Plāno atjaunot Stāmerienas pili

Pēc vairāku gadu ilgas tiesāšanās par Stāmerienas pils apsaimniekotāju atkal kļuvusi Gulbenes novada pašvaldība. Kopš vasaras pilī darbojas tūrisma informācijas centrs, un pašlaik tiek meklēti līdzekļi tās atjaunošanai, jo ēka ir sliktā tehniskā stāvoklī. 

Kaut arī pils pieder pašvaldībai, līdz šim iespējas iesaistīties tās uzturēšanā bija ierobežotas. Tās ilggadējais nomnieks pilī bija sācis saimniekot jau kā savā privātīpašumā. Tagad, kad pils atkal ir brīvi pieejama, sabiedrības uzmanību kultūras mantojuma saglabāšanā vēlas pievērst arī Latvijas Mākslas akadēmijas studente Ance Gricmane.  

Šajā vasarā kopā ar draugiem apceļojot Gulbenes novadu, māksliniecei Ancei Gricmanei Stāmerienas pils bija pārsteidzošs atklājums - tik grezna, bet arī pamatīgi noplukusi. Tad radās ideja par labdarības pasākumu, tā nu uz pili atvedusi savas gleznas, un nupat ar komponista Andreja Selicka solo koncertu atklāta izstāde un uzsākta ziedojumu vākšana pils atjaunošanai.

“Tas ir trīs stundu attālumā no Rīgas, bet daudzi nezina, ka Stāmerienā ir šāda pils, ir parks, ezers blakus, skaista pareizticīgo baznīca, tas komplekss ir liels, un ir nepieciešama cilvēku uzmanība,” saka Ance Gricmane.

Kopš deviņdesmito gadu beigām Stāmerienas pils bija iznomāta un, lai arī tās apsaimniekotājs bija veicis gan ēkas izpēti un nelielus remontdarbus, pašvaldības ieskatā tas notika pārāk lēni.

Turklāt sadarbība ar nomnieku vairs nebija iespējama, uzzinot, ka viņš vēlas pili  privatizēt un bija jau paguvis tajā nodeklarēties un noformēt kā viendzīvokļa dzīvojamu māju.

Nu tas viss ir aiz muguras un ir jāsāk dzīve no jauna. Šobrīd primārais ir jumta un tā konstrukciju atjaunošana.

Pils bēniņos lietus spraucas iekšā pa vairākām vietām, mitruma ietekmē ir pat sašķiebušies logi. Laika gaitā bojājumi radušies arī citās pils telpās. Nepieciešamie atjaunošanas darbi lēšami pat 10 miljonu eiro apmērā, ieskaitot pils parka atjaunošanu, bet pašvaldība ir nobriedusi pamazām tos īstenot. Pils tomēr ir valsts nozīmes kultūras piemineklis un novadam svarīgs tūrisma objekts.

“Pēc ekspertu izteikumiem šī ir viena no TOP 10 skaistākajām Latvijas pilīm, un tā ir viens no spožākajiem franču neorenesanses paraugiem,” norāda Stāmerienas pils gide Inese Riekstiņa.

“Šobrīd strādājam pie dažādiem projektiem, lai dabūtu kādu finansējumu vai nu no Eiropas puses, vai citiem avotiem. Arī pašvaldība kaut ko finansē, tāpat Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija palīdzēja ar nelielu naudas summu. No mazumiņa varbūt arī salasīsies kaut kas labs un liels,” cer Stāmerienas pagasta pārvaldes vadītājs Ainārs Brezinskis.

Kopš vasaras, kad pilī iekārtots tūrisma informācijas centrs, apmeklētāju skaits tai arvien palielinās, tālab ir doma nākotnē te pārcelt arī kādu muzeja ekspozīciju un rīkot dažādus pasākumus.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti