenes locekli vai personu, kura dzīvo ar darbinieku vienā mājsaimniecībā un kurai nopietna medicīniska iemesla dēļ nepieciešama būtiska aprūpe vai atbalsts, būs tiesības prasīt darba devējam noteikt darba laika organizācijas pielāgojumu.

Darba devējam būs pienākums izvērtēt darbinieka pieprasījumu un ne vēlāk kā viena mēneša laikā no darbinieka pieprasījuma saņemšanas dienas informēt par darba laika organizācijas pielāgojuma iespējām uzņēmumā.

Tāpat būs noteikts darba devēja pienākums informēt darbinieku par vairākiem būtiskiem darba attiecību elementiem, piemēram, pārbaudes laiku un tā ilgumu, darbinieka tiesībām uz apmācībām, kā arī detalizētāk regulēts pārbaudes laiks, jautājumi, kas skar tos darbiniekus, kuru darba grafiks nav pilnībā vai lielākoties paredzams.

Vienlaikus tiks ieviests piecas darba dienas ilgs tā saucamais aprūpētāja atvaļinājums. Šāds atvaļinājums paredzēts bez darba samaksas saglabāšanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti