Dienas ziņas

Muitniekiem darba apjoms nemazinās

Dienas ziņas

Mudina iedzīvotājus noslēgt atkritumu apsaimniekošanas līgumus

Kā pasargāt jauniešus no "spaisa"?

Pirms mācību gada sākuma atkal pauž uztraukumu par «spaisu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Kopš  aprīļa,  kad spēkā stājās grozījumi krimināllikumā par jauno psihoaktīvo vielu tirdzniecību,  policija izņēmusi1323 ''spaisa'' iepakojumus un uzsākusi 33 kriminālprocesus. Tas  gan ir vājš mierinājums vecākiem un pedagogiem, jo bīstamās vielas joprojām ir nopērkamas, bet skaidrības, ko darīt, ja pazīmes liecina, ka jaunieši tās lieto, īsti nav. 

Kopš šā gada aprīļa, kad spēkā stājās grozījumi krimināllikumā, jaunās psihoaktīvās vielas  vairs nav nopērkamas tikpat viegli kā maize vai desa, tomēr tās nekur nav pazudušas. Tikai Zemgalē pagājušajā nedēļā aizturēts viens, bet šonedēļ divi „spaisa” tirgotāji. Turklāt  internetā ir vairāki desmiti  ārzemju mājaslapu, kur šīs kaitīgās vielas joprojām var iegādāties.

Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics stāsta, ka policija cenšas apgrūtināt šo vielu izplatīšanos, „paglābjot tos cilvēkus, kuri darbojas spontāni”.

Ropažu novada sociālā pedagoģe Līga Strode-Miķelsone atzīst, ka varbūt būs jaunieši, kuri no tā atturēsies, jo „spaiss” ir mazāk pieejams.

„Interneta vidē, tur saite ir angļu valodā, un tomēr ir jāsaprot, ko tu pasūti un ko tu tur dari, tāpēc jaunākā vecuma bērniem, es domāju, tas nebūs vairs pieejams,” pauž pedagoģe.

Lai pasargātu jauniešus no iekļūšanas atkarības tīklos, tuvojoties 1.septembrim, galvas kopā lika Pierīgas sociālie darbinieki, pedagogi un policisti. Policija iesaka vecākiem rūpīgi sekot  naudas plūsmai bērnu bankas kontos, un stāsta par pazīmēm, kas liecina par narkotiku lietošanu, tomēr  palīgā saucienus, ja nav noticis likuma pārkāpums, gan policijas virzienā raidīt  neesot vērts.

Policija īstenībā šajā ziņā būtu bezspēcīga, un nebūtu īsti vietā vērsties, jo šis varas mehānisms nebūs īsti tas, kas spēs šī cilvēka uzvedību un domas mainīt,” atzīst Rinkevics.

Gatavas receptes, kā pārliecināt jauniešus nelietot "spaisus", nav. Skolas piedāvā  iesaistīties dažādās aktivitātēs. Tas gan palīdzot vien tad, ja  ir kāda ''labā autoritāte''.

„Viņi nemeklē draugus starp klases biedriem un arī neatrod. Viņiem ir draugi ārpus skolas,  bet vai klasesbiedri var ietekmēt viņus - ja viņiem ir kopīgas intereses, ja viņiem ir kaut kas kopējs, kas viņus vieno, pieņemu, ka jā,” pieļauj Strode-Miķelsone.

 Biedrības ''Esi vesels'' un kompānijas TNS veiktā aptauja liecina, ka 92% vecāku vēlas, lai biežāk par atkarību postu runātu skolās. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti