Panorāma

Lietuva gadumijā pievienosies eirozonai

Panorāma

Dzērājšoferu skaits samazinās

Mediķi brīdina par tvana gāzi un petardēm

Pirotehnika jālieto apdomīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Par Jaunā gada sagaidīšanas neatņemamu sastāvdaļu daudzi uzskata ne vien labu kompāniju un glāzi šampanieša, bet arī raķetes un petardes, ko izšaut tieši pusnaktī. Domāta, lai sagādātu prieku, diemžēl ne vienam vien svinētājam vieglprātības un alkohola dēļ pirotehnika sagādā smagas traumas un sakropļo uz mūžu. Tādēļ likumsargi un mediķi atkārtoti aicina nelietot pirotehniku iereibušam, pirkt to tikai licencētos veikalos, nevis tirgū vai kioskos, nešaut raķetes daudzdzīvokļu māju pagalmos un vienmēr pēc aizdedzināšanas atkāpties drošā attālumā.

„…piedāvājumā ir gan raķetes un raķešu komplekti, gan tā saucamie stobru bloki,” - pirotehnikas veikala „Gards” pārdevējs Rolands Cimbulis rāda koši krāsainām kastēm pilnos plauktus, kas, tuvojoties Jaungadam, krietni patukšojas. Pircēju galvenais kritērijs esot – lai pēc iespējas krāsaināk. Gada pēdējās dienas rītā pircējus vēl nemana, bet pret vakaru pie veikala ik pa brīdim stāsies mašīnas, dažs veikalā mēdzot atstāt arī vairākus simtus eiro, lai var uguņot pusstundas garumā.

„Ļoti reti [cilvēki jautā par lietošanas instrukciju], pārsvarā jau visi domā, ka viņi visu zina. Bet mēs cenšamies paskaidrot – par attālumu no ēkām, kokiem, lai bloks neatrastos zem kādiem šķēršļiem, piemēram, elektrības vadiem. Galvenais -  aizdedzinot bloku, cilvēkam ir jāatkāpjas. Otrās klases ierīcēm – vismaz astoņus metrus, trešās – vismaz 15,” stāsta Cimbulis.

Jāatceras, ka raķetes aizliegts šaut daudzdzīvokļu namu pagalmos, jo tās viegli var trāpīt balkonos un māju logos, atgādina Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta pārstāve Viktorija Gribuste:

„Un, lai pasargātu sevi no citu cilvēku rīkotajiem salūtiem, paskatieties, kas jums atrodas uz balkona, vai tur nav priekšmetu, kas var aizdegties. Jo visbiežāk mums Jaunajā gadā izsaukumi ir saistīti ar to, ka aizdegušies balkoni un uz tiem esošās sadzīves mantas. Pirotehnika ir ļoti bīstama, un, lietojot to, galvenais ir ievērot instrukciju.”

Taču tieši šo elementāro noteikumu neievērošana var novest pie smagām sekām.

Jau Ziemassvētkos slimnīcās nonāca cietušie ar rokās sprāgušām petardēm. Rīgas Austrumu slimnīcas Mikroķirurģijas centra vadītājs Mārtiņš Kapickis nešaubās, ka petaržu upuri būs arī Jaunajā gadā. Viņi tikai to vēl nezina, skumji secina ārsts.„Galvenā kļūda ir alkohola reibums,” viņš uzsver.

Ķirurgs no pieredzes zina teikt, ka krietnā dzērumā ir lielākā daļa pirotehnikas upuru. Notikušajā lielākoties vaino citus, traumu smagumu apjauš tikai nākamajā rītā, izguļot reibumu. Pirmie svinību upuri uz operāciju galda nereti nonāk jau 20 minūtes pēc pusnakts – tie ir uguņotāji pēc Maskavas laika.

„Traumas, protams, ir smagas. Tie nav ar giljotīnu nocirsti pirksti, ko var piešūt atpakaļ, katram pirkstam veltot trīs stundas. Kad roka ir sadragāta, tad diezgan grūti ir atgriezt cilvēkam normālas darba spējas. (..) Tā kā cilvēkam, kurš savā rokā uzspridzina petardi, braucot uz slimnīcu, ir jāsaprot, ka dzīve tajā brīdī ir izmainījusies ļoti.”

Valsts policija savukārt atgādina – nekādā gadījumā nepirkt pirotehniku tirgū vai kioskos, bet tikai licencētos veikalos. Likumsargi gada nogalē pastiprināti kontrolē pirotehnikas tirdzniecību un aicina iedzīvotājus ziņot par nelegālām tirgotavām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti