Panorāma

Ģimenes ārsts: Strādājam pāri saviem spēkiem

Panorāma

Panorāma

Kaislības ap pašvaldību budžetiem

Pirmie vietvaru budžeti pēc novadu reformas: dokumenti pēdējā brīdī un ne visi jūtas uzklausīti

Šajās dienās vairums Latvijas pašvaldību apstiprina jaunos budžetus. Šonedēļ jau to izdarīja arī Rīga. Novadu  pašvaldību budžetos summas mazākas, bet kaislības – tādas pašas vai pat lielākas nekā galvaspilsētā. LTV Ziņu dienests saņēmis sūdzības no vairāku novadu deputātiem par budžeta tapšanas aizkulisēm.

Šis ir pirmais pašvaldību budžets pēc administratīvi teritoriālās reformas.

Nu jau likvidēto mazo novadu pārstāvji neslēpj rūgtumu – jaunajā, lielajā novadā viņos neieklausās, budžeta dokumentus līdz pēdējam brīdim slēpj.

Aizkraukles novads

Tā noticis, piemēram,  Aizkrauklē, kas budžetu pieņēma ceturtdien ārkārtas sēdē, taču deputāti budžeta dokumentus saņēmuši tikai vakarā pirms sēdes.

“Budžets ir saistošie noteikumi ar daudziem pielikumiem, kur atainoti visi svarīgākie punkti, kas saistīti ar budžetu. Ar to mēs būtībā varējām iepazīties tikai kopš vakarvakara – pa nakti,” pastāstīja Aizkraukles novada domes deputāts Guntis Libeks (Nacionālā apvienība).

Saskaņā ar likumu pašvaldību deputātiem pienākas trīs dienas laika, lai iepazītos ar sēdes dokumentiem. Taču pirms ārkārtas sēdēm šo laiku var samazināt līdz 3 stundām.  Un Aizkraukle budžetu izlēma skatīt tieši  ārkārtas sēdes formātā.

“Tā ir slikta prakse. Tā nav cieņpilna attieksme pret deputātiem, nav godīga diskusija par budžetu,” piebilda Libeks.

Siguldas novads

Līdzīgas sūdzības arī no Siguldas novada, kur atstumti jūtas kādreizējā Krimuldas novada pārstāvji. Sigulda par budžetu vēl tikai lems 1. februāri, bet deputāti ar tā saturu esot tikai vispārīgi iepazīstināti.

“Principā ir tā, ka mēs nepiedalījāmies budžeta izstrādē. Es kā izglītības komitejas locekle  izglītības iestāžu budžetus neesmu redzējusi līdz pirmdienai. Un detalizēti – joprojām neesmu redzējusi. Piemēram, ja es gribu redzēt Krimuldas vidusskolu, tad tur ir tikai trīs pozīcijas. Un es neredzu, cik tur iekļautas datortehnikas, interaktīvo tāfeļu vai saglabātas B kategorijas apliecības,” norādīja Siguldas novada domes deputāte Ance Pētersone (Krimuldas novada partija).

Šogad sarežģīta budžetu tapšana

Aizkraukles un Siguldas novadu vadītāji atzina, ka šogad budžeta tapšana esot bijusi īpaši sarežģīta, jo apvienotajos novados kopā jāstrādā deputātiem, kuri iepriekš raduši pie atšķirīgiem darba stiliem. Taču pārmetumus, ka informācija būtu slēpta, viņi noraidīja. 

Pirms budžeta sēdes esot rīkotas īpašas kopsēdes, kur visi deputāti, kas to vēlējās, iepazīstināti ar budžetu. “Visi deputāti pat ar aplausiem apsveica šo skaidrojumu, šo iespēju ieskatīties. Un visiem detaļās jau bija izsūtīts budžets uz pagājušo ceturtdienu. Viens opozīcijas deputāts nepiedalījās šajā sēdē,” pastāstīja Aizkraukles novada domes priekšsēdētājs Leons Līdums (Vidzemes partija).

Ārkārtas sēde Aizkrauklē rīkota tikai tādēļ, ka pašvaldības budžets jāpieņem divu mēnešu laikā pēc valsts budžeta. “Kārtējā sēde mums būtu bijusi vēlāk, mēs neiekļautos. Gribot negribot mums šāds formāts bija,” skaidroja Līdums.

“Pirmdien tika izsūtīts, trešdien bija pirmā tikšanās, kur deputāti jau bija iesildījušies un kāds arī līdz pēdējai tāmei ticis. Es saprotu, ka deputātei, kura pauda nepatiku, iepriekš bijis darbs pašvaldībā, kur ir pāris izglītības iestādes. Tad, protams, ka var runāt savādāk. Bet mums ir pārdesmit izglītības iestādes,” sacīja Siguldas novada domes priekšsēdētājs Uģis Mitrevics (Nacionālā apvienība).

Tomēr atsevišķi ar budžeta tapšanu neapmierinātie pašvaldību deputāti apsver iespēju pēc taisnības vērsties Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt