Plāno bargākus sodus par necieņu pret Brīvības pieminekli

Jau tuvākajā laikā Saeimas darba kārtībā varētu nonākt piedāvājums būtiski palielināt sodus par necienīgām izdarībām pret Brīvības pieminekli. Šonedēļ notikušajā Saeimas Juridiskās komisijas sēdē izskanējis pat piedāvājums par šādiem nodarījumiem piemērot kriminālatbildību. Atzinums par šo piedāvājumu Tieslietu ministrijas pastāvīgajai darba grupai jāsagatavo tuvāko nedēļu laikā.

Plāno bargākus sodus par necieņu pret Brīvības pieminekli Madara Fridrihsone

  Galvaspilsētas pašvaldības policija Brīvības pieminekļa apkaimi uzrauga īpaši rūpīgi – tiek veikta videonovērošana un pie pieminekļa pastāvīgi dežurē divi pašvaldības policisti. Līdz ar to, personas, kas demonstrē klaju necieņu pret pieminekli, piemēram, nokārto pie tā savas dabiskās vajadzības, lielākoties tiek aizturētas „uz karstām pēdām”. Rīgas pašvaldības policijas runasvīrs Toms Sadovskis zina teikt, ka trīs ceturtdaļas aizturēto ir ārzemnieki.

  „No 2010. gada līdz šai dienai mēs esam konstatējuši 18 gadījumus, kad iedzīvotāji, lielākoties ārzemnieki, ir nokārtojuši dabiskās vajadzības pie Brīvības pieminekļa. Kopā piemēroti 20 sodi, jo pāris gadījumos ir bijis tā, ka bijuši ir divi ārzemnieki. Līdz ar to šis sodīto skaits ir lielāks nekā gadījumu skaits," paskaidroja Sadovskis.

  Aizturētie tiek saukti pie administratīvās atbildības saskaņā ar Administratīvo pārkāpumu kodeksa pantu par huligānismu.

  Maksimālais sods, ko var piemērot, ir 500 eiro, taču tik lieli naudas sodi huligāniem tiek piemēroti reti, saka Sadovskis.

  „Viens no atbildību pastiprinošiem apstākļiem būtu tas, ka persona jau atkārtoti ir izdarījusi šādu pārkāpumu. Tāpat ir vēl arī citi atbildību pastiprinoši apstākļi, kam jābūt spēkā, lai piemērotu maksimālo sodu," pastāstīja Sadovskis. "Paanalizējot pēdējos divdesmit piemērotos sodus, vidējā naudas soda summa ir 200 eiro, kas tiek piemērota. Tādēļ, ņemot vērā gan objekta svarīgumu, gan to, ka vairums sodīto ir ārzemnieki, kuriem, iespējams, rocības līmenis ir daudz augstāks nekā Latvijas iedzīvotājiem, Rīgas pašvaldības policijas skatījumā, šie sodi viennozīmīgi ir par zemu.”

  Ārzemnieku necienīgā izturēšanās pret Brīvības pieminekli aizdevusi dusmas arī parlamenta deputātiem. Šonedēļ Saeimas Juridiskās komisijas sēdē jau vērtēts priekšlikums būtiski palielināt administratīvo atbildību un izskanējis ierosinājums ieviest kriminālatbildību.

  Saeimas Juridiskās komisijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš no Nacionālās apvienības pastāstīja, ka dažādas nepatīkamas izdarības pie Brīvības pieminekļa notiek arī derību kontekstā. Protams, izskanējušas arī domas, kā preventīvi novērst šādas situācijas.

  "Tas, ko komisija nolēma ir, ka Tieslietu ministrijas pastāvīgajai darba grupai būtu divu nedēļu laikā jāizvērtē, vai esošais regulējums ir efektīvs attiecībā uz kriminālatbildību un attiecībā uz administratīvo atbildību," teica Bērziņš.

  Ņemot vērā, ka aizturētie huligāni lielākoties ir ārzemnieki, bet kriminālatbildības piemērošana ir saistīta ar visai laikietilpīgu juridisko procedūru, pirmais solis varētu būt administratīvā soda būtiska paaugstināšana, pieļauj Bērziņš.

  „Ja šīs diskusijas ieilgst, priekšlikumus nevajadzētu likt nost, bet pieņemt vismaz grozījumus Administratīvo pārkāpumu kodeksā, palielinot sodus par šādu prettiesisku rīcību pret, es gribētu teikt, valsts simbolu," uzskata Bērziņš. "Protams, Brīvības piemineklis nav valsts simbols de iure, bet mums visiem tas ir valsts simbols, es domāju, sirdīs. Līdz ar to arī administratīvajai atbildībai būtu jānosaka lielāks sods.”

  Atbilstoši komisijas sēdē notikušajām diskusijām, Administratīvo pārkāpumu kodeksā varētu tikt iekļauti papildinājumi, kas ļautu sodīt arī par virtuālajā vidē izrādītu necieņu pret Brīvības pieminekli, piemēram, izķēmotu tā attēlu publicēšanu sociālajos tīklos.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti