Sadaļas Sadaļas

Pirmajā centralizēto eksāmenu dienā uzdevumu «noplūde» nav konstatēta

Valsts policija kopā ar Valsts izglītības satura centru (VISC) otrdien, 11. maijā, pirmajā centralizētā eksāmena norises dienā pārbaudīja četras skolas, nekonstatējot eksāmenu satura “noplūdes” pazīmes, informēja policija.

ĪSUMĀ:

  • Pirmajā dienā pārbaudēs 4 skolās eksāmenu nopludināšana nav fiksēta.
  • Policija un VISC turpinās pārbaudes skolās izlases kārtībā.
  • Par pārbaudēm iepriekš skolas nebrīdinās, bet eksāmenu norisi tas netraucēs.
  • Eksāmenu variantos iestrādāti elementi, kas ļaus identificēt nopludinātājus.

Lai novērstu centralizēto eksāmenu prettiesisku izpaušanu, pārbaudes notiks arī citu centralizēto eksāmenu laikā, turklāt eksāmenu uzdevumos būs iestrādāti papildus drošības elementi, kas to “nopludināšanas” gadījumā ļaus vieglāk identificēt pārkāpēju.

Valsts policija atgādina, ka par centralizēto eksāmenu darbu satura izpaušanu pirms to norises laika ir paredzēta kriminālatbildība.

Otrdien, 11. maijā, skolēni kārtoja pirmo centralizēto eksāmenu, kas bija eksāmens angļu valodā.  

Arī turpmāk policija kopā ar VISC pārstāvjiem izlases kārtībā eksāmenu dienu rītos apmeklēs dažādas Latvijas izglītības iestādes, lai pārbaudītu, kā tiek ievērotas prasības par eksāmenu darbu drošu uzglabāšanu un kā tiek ievērots aizliegums eksāmenu darbu aploksnes atvērt pirms noteiktā laika. Pirms ierašanās izglītības iestādēs, to pārstāvji netiks brīdināti.

Komunikācija notiks ar skolu vadību, un eksāmenu norise un skolēnu darbs nekādā veidā netiks traucēts. Tāpat notiks interneta resursu monitorings, lai nekavējoties reaģētu uz iespējamo eksāmenu darbu prettiesisku izplatīšanu.

Nepieciešamības gadījumā lems par eksāmenu darbu rezerves variantu izplatīšanu.

Turklāt VISC ir nodrošinājis, ka centralizēto eksāmenu uzdevumos ir iestrādātas īpašas zīmes, kas gadījumos, ja tiek konstatēta šo eksāmenu fotogrāfiju vai kopiju izplatīšana, ļaus ātrāk noskaidrot šo darbu izcelsmes avotus.

Iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka pat gadījumos, kad eksāmenu darbu satura izplatīšanai tiek izmantotas modernās komunikācijas tehnoloģijas (piemēram, dažādas ziņapmaiņas lietotnes, tostarp “WhatsApp”), noziedzīgā nodarījuma izdarītājus ir iespējams identificēt un saukt pie kriminālatbildības.

2017. gadā par šādu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanu prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret konkrētām personām tika nodoti divi kriminālprocesi; 2018. gadā – viens kriminālprocess; 2019. gadā – četri kriminālprocesi. Savukārt 2020. gadā eksāmenu darbu satura prettiesiska izpaušana netika konstatēta. 

Par eksāmenu noplūdināšanu personas var sodīt gan ar brīvības atņemšanu, gan piespiedu darbu, gan soda naudu. Valsts policija atgādina, ka visos šādos gadījumos personas pēc tam uzskatāmas par krimināli sodītām, kas var nozīmīgi ietekmēt personu reputāciju un tālākās karjeras iespējas.

Valsts policija un VISC aicina eksāmenu darbu organizēšanā un uzraudzībā iesaistītās personas izturēties pret uzticētajiem darba pienākumiem ar augstu atbildības sajūtu.  Savukārt gadījumos, kad kādas personas rīcībā nonāk ziņas par gatavošanos veikt vai jau veiktu eksāmenu darbu satura prettiesisku iegūšanu un izpaušanu, aicina nekavējoties ziņot par to Valsts policijai, zvanot uz tālruņa numuru 67208056 vai 110.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt