Panorāma

G.Račs gatavojas jubilejas koncertam

Panorāma

Rīgā tiesas sēdes laikā sadur cilvēku

Pašvaldības diskutē par apdraudējumu

Pirmos seminārus par pašvaldību rīcību ārkārtas gadījumos rīko Latgalē un Pierīgā

Iespējamās dabas stihijas un terorisma draudi, pēc amatpersonu teiktā, bija galvenie temati ceturtdien Rīgas domē notikušajā piecu stundu seminārā visām Pierīgas pašvaldībām. Taču, tā kā sanāksme notika aiz slēgtām durvīm, turklāt tās rīkotājas bija Aizsardzības un Iekšlietu ministrijas, visticamāk, aktuālie izaicinājumiem drošības jomā nav saistāmi tikai ar plūdu draudiem, kādus šopavasar nemaz nesola. Turklāt semināri vispirms tiek organizēti Latgales un Pierīgas pašvaldībām, ko pirmkārt skartu militārs apdraudējums.

Seminārā valsts institūcijas ar pašvaldībām pārrunājušas kopējo rīcību ārkārtas gadījumos. Iekšlietu un Aizsardzības ministrijas kā sanāksmju rīkotājas uzsver, ka galvenokārt tiek runāts par dabas stihijām. Taču iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis („Vienotība”) pēc mirkļa tincināšanas atzīst: „Skaidrs, ka ģeopolitiskā situācija spēlē savu lomu, nenoliedzami. Ja mēs agrāk runājām par plūdiem un ar dabas katastrofām saistītiem problēmām... Es negribu saukt tikai ģeopolitisko situāciju, kas saistīta ar Ukrainu, bet, manuprāt, arī Eiropa parāda - it sevišķi šis gads sācies ar ļoti traģiskiem notikumiem. Mēs cenšamies proaktīvi rīkoties, lai pēc tam nebūtu jāsaka, ka mēs bijām pilnīgi negatavi, jo atsevišķās atbildīgās personas nezināja, kas viņām jādara.”

Tieši plašākas krīzes situācijas ir tās, kuru teorētiskā likvidācijā arī atklājušās nepilnības sadarbībā. „Joprojām no valdības puses nav atrisināts tautsaimniecības mobilizācijas plāns – kādā veidā tautsaimniecībā globālāku krīžu gadījumā tiek mobilizēti resursi krīzes situācijas novēršanai vai likvidēšanai, piemēram, ēdināšanas, tehnikas izmantošanas jautājumi, rezerves, materiāltehniskie līdzekļi,” stāsta aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Gan Latgalē notikušajā konferencē, gan šodien Rīgā izspēlēti arī noteikti apdraudējuma scenāriji. „Seminārā pārrunāta kopējā ģeopolitiskā situācija, taču attiecībā uz scenārijiem mēs izvēlējām preterorisma operāciju realizāciju pašvaldībās, ja kāds objekts ir teroristu ieņemts.”

Terorismu kā vienu no apdraudējuma riskiem sauc arī Mārupes novada domes priekšsēdētājs «zemsavietis» Mārtiņš Bojārs: „Mācības ir nepieciešamas. Un būs mācības atsevišķās pašvaldībās, kur iespējamie apdraudējumi ir iespējami. Mārupē, Babītē un Rīgā ir lidosta -  teritorija, kur varētu būt kaut kādi incidenti. Kaut tā nenotiktu, bet jābūt vienmēr gataviem.”

Savukārt Rīgas mērs Nils Ušakovs ("Saskaņa") runā vēl konkrētāk: „Ja Latvijā, nedod dievs, notiks kaut kur terorakts, tas notiks Rīgā. Nedod dievs, Rīgā teroristi paņem ķīlniekus un ieņem kādu ēku, tad šīs ēkas plānus, kas ir svarīgi tālāk dienestiem, var dabūt no būvvaldes.”

Lai gatavotos terorisma un citiem draudiem, tādi paši semināri plānoti arī Kurzemē, Vidzemē un Zemgalē.

Jau ziņots, ka pēdējo mēnešu laikā valdības līmenī aktualizēts darbs saistībā ar rīcības plāniem valsts apdraudējuma gadījumā. Dienesti gatavo informāciju iedzīvotājiem, bet ministrijas steidzas sakārtot normatīvos aktus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt