Panorāma

Panorāma

Panorāma

VVD inspektori palikuši bez veselības apdrošināšanas

Balsi nodevuši glabāšanā jau 2,18% balsstiesīgo

Pirms vēlēšanām balsi glabāšanā nodevuši 2,18% vēlētāju

No 3. līdz 5. oktobrim, kad bija iespējams nodot glabāšanā savu balsi 13. Saeimas vēlēšanām, šo iespēju izmantojuši 33 767 balsstiesīgie jeb 2,18% vēlētāju, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) mājaslapā pieejamā informācija. Vēlētāja apliecības izņēmusi piektā daļa balsstiesīgo.

Pirmajā dienā balsi glabāšanā nodeva aptuveni 8000 balsotāju, bet otrajā dienā izvēli izdarīja 7148 vēlētāji jeb 0,46% no kopējā vēlētāju skaita. Piektdien pie urnām devās 18 682 cilvēki.

Kristīne BērziņaElla Semjonova
"Ir apkopoti šo triju dienu rezultāti, un mēs redzam, ka vēlētāji ir bijuši mazliet aktīvāki nekā pirms četriem gadiem. Šogad balsi glabāšanā nodevuši 33 767 vēlētāji, kas salīdzinoši ar 2014.gada vēlēšanām ir par 3 425 vēlētājiem vairāk. Un kopējā nobalsojušo aktivitāte ir 2,18%. Ir grūti tikai no iepriekšējās balsošanas rezultātiem spriest par kopējo aktivitāti rītdien. Bet, ja tendence saglabāsies, iespējams, šogad cilvēki būs aktīvāki nekā pirms četriem gadiem,” komentēja CVK pārstāve Kristīne Bērziņa.

Vēlētāju aktivitāte:

  • Rīgā - 15 843 cilvēki jeb 2,9% balsstiesīgo,
  • Vidzemē - 7867 jeb 2,00% vēlētāju, 
  • Latgalē - 3334 jeb 1,59%, 
  • Kurzemē - 3289 jeb 1,75%,
  • Zemgalē - 3434 jeb 1,61%.

Iespēja nodot balsi glabāšanā paredzēta tiem vēlētājiem, kuri izceļo uz ārvalstīm īsi pirms vēlēšanām vai kuriem citu iemeslu dēļ nebūs iespēju nobalsot kādā no vēlēšanu iecirkņiem sestdien.

Vēlētāja apliecības izņēmusi piektā daļa balsstiesīgo

Tikmēr daudzi vēl tikai steidz tikt pie balsošanai nepieciešamā dokumenta - pases vai vēlētāja apliecības. 

Pagaidām vēlētāja apliecību izņēmuši aptuveni 12 tūkstoši iedzīvotāju. Tā ir piektā daļa no kopumā 60 tūkstošiem balsstiesīgo, kuru vienīgais personu apliecinošais dokuments ir identifikācijas (ID) karte. Daļa no viņiem līdz piektdienai izņēmuši arī pases, kuru paātrinātai izgatavošanai Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) šonedēļ strādājusi pastiprinātā režīmā. 

"Pastiprinātais režīms nozīmē to, ka mēs pases varam uztaisīt divu dienu laikā par ierastās pases cenu. Tas ir mūsu mērķis, lai nevienam nebūtu liegta iespēja nobalsot 13. Saeimas vēlēšanās," skaidroja PMLP.

Vēlētāja apliecību varēs izņemt arī sestdien, kad PMLP nodaļas visā Latvijā strādās darba dienas režīmā. Kā piektdien novēroja Latvijas Televīzija, pie šī balsošanas dokumenta mēģina tikt arī iedzīvotāji, kuriem pase ir, bet palikusi laukos vai kādu citu iemeslu dēļ nav pieejama. Šādos gadījumos vēlētāja apliecība netiek izsniegta.
 
Kāds vēlētājs gribējis pasi saglabāt tīru un skaistu. "Es jaunu pasi negribu ar kaut kādu izplūdušu zīmogu pieķērnāt - tad tīri estētiski - jā, tīri estētiskā nozīmē," stāstīja Māris. Viņam nenodotā balss nav svarīgāka par nesaķēpāto pasi.

Gadījumos, ja kāds pasteidzies izņemt vēlētāja apliecību, bet pēc tam ticis arī pie jaunas pases, tajā tiek iespiests zīmogs ar apliecinājumu, ka izsniegta vēlētāja apliecība, lai nevarētu nobalsot divreiz.

Salīdzinājumā ar pagājušajām vēlēšanām, aktivitāte nedaudz augusi, bet sistēma, kas ļauj glabāšanā nodoto balsi īstajā vēlēšanu dienā mainīt, nesusi arī problēmas:

"Aploksnes ļoti lielas, kastes ir mazas, un, ja ir tik daudz vēlētāju, kā pa šīm dienām ir, tad ir palīgierīce," stāstīja 1. vēlēšanu iecirkņa komisijas priekšsēdētāja Gita Grīnberga-Gulbe.

Lai iedabūtu aploksnes ar vēlētāju izdarīto izvēli jau tā pilnajā urnā, iecirkņa uzraugiem nākas ņem talkā pildspalvu, un atsevišķi darbinieki, piepalīdzot balsotājiem visas dienas garumā, jau tikuši pie tulznām.

13.Saeimas vēlēšanas notiks sestdien no plkst.7 līdz 20.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt