Plāno atteikties no 1. maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai

Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisija pēc būtības konceptuāli atbalstīja Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) priekšlikumu izmaiņām Personu apliecinošu dokumentu likumā, ar ko paredzēts atteikties no 1. maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai.

Reizē tiks saglabāta pieeja, ka ar laiku personas apliecība visiem iedzīvotājiem kļūs par obligāti nepieciešamu dokumentu. Piemēram, ja iedzīvotājam vēl nebūs personas apliecība, tad, beidzoties pases derīguma termiņam, būs pienākums izņemt vai nu tikai personas apliecību, vai, ja vēlēsies, klāt arī pasi.

Šajā kontekstā Iekšlietu ministrija rosinājusi saglabāt Saeimā jau iepriekš pieņemto normu, ka Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu, pasi izsniegs, ja viņam būs derīga personas apliecība, vai arī pasi izsniegs vienlaikus ar personas apliecību.

Atbilstoši Saeimas Juridiskā biroja norādēm līdz nākamās nedēļas vidum paredzēts sagatavot juridiski atbilstošus likuma grozījumus, kurus komisija varēs virzīt tālākai izskatīšanai Saeimā.

Plāns atteikties no 1. maija kā datuma, kurā personas apliecība kļūtu obligāta, pamatā saistīts ar Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) kapacitātes trūkumu tik īsā laikā apkalpot dažus simtus tūkstošus iedzīvotāju.

Komisijas vadītāja Daiga Mieriņa (ZZS)
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Komisijas vadītāja Daiga Mieriņa (ZZS) Latvijas Radio norādīja, ka

tagadējais termiņš ir nesamērīgs, jo neviens nav rēķinājies, cik daudz jaunu pienākumu būs Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldei (PMLP). Viņasprāt, dokumentu plūsmu varētu sakārtot līdz 2030. gadam.

"Ir vesela virkne vairāku secīgu lēmumu, kuri uzliek slogu PMLP. Un tas ir tikai loģiski, ka mēs netracinām cilvēkus, jo tie, kas ir godprātīgi, tie uztraucas un mēģina visur, kur rindas ir mazākas, saņemt šos dokumentus. Tas 2030. gads ir ielikts tāpēc, ka ir Eiropas kopējā digitalizācija, kuras ietvaros ir arī paredzēta vesela virkne pakalpojumu, kas pāries uz digitālo formātu, un tad arī attiecīgi pielāgot visus šos dokumentus šai digitalizācijai," stāstīja Mieriņa.

Šo jautājumu Saeima steidzamības kārtā varētu skatīt jau nākamajā nedēļā.

KONTEKSTS:

Pašlaik likumā noteikts, ka no 1. maija tikai personas apliecība būtu obligāts personu apliecinošs dokuments Latvijas pilsonim vai nepilsonim, kurš sasniedzis 15 gadu vecumu. Savukārt pasi kā personas apliecinošu dokumentu varēs izmantot pēc izvēles.

ZZS aicinājusi atteikties no 1. maija kā datuma personas apliecības obligātai saņemšanai. Grozījumus iesnieguši partiju apvienības deputāti Harijs Rokpelnis, Uldis Augulis, Viktors Valainis, Daiga Mieriņa un Armands Krauze. ZZS skaidro, ka par sasteigtu uzskatāms iepriekš lemtais, ka ar 2023. gada 1. maiju ID karte ir primārais personu apliecinošs dokuments, kam ir jābūt obligāti. To apliecinot iepriekš novērotā valsts iestāžu nespēja tikt galā ar "nebeidzamajām rindām" PMLP nodaļās, kas raisīja iedzīvotāju neapmierinātību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti