Pirms 75 gadiem darbību sācis Ķeguma spēkstacijas pirmais agregāts

Pirms 75 gadiem, 1939.gada 15.oktobrī, Ķeguma spēkstacijā iedarbināja tajā laikā Eiropā modernākās hidroelektrostacijas (HES)  pirmo hidroagregātu ar 17 500 kilovatu (kW) lielu jaudu. Pulksten 23.36 rīdzinieki pirmo reizi saņēma Ķeguma ražoto elektroenerģiju, kuras pārvadi nodrošināja pirmā izbūvētā 80 kilovoltu (kV) elektrolīnija no Ķeguma uz Rīgu – Jāņciema apakšstaciju, bet sadali patērētājiem - tehnoloģiski modernā Parka apakšstacija.

Ķeguma HES būvēja vēl pirmajā Latvijas neatkarības periodā, un 1939.gads, kad iedarbināja tā pirmo hidroagregātu,  ir uzskatāms par Latvijas enerģētikas aizsākumu,  ar ko sākās arī „Latvenergo” koncerna attīstības vēsture.

1939.gada 17.novembrī  iedarbināja otru hidroagregātu un jau Latvijas dzimšanas dienā, 18.novembrī, Rīga pastāvīgi sāka saņemt  Ķeguma spēkstacijā ražoto elektroenerģiju.  Īsā laikā bija izbūvētas un ieslēgtas darbā elektrolīnijas uz Jelgavu, Bausku, Tukumu, Ieriķiem un Cēsīm.

Šobrīd 75 gadu periodā Ķeguma HES faktiski ir hidroelektrostaciju komplekss, jo sastāv no divām dažādos laika posmos celtām stacijām. Pirmā no tām atrodas Daugavas labajā krastā, savukārt  - kreisajā, uzstādot trīs jaunus hidroagregātus, uzbūvēja otru, kas darbu sāka 1979. gadā. 1998.− 2001. gadā veikta Ķeguma pirmās stacijas visu četru hidroagregātu rekonstrukcija, kā arī automatizētas to vadības sistēmas.  Ķeguma HES kopējā jauda ir 264 MW, un 2013. gadā tā kopumā saražo 532 GWh elektroenerģijas.

Atceroties šo Latvijas valsts attīstībai svarīgo notikumu, ir paredzēti vairāki pasākumi, kuros AS „Latvenergo” Enerģētikas muzeja speciālisti stāstīs par Ķeguma HES vēsturi un tā būvniekiem.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti