Plāno celt «algu griestus» valsts pārvaldē; maksimums - 3450 eiro

Lai veicinātu valsts pārvaldes konkurētspēju, Valsts kanceleja piedāvā grozīt Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumu, palielinot vairākām augstākajām ierēdņu kategorijām maksimālās algas griestus, piemēram lielāko algu ceļot no 2441 eiro līdz 3450 eiro, bet zemākā līmeņa speciālistiem – no 1287 līdz 1385 eiro.

Grozījumi ceturtdien, 4. janvārī, izsludināti Valsts sekretāru sanāksmē.  

Valsts kancelejā atgādināja, ka ik gadu palielinās vidējās darba samaksas apjoms privātajā sektorā – pērn vidējā mēnešalga paaugstinājusies par 6,3%, kas ir lielākais darba samaksas kāpums kopš 2008. gada.  Tuvākajos gados tiek prognozēts vēl lielāks darba samaksas pieaugums.

Tāpat katru gadu palielinās to darbinieku skaits, kas pamet darbu valsts pārvaldē (2016. gadā darbu ministrijās pārtrauca 18,5% jeb 593 nodarbinātie, 2017. gada oktobrī atsevišķās ministrijās jau 16–18 % nodarbināto pārtraukuši darbu).

Valsts pārvaldē nodarbināto mēnešalgas augstākā, vidējā, zemākā līmeņa vadītājiem un augsti kvalificētiem ekspertiem (10. – 16. mēnešalgu grupa) šobrīd ir ievērojami zemākas par līdzīgām pozīcijām privātajā sektorā, sasniedz tikai 37% no privātā sektora vidējās mēnešalgas, liecina „Fontes” pētījums. 

Tāpēc ar grozījumiem likumā paredzēts celt maksimālos apmērus tām mēnešalgu grupām, kurās nodarbinātie šobrīd saņem ievērojami zemāku atalgojumu nekā līdzīgos amatos nodarbinātie privātajā sektorā (10.-16. mēnešalgu grupai).

 

 Pārējām kategorijām algu griestus nemainītu.

Valsts kanceleja skaidro, ka papildu finansējumu mēnešalgu palielināšanai nepiešķirs. To panāks, samazinot nodarbināto skaitu valsts tiešās pārvaldes iestādēs par 6% un ietaupījumu atstājot iestādes rīcībā, lai celtu algas.  

Tāpat atlīdzības likuma grozījumi paredz, ka, izbeidzot amata (dienesta, darba) tiesiskās attiecības pēc savstarpējas vienošanās, nodarbinātajam var piešķirt atlaišanas pabalstu līdz triju mēnešu vidējas izpeļņas apmēram. Iestādēm, lemjot par atlaišanas pabalstu, ir jāņem vērā amata vērtība (atbildības līmenis un sarežģītība), proti, augstākas vērtības amatiem nosakot lielāku pabalsta apmēru.

Grozījumi ir pirmais solis atlīdzības sistēmas pārskatīšanā, un Valsts kanceleja turpinās darbu pie vienotās atlīdzības sistēmas pilnveidošanas, lai ieviestu darba sniegumā balstītu atlīdzības politiku un celtu atlīdzības līmeni līdz 80% no darba samaksas līdzīgiem amatiem privātajā sektorā.

Lai grozījumi likumā stātos spēkā, tiem jāgūst Ministru kabineta un pēcāk arī Saeimas atbalsts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti