Ziņu speciālizlaidums

Bēgļu centrs Kongresu namā strādā trešo dienu

Ziņu speciālizlaidums

Krievijas iebrukums Ukrainā. Ziņu speciālizlaidums 09.03.2022. plkst. 12.00

Situācija bēgļu palīdzības centrā Kongresu namā

Pirmdien atvērs otru atbalsta centru bēgļiem no Ukrainas; Kongresu namā darbs kļuvis organizētāks

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pieņemts lēmums, ka pirmdien, 14. martā, Rīgā tiks atvērts vēl viens atbalsta centrs bēgļiem no Ukrainas, trešdien preses konferencē sacīja Rīgas mērs Mārtiņš Staķis ("Par/Progresīvie"). Vienlaikus darbs atbalsta centrā Kongresu namā kļuvis organizētāks.

Pirmdien atvērs centru bēgļiem bijušajā RTU ēkā

"Šodien pieņēmām lēmumu, ka veidojam otru centru bijušajā RTU ēkā Vecrīgā, un šajā ēkā būs otrs centrs, iespējams, ar nedaudz citādām funkcijām. Jau šodien mūsu cilvēki kopā apstaigā šīs telpas, zīmē shēmas, kā tas varētu izskatīties.

Es domāju, ka šis centrs sāks darbu jau nākamajā pirmdienā.

Mēs esam piesaistījuši arī vienu ekspertu, kurš ir novērtējis mūsu centru un ir nācis arī ar labiem ierosinājumiem, kā palielināt tai skaitā kapacitāti. Mēs ejam uz mērķi, ka mēs ar šiem diviem centriem varētu pat ne tikai divreiz, bet pat vēl vairāk apkalpot bēgļus," stāstīja Staķis.

Arī Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" viņš stāstīja, ka pašlaik Kongresu nama centrā var apkalpot līdz 500 cilvēku dienā, bet vajadzīgs to dubultot. Tādēļ nepieciešams otrs atbalsta centrs. Staķis uzsvēra, ka pagaidām vēl nav zināms, vai otrs atbalsta centrs strādās tāpat kā pirmais. Dome sekojot līdzi aktuālajai informācijai, kā arī konsultējas ar ekspertiem, lai pielāgotu centru nepieciešamajām vajadzībām.

Kongresu namā darbs tiek organizēts veiksmīgāk

Kongresu namā izvietotais atbalsta centrs pirmajās dienās netika galā ar bēgļu pieplūdumu, bet Rīgas vicemēre Linda Ozola ("Konservatīvie") intervijā Latvijas Televīzijas speciālajā izlaidumā stāstīja, ka, salīdzinot ar pirmajām dienām, Kongresu namā izvietotajā atbalsta centrā "cilvēku plūsma ir vienmērīgi intensīva, bet neveidojas pudeles kakls".

Arī Latvijas Televīzija Kongresu namā novēroja, ka, salīdzinot ar iepriekšējām dienām, darbs ir organizētāks. Cilvēku gan nav mazāk, bet darbinieki nolēmuši primāri apkalpot tos cilvēkus, kuri savus kārtas numuriņus izņēma pirmdien un otrdien. Tādu cilvēku ir aptuveni 300. 

"Mēs šeit esam jau trešo dienu, es ļoti ceru, ka šodien beidzot mēs saņemsim savas vīzas un citus vajadzīgos dokumentus," pastāstīja Anna, kura ar mazo meitu ieradusies no Kijevas.

Pagaidām abas izmitina attāli radinieki. Palīdzības centrs ir Annas un meitas mērķis jau trešo dienu pēc kārtas. Šodien esot redzams, ka darbība notiek raitāk. Viņa vēlas saņemt vīzu un pagaidām plāno palikt Latvijā. "Bet, protams, ka kaut kad vēlamies atgriezties savās mājās. Visi grib mājās," sacīja sieviete.

Visi, kuri ierodas šodien, tiek pierakstīti uz nākamajām dienām. Cilvēkus neraida prom, ja viņiem ir kritiska situācija – nav dzīvesvietas un pārtikas. Arī tādu cilvēku ir gana daudz.

Rindā uz dzīvesvietu šodien gaidīja arī gados jaunā Daša. Jau nedēļu sieviete nakšņo viesnīcā, bet, ņemot vērā, ka nupat sazvanītie vecāki brīdina – mājās viņai vēl nav ko meklēt, sieviete vēlētos saņemt pajumti, strādāt un arī maksāt par istabu vai dzīvokli.

"Es šeit esmu jau nedēļu. Man ir nestandarta situācija. Es biju Āfrikā, kristiešu brīvprātīgo misijā. Kamēr vēl biju tur, Ukrainā sākās karš. Esmu no Mariupoles, kas pašlaik atrodas pilnā blokādē. Cilvēkiem tur nav ne ēdiena, ne ūdens, ne gāzes. Vakar man beidzot izdevās sazināties ar saviem vecākiem, kurus nevarēju sazvanīt četras dienas. Atbraucu uz šejieni, tā vietā, lai brauktu uz karu," stāstīja sieviete.

Kongresu namā palielināts arī centra darbinieku skaits, ir vairāk brīvprātīgo. Un tiek veidotas cilvēku plūsmas, atkarībā no tā, kas kuram nepieciešams. Pirmās ir formalitātes, un robežsardzes darbinieku skaits šajā centrā kopš pirmdienas vairāk nekā dubultots, no četriem līdz deviņiem cilvēkiem.

"Principā primārais ir dokumentu pārbaude – vai viss ir kārtībā ar dokumentiem. Neviens nav bijis tāds gadījums, kad cilvēki būtu bez dokumentiem. Ir cilvēki, kas brauc ar kopijām, ar ID kartēm, bet tas neliedz viņiem šo iespēju ieceļot un prasīt pabalstus un citu atbalstu no Latvijas Republikas. Sniedzam dažnedažādas konsultācijas," pastāstīja pārstāvis Ojārs Kārkliņš.

Kongresu namā padomāts arī par ģimenēm, kurām ilgi jāgaida. Ir pieejamas multfilmas bērniem. Tāpat tiek dalīti arī silti dzērieni un uzkodas. Turpmāk katru dienu cilvēkiem no plkst. 12 līdz 14 būs pieejamas arī bezmaksas siltās pusdienas.

Kopumā līdz trešdienas pēcpusdienai palīdzība bija sniegta vairāk nekā 1100 bēgļiem. Rīgas vicemēre Ozola pastāstīja, ka cilvēkiem, kuri paliek uzturēties Latvijā izsniedz mobilo telefonu SIM kartes, kā arī e-talonus sabiedriskajam transportam Rīgā.

Ozola gan norādīja, ka daudzi bēgļi plāno doties uz kādu citu Eiropas Savienības valsti, tāpēc pārējie pakalpojumi ar pārtiku un izmitināšanu viņiem nav vajadzīgi, tikai jānokārto vīza. Ozola norādīja, ka tādējādi Pilsonības un migrācijas dienestam ir lielākas telpas Kongresu namā, jo cilvēku ir vairāk.

Centrā darbinieki strādā trīs maiņās no plkst.9 līdz 18, lai apkalpotu pēc iespējas vairāk cilvēku. Pašlaik netiek apsvērts pagarināt centra darba laiku vai plānot, ka tas strādās brīvdienās.

KONTEKSTS:

7. martā Rīgā, Kongresu namā, tika atvērts atbalsta centrs Ukrainas iedzīvotājiem. Centrs veidots ar mērķi sniegt iespējami pilnvērtīgu palīdzību vienuviet Ukrainas pilsoņiem un viņu ģimenes locekļiem, kuri izceļo no Ukrainas vai kuri nevar atgriezties Ukrainā saistībā ar Krievijas izraisīto karu. Pirmajās dienās centrs netika galā ar bēgļu pieplūdumu. Rīgas dome norādīja, ka apsver vēl viena centra izveidi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti