Dienas notikumu apskats

Situācijas saasināšanās Turcijā satrauc ES un rietumvalstis

Dienas notikumu apskats

ASV prezidenta vēlēšanu pirmajās stundās liela vēlētāju aktivitāte

Pirmo algu pielikumu pedagogiem ministrija sola pusgadu vēlāk par prasīto

Pirmo algu pielikumu pedagogiem ministrija sola pusgadu vēlāk par prasīto

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pedagogu darba algas likmi palielināt par 30 eiro pirmo reizi varētu ar 2019. gada sākumu. Tā pirmajā darba grupas sanāksmē pirmdien, 7.novembrī, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrībai solīja nozares ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”). Arodbiedrība tādu kāpumu prasa no 2018. gada septembra, kad sāksies jaunais mācību gads. 

Pagaidām gan nav skaidrs, kur algu palielinājumam, tostarp bērnudārzos, interešu izglītībā un augstskolās strādājošajiem, ņemt naudu.

Nevienlīdzība pedagogu atalgojumā un slodzēs ir būtiskākais iemesls, kādēļ Izglītības un zinātnes ministrijas paspārnē izveidota vairāku nozaru darba grupa, kas pirmdien sanāca uz pirmo sēdi. Izglītības darbinieku arodbiedrība aprēķinājusi, ka zemākās mēneša darba algas likmes kāpināšana tikai par 30 eiro no 2018. gada rudens izmaksātu 21 miljonu eiro.

Arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga stāstīja, ka izglītības nozares darbiniekiem “nesimpatizē”, ka ministrija publiski sola tuvākajā nākotnē skolotāju algu celt līdz  1000 eiro pēc nodokļu nomaksas, vienlaikus, kad arodbiedrība norāda, ka nākamajam solim – likmes celšanai par 30 eiro līdz 710 eiro, “viņi šausminās par nepieciešamo finanšu apjomu, kur lai tādu gūst”.

“Mēs izmantojām izdevību, teicām, lai ministrija nestartē ar nozarē strādājošo tracināšanu un nepamatotiem solījumiem,” norādīja Vanaga.

Pēc darba grupas sēdes, kurā Šadurskis pabija tikai uz sākumu, ministrs atzina, ka tikai vispārējā izglītībā vien nepieciešami 180 miljoni eiro, lai pedagogu algas kāpinātu līdz 1200 eiro.

Tādas naudas nav un tuvākajos gados nebūs, neslēpj Šadurskis.

Pašlaik vidējā atalgojuma likme skolotājiem ir 730 eiro, bet lielā daļā pašvaldību pedagogi strādā par minimālajiem 680 eiro. Arodbiedrības prasītos 710 eiro Šadurskis nesola agrāk par 2019. gadu.

Ierosinājums bija, ka jābūt vienādotai algai par likmi skolotājiem vispārizglītojošajās skolās un lektoriem augstskolās, bet mēs lielā mērā šobrīd zīlējam kafijas biezumos, jo par finansējuma avotiem vēl būs diskusijas ar pašvaldībām, atzina Šadurskis.

“Es esmu ļoti skeptisks par to, ka mēs varam dot aptuveni 30 000 pedagogu solījumu, ko mēs varbūt nevarēsim izpildīt,” atzina ministrs.

“Esmu piesardzīgs runāt par [likmes celšanu] 2018.gada 1.septembrī, drīzāk gribētu runāt par 2019.gada 1.janvāri,” sacīja Šadurskis.

Tā kā valdības noteikumi skolotājiem paredz ikgadēju algu kāpumu par 10 procentiem, bet ministrijai nav zināmi naudas avoti, arodbiedrība pieprasījusi ministriju izstrādāt variantus, saka Vanaga.

Ministrija nevar pateikt, kāds būtu ieguvums no skolu tīklu optimizācijas, bet mums grūti izprotams, kāpēc ministrija nevar pamodelēt, jo aptuvena prognoze jau ir zināma, sacīja Vanaga.

Viņa uzsvēra, ka arodbiedrība grib redzēt, kur iegūs naudu, jo valdības lēmums paredz algu celšanu, bet ministrija nespēj pateikt, kur šo naudu ņemt.

Arodbiedrība ministrijas piedāvājumam algas celt tikai ar 2019. gadu nedomā piekāpties. Tāpat tiek uzsvērts agrāk pārtraukt atalgojuma nevienlīdzību profesionālās ievirzes pedagogiem mūzikā, dejā, mākslā un sportā, pirmsskolas izglītībai un augstskolām.

Jau ziņots, ka līdz ar jaunā pedagogu atalgojuma modeļa ieviešanu pedagogu atalgojuma likme pieaugusi vidēji 558 jeb 72% Latvijas izglītības iestāžu. Šāds rādītājs vēl nenozīmē, ka 72% izglītības iestāžu visiem skolotājiem būtu algas pieaugums. Kādam var būt liels pieaugums, bet citam arī samazinājums.  

Bet Rīgas dome apņēmusies vērsties Satversmes tiesā pret valdības akceptēto skolotāju algu modeli, kas, pēc galvaspilsētas vadības teiktā, novedīs pie algu samazinājuma daudziem Rīgas skolotājiem.

Valdība 5.jūlijā apstiprināja skolotāju atalgojuma reformas ieviešanu un algas palielināšanu pakāpeniski no šī gada 1.septembra. Reformas rezultātā minimālo atalgojumu par vienu pedagoģisko likmi palielinās no pašreizējiem 420 eiro līdz 680 eiro, taču vienlaikus tiek pārskatītas skolēnu un pedagogu skaitliskās proporcijas un pedagogu darba slodzes.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti