Stāsti

Pašvaldības veido latvāņu izplatības ierobežošanas plānus

Stāsti

Ilvess pēc savas prezidentūras termiņa beigām plāno aktīvi iesaistīties Latvijas politikā

Plāno aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm, bet viņām līdzās esošajiem

Plāno aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm, bet viņām līdzās esošajiem

Latvijā smēķē apmēram 10% grūtnieču. Statistika liecina, ka visvairāk smēķētāju ir pusaugu topošo māmiņu vidū – no 15 līdz 19 gadus vecām grūtniecēm smēķē pat piektā daļa. Tas ir diezgan dramatisks rādītājs, ņemot vērā nepārprotamo cigarešu dūmu kaitējumu vēl nedzimušā bērna veselībai. Diez vai atrastos kāds, kurš apšaubītu smēķēšanas īpašo kaitīgumu gaidību laikā, tomēr ierosinājums aizliegt to ar likumu izsaucis pretrunīgu reakciju. Deputāta Imanta Parādnieka (VL-TB/LNNK) priekšlikumu Saeimas deputāti šonedēļ noraidīja.

Miera ielas malā, nemaz neslēpjoties no garāmbraucošā tramvaja pasažieru un gājēju skatiem, pie Rīgas Dzemdību nama ik pa laikam manāmas sievietes devītajā grūtniecības mēnesī, aizkūpinām cigareti. Laikā, kad tur viesojas Latvijas Radio, durvju priekša gan ir tukša, tomēr ārsti zina teikt, ka daža grūtniece manīta vienaldzīgi uzvelkam dūmu pat blakus vides stendiem, kur skaidrots smēķēšanas kaitīgums gaidību laikā.

„Tas bija pagājušajā vasarā. Man bija vaļā logs, jutu, ka nāk iekšā cigarešu smaka. Attaisīju logu un redzēju, ka viena notupusies starp mašīnu un logu un smēķē,” kādu spilgtu gadījumu atceras Rīgas Dzemdību nama Neonatoloģijas daļas vadītāja Inese Bļodniece.

(Avots: SPKC Latvijas Veselības aprūpes statistikas gadagrāmata)

Ārsti smēķējošās grūtnieces pašlaik sodīt nevar. Vien nostrostēt par Dzemdību nama iekšējās kārtības noteikumu pārkāpšanu, atstājot slimnīcu, un simto reizi skaidrot, kādu postu tas nodara vēl nedzimušajiem mazuļiem.

„Lielai daļai arī jauno meiteņu, kas varbūt līdz tam ir smēķējušas, ir tā apziņa, ka viņas rūpējas par savu vēl nedzimušo bērniņu, un viņas atmet. Bet, protams, tās, kas smēķē līdz pat dzemdībām un turpina arī pēc tam…,” novelk Bļodniece.

„Ir jau tāds kontingents, kas nedomā par savu bērnu. Tas jau ir tieši tāpat kā ar alkoholu vai narkotikām. Viņai tā ir atkarība un nav nekādas vēlēšanās to pārtraukt,” secina ārste.

Par cigarešu vairāk nekā 4000 ķīmisko savienojumu postošo ietekmi uz mazuļa veselību gan mātes vēderā, gan krietni vēlāk dzīvē mediķi sen vairs nešaubās. „Viņiem ir lielāks risks piedzimt priekšlaikus, lielāks risks piedzimt mazam, ar augšanas un attīstības atpalicību. Tāpat ir lielāks infekciju risks. Ar smēķēšanu grūtniecības laikā vēlāk ir saistīts arī otrā tipa cukura diabēts bērniem, aptaukošanās, astma, mācīšanās un uzvedības traucējumi,” dažus no riskiem uzskaita neonatoloģe.

Viņa secina, ka visvairāk smēķētāju pārliecināšanai diemžēl strādā pašas biedējošākās sekas – daudz lielāks risks mazulim piedzimt nedzīvam vai nomirt neilgi pēc dzemdībām. Tomēr, lai gan grūtniecība un smēķēšana no medicīnas viedokļa nav savienojamas, aizliegt to ar likumu ārste neredz jēgu.

„Kāda jēga ir pieņemt likumu, kuru mēs nevaram kontrolēt? Kā to varētu izkontrolēt, ka grūtniece savā mājā vai dārzā aiz šķūnīša smēķē? Un kā mēs vispār varam zināt, kura ir grūtniece?” retoriski jautā Dzemdību nama ārste, liekot aizdomāties par samērā garo grūtniecības periodu, kurā ārējas pazīmes vēl nav redzamas.

Dokumenti

Smēķēšana zīdīšanas laikā

Lejuplādēt

29.19 KB

Smēķēšana grūtniecības laikā

Lejuplādēt

33.63 KB

Tieši jautājums par reālu aizlieguma kontroli bija galvenais, kādēļ Nacionālās apvienības deputāta Imanta Parādnieka rosinājums ar likumu aizliegt grūtniecēm smēķēt šonedēļ neguva kolēģu atbalstu Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijā.

„Man bija mazliet pārsteigums, ka mans priekšlikums izsauca tādu ažiotāžu. Man šķiet tikai pašsaprotami – ja [aizliegumu] smēķēt bērna klātbūtnē, ietekmēt viņa veselību ar tabakas dūmiem, kas ir kaitīgi, mēs ietveram likuma normā, tad tieši tāpat arī ar [nedzimušiem] bērniem – kā smēķēt caur nabassaiti,” savu ideju grozīt likumu pamatoja deputāts.

Viņš rosināja smēķējošām grūtniecēm piemērot līdzīgus sodus kā smēķējošiem nepilngadīgajiem.

Ideju konceptuāli atbalstīja arī Veselības ministrija un Latvijas ārstu biedrība, tomēr vairumam deputātu bija šaubas, vai šāds aizliegums strādās. „Man gribētos, lai mēs neizdarītu kaut ko tādu, ka mums var pārmest, ka mēs atkal esam kaut ko deklaratīvi nobalsojuši, bet tajā pašā laikā mehānisma, kā to pārbaudīt, kontrolēt un ievērot, mums nav,” norādīja deputāts Gundars Daudze (Zaļo un zemnieku savienība).

Viņam piekrita vairums citu komisijas biedru un arī tiesībsargs Juris Jansons.

Galu galā atbalstu guva priekšlikums aizliegt smēķēt nevis grūtniecēm pašām, bet citiem viņu klātbūtnē.

Pēc Slimību profilakses un kontroles centra datiem, grūtniecības laikā smēķējuši 9,5% sieviešu. Pēdējos gados šis rādītājs lēnām samazinās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti