Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Liliju dienas Dabas muzejā

Ērgļos sertificē arboristus

Pirmo reizi arboristi Latvijā saņēmuši ES sertifikāciju

Bīstamo koku zāģēšana, vainagu pareiza formēšana, stādījumu veidošana un kopšana – tā ir vien daļa no arborista darba pienākumiem. Vidzemes pusē notikusi pirmā arboristu sertifikācija atbilstoši Eiropas Savienības (ES) prasībām.  

Latvijas Kokkopju arboristu biedrība sadarbībā ar Priekuļu tehnikumu Ērgļos veikusi profesijā pirmo starptautisko sertifikāciju Eiropas koku strādniekiem jeb “European Tree Worker”.

Profesionāli arborista amatu kopš 2007. gada Latvijā iespējams apgūt vien Ērgļos.

Priekuļu tehnikuma Ērgļu struktūrvienības vadītājs Andris Spaile pastāstīja, ka Latvijā jau ir pietiekami daudz skolu beigušu speciālistu, “aptuveni 140, un ir nobriedusi situācija augstākam vai mazākam lēcienam, lai šie speciālisti būtu konkurētspējīgi Eiropas darba tirgū”.

Pirmais priekšnoteikums, lai piedalītos sertifikācijā, ir profesionālā izglītība un vismaz gadu ilga darba pieredze.

 “Šeit prasa loti daudz zināšanu par dendroloģiju, par koku bioloģiju, arī praktiskās zināšanas, līdz ar to tas ir ļoti svarīgs pilnveidošanās process,” atzina arborists no Liepājas Vaironis Bitenieks.   

Desmit eksaminējamie, tostarp viens no Lietuvas, apliecināja sevi gan teorētiskajā daļā, gan praktiski darbā ar pacēlāju, stabilizācijas sistēmu uzstādīšanā, koka stādīšanā un kāpšanā, veicot darbu vismaz 10 metru augstumā.

“Kāpšanas daļa man ir garām, bet nu gāja diezgan grūti, satraukums, protams, liels, visādas lietas aizmirstas, tādi sīkumi, kam ikdienā varbūt tā nepievērš uzmanību. Šeit skatās visu tā, lai ir pareizi un droši,” atklāja arborists no Smiltenes Rūdis Dauksts.

Eksāmena procedūru kopumā uzraudzīja Eiropas Arboristu padomes deleģēts pārstāvis Kristians Nellens no Vācijas, kas sertifikācijas procesos piedalījies teju 15 Eiropas valstīs.

 “Šeit izvēlēta laba vieta eksāmenam, arī eksāmena organizācija ir lieliska. Vērtēts tiek viss – sagatavošanās process iepriekšējā dienā, teorētiskā daļa, kāpšanas platformas, simulācijas un pašu eksaminētāju darbs,” atzina Kristians Nellens.

Nākamā sertifikācija plānota pēc gada vai diviem, vadoties no pieprasījuma un Latvijas Kokkopju arboristu biedrības lēmuma, taču šobrīd var lepoties ar pieciem profesionāliem arboristiem, kuru prasmes nu jau apliecina Eiropas līmeņa sertifikāts.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti