Plāno atsevišķām sabiedrības grupām palīdzēt izpirkt zemi zem daudzdzīvokļu namiem

Saeimā izskatāmajā likumprojektā par dalītā īpašuma izbeigšanu varētu iestrādāt atbalstu atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, maznodrošinātajiem zemes izpirkšanai. Šādu lēmumprojektu plāno sagatavot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Saeimā izskatāmajā likumprojektā par dalītā īpašuma izbeigšanu varētu iestrādāt atbalstu atsevišķām iedzīvotāju grupām, piemēram, maznodrošinātajiem zemes izpirkšanai. Šādu lēmumprojektu plāno sagatavot Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija.

Portālā "Manabalss.lv" par iedzīvotāju iniciatīvu, kas paredz, ka zeme zem daudzdzīvokļu namiem pieder tur dzīvojošajiem, parakstījuši vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju.

Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis VucānsZane Mače

  Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas vadītājs Jānis Vucāns (Zaļo un Zemnieku savienība) norādīja, ka, lai varētu komentēt likumprojekta virzību, būtu jāzina, uz cik plašu iedzīvotāju loku atbalsts varētu attiekties - vai tie ir  vientuļi pensionāri, daudzbērnu ģimenes, vēl kādas sabiedrības grupas.

  "Ja mēs runājam par vairākiem simtiem miljonu, tad reāli risinājums varētu būt ne agrāk kā pēc trijiem gadiem," teica Vucāns.

  KONTEKSTS:

  Saeima pirmajā lasījumā atbalstījusi „Piespiedu dalītā īpašuma privatizētajās daudzdzīvokļu mājās izbeigšanas” likumu, paredzot, ka dzīvokļu īpašnieki piespiedu kārtā nomāto zemi varēs iegādāties par kadastrālo vērtību. Plānots, ka zemes izpirkšanas procesu vienota īpašuma izveidei piespiedu dalītā īpašuma gadījumā varēs uzsākt 2021.gadā.

  Pašlaik aptuveni simttūkstoš dzīvokļu īpašnieku ik mēnesi spiesti maksāt zemes nomas maksu par citām personām piederošu zemi zem daudzdzīvokļu mājas. Saskaņā ar Valsts zemes dienesta datiem aptuveni 10% zemes pieder to vēsturiskajiem īpašniekiem, bet vairākums zemes pašreizējo īpašnieku to ieguvuši darījumu ceļā.

  Jautājums par zemes piespiedu nomu jau vairākkārt nonācis parlamentāriešu darba kārtībā. Saeima 2017.gada jūnijā atbalstīja likuma grozījumus Valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizācijas likumā par pakāpenisku piespiedu zemes nomas maksas samazināšanu. Iebilstot pret izmaiņām, zemes īpašnieki vērsās ar sūdzību Satversmes tiesā, kas atzina šo normu par neatbilstošu konstitūcijai, jo izmaiņas Saeimā nebija pienācīgi izvērtētas. Grozījumi zaudēs spēku 2019.gada 1.maijā.

  Līdzīgs strīds jau teju pirms desmit gadiem bija nonācis Satversmes tiesā. Par spīti neveiksmīgajam mēģinājumam samazināt piespiedu zemes nomas maksas apmēru 2009.gadā pērn Saeima par šo jautājumu lēma atkārtoti.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti