Labrīt

Ūdenslīdejs Sergejs Juhno: Jebkurš darbs ir bīstams, ja nezina, kā to darīt

Labrīt

Virsseržants Pēteris Muižnieks: Ja nebūtu obligātā dienesta, es armijā nebūtu

Imunizācijas padomes vadītāja: Vakcinācija pret Covid-19 varētu notikt pa daļām 2021.gadā

Pirmās vakcīnas pret Covid-19 varētu saņemt 3% iedzīvotāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pret Covid-19 paredzētās vakcīnas, kas pašlaik vēl tiek izstrādātas, pirmajā posmā varētu saņemt 3% iedzīvotāju, primāri veselības aprūpes darbinieki vai iedzīvotāji no lielākajām riska grupām, intervijā Latvijas Radio pastāstīja Imunizācijas valsts padomes vadītāja Dace Zavadska.

Paātrinātā vērtēšana nenozīmē kompromisus

EK noslēgusi līgumu ar kompānijām "Pfizer" un "BioNTech" par 300 miljonu vakcīnu iegādi. Abas kompānijas paziņojušas, ka to kopīgi izstrādātā vakcīna pret jauno koronavīrusu trešajā izmēģinājumu fāzē uzrādījusi 90% efektivitāti pret inficēšanos.

Zavadska atgādināja – pašlaik ne Eiropā, ne ASV vēl nav apstiprināta neviena vakcīna pret Covid-19. Paātrinātai vērtēšanai gan ir iesniegti divi kandidāti. Paātrinātā vērtēšana ir rīks daudzsološu zāļu vērtēšanai ārkārtas situāciju laikā, taču

nekādi kompromisi vērtēšanas procesā netiek pieļauti, uzsvēra Zavadska.

Viņa skaidroja – parasti medikamenta reģistrēšanai ražotājs savāc visus pierādījumus, apkopo tos un iesniedz, savukārt pašlaik pandēmijas dēļ trešās fāzes pētījumu rezultāti tiek iesniegti ar zināmu regularitāti, tiklīdz tie ir pieejami. Līdz ar to vērtēšanas process var sākties ātrāk. Savukārt kritēriji attiecībā uz drošību un efektivitāti mīkstināti netiek.

Kas vakcinēsies pirmie?

Attiecībā uz vakcīnas saņemšanas iespējām Imunizācijas valsts padomes vadītāja norādīja: “Nebūs tā – kura valsts bagātāka, tā dabūs pirmā. (..) Pirmās devas tiks piešķirtas atbilstoši populācijas lielumam.

Tuvākajā laikā – nākamā gada pirmo pusgadu vai trīs mēnešus – tie varētu būt apmēram 3% no populācijas, kas varētu vakcinēt pirmās devas.”

Labākajā gadījumā 800 000 cilvēku vakcinācijai vajadzīgas devas būtu pieejamas līdz 2021. gada beigām, atklāja Zavadska.

Katra valsts noteiks iedzīvotāju grupas, kurām būs pieejamas pirmās vakcīnas. Veselības ministrija un Imunizācijas valsts padomes vairums locekļu sliecas par labu tam, ka sākotnēji vakcinēties varētu veselības aprūpes nozares darbinieki. Svarīgi gan būtu arī vakcinēt vecāka gadagājuma cilvēkiem, lai mazinātu mirstību un pacientu skaitu ar smagu slimības gaitu.

“Te ir jāizvēlas, vai mēs vairāk domājam par tiem, kas aprūpē visus un ir spējīgi cīnīties ar slimību, lai viņi netiek noņemti no trases. Vai vispirms dodam tiem, kam varētu būt lielākais risks smagai saslimšanai un miršanai,” skaidroja Zavadska.

Viņa cer, ka šī izvēle būs kompromiss. Turklāt, aizvien vairāk uzzinot par vīrusu, šīs grupas varētu mainīties.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Arī Latvijā līdz ar rudeni Covid-19 izplatība pieauga strauji, un novembra sākumā lemts par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, kas būs spēkā līdz 6. decembrim un kuras laikā būs jauni stingrāki ierobežojumi

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti