Plāno atcelt likumā noteikto aizliegumu atlaist personas ar invaliditāti

Invaliditātes lietu nacionālās padomes (ILNP) sēdē panākta vienošanās mainīt Darba likumu un atcelt aizliegumu uzteikt darba līgumu personai ar invaliditāti, kas ilgu laiku bija būtisks šķērslis cilvēku ar invaliditāti iekļaušanai Latvijas darba tirgū, informēja Labklājības ministrija.

Labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”) paziņojumā medijiem norādīja, ka “šobrīd Latvijā strādā aptuveni ceturtā daļa personu ar invaliditāti, taču vēlme iekļauties darba tirgū būtu daudz lielākam to skaitam”.

“Tagad, kopīgi vienojoties un gūstot NVO sektora atbalstu, esam raduši risinājumu iestrēgušai problēmai, kas kavē personu ar invaliditāti integrēšanu darba tirgū un vienlaikus risinātu darbaspēka trūkumu. Pēc daudzu gadu diskusijām tiek sperts būtisks solis šī jautājuma sakārtošanā,” norādīja Petraviča.

Priekšlikums paredz no Darba likuma izņemt aizliegumu uzteikt darba līgumu personai ar invaliditāti. Grozījumus likumā plānots izsludināt valsts sekretāru sanāksmē vēl līdz gada beigām.

Latvijas Darba devēju konfederācijas (LDDK) pārstāvis, darba tiesību eksperts Jānis Pumpiņš skaidroja, ka darba devēji ļoti labprāt iesaistītu darbā šos cilvēkus, ja tas nebūtu saistīts ar birokrātiskiem apgrūtinājumiem un ierobežojumiem turpmākajā sadarbībā.  

Latvijas Nedzirdīgo biedrības Centrālās valdes priekšsēdētāja Sandra Gerenovska ir pārliecināta, ka daudzās nozarēs, kur Latvijā ir izteikts darbaroku trūkums, labs atbalsts un problēmas risinājums būtu tieši cilvēki ar invaliditāti. Vairāki darba devēji esot jau vērsušies biedrībā un interesējušies par iespējām nodarbināt cilvēkus ar, piemēram, dzirdes traucējumiem.

2019. gada oktobrī Veselības un darbaspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) uzskaitē ir 195 751 persona ar invaliditāti. No tām bērni - 8328, pilngadīgie 187 474 (1. grupa - 27 225,2. grupa - 87 969, bet 3. grupa - 75 189 personas). Pašlaik strādā 51 416 personas ar invaliditāti.

KONTEKSTS:

Darba devēji iepriekš ir norādījuši, ka mēdz nepieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti, jo viņus uztrauc liegums šādus darbiniekus atbrīvot no darba.  Par šo aizliegumu ir diskutēts, taču iepriekš neizdevās panākt vienprātību par priekšlikumu izslēgt no regulējuma daļu, kur noteikts – darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu darbiniekam, ja viņam ir invaliditāte.  Pret to iebilda nevalstiskās organizācijas, norādot, ka bez šīs normas cilvēki ar invaliditāti kļūs mazāk aizsargāti.

Cerībā mazināt darba devēju stereotipus Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) cenšas savest uzņēmējus kopā ar cilvēkiem ar invaliditāti un iekļaut viņus darba tirgū. Taču darba devējus uztrauc liegums atlaist darbinieku ar invaliditāti, piemēram, ja uzņēmums maina pakalpojumus. Un tas visvairāk atturot uzņēmējus pieņemt darbā cilvēkus ar invaliditāti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt