Dienas ziņas

Saimniecību arvien mazāk, bet tās kļūst lielākas

Dienas ziņas

Ekonomisko lietu tiesai gads; kas padarīts?

Pilnveido bezpilota gaisa kuģu uzraudzības sistēmu

Pilnveido bezpilota gaisa kuģu uzraudzības sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai uzlabotu Latvijas gaisa telpas drošību, turpmāk bezpilota gaisa kuģu jeb dronu lidojumi tiks uzraudzīti ar īpašām signālu uztveršanas iekārtām. Tas ļaus ne tikai gādāt par drošību, bet vienlaikus apzināt vietas, kur dronu lidojumi notiek visbiežāk. Jaunās dronu  uzraudzības sistēmas prezentācija ceturtdien, 31. martā, notika starptautiskajā lidostā "Rīga". 

Uzraudzības un pārvaldības sistēmas ieviešana plānota kā veicinošs faktors bezpilotu gaisa kuģu plašākai integrācijai civilās aviācijas jomā. Paredzēts, ka sistēma, kura pilnībā sāks funkcionēt nākamā gada beigās, nodrošinās visu ar bezpilota gaisa kuģu pārvaldību saistīto pakalpojumu pieejamību un savietojamību.

Ieviešot dronu uzraudzības sistēmu, vienlaikus būs iespējami jauni pakalpojumi, piemēram, bezpilota gaisa kuģa lietotāji ātrā, ērtā un digitālā veidā varēs iepazīties ar jaunākajām prasībām un ierobežojumiem konkrētajā teritorijā.

Vienlaikus ar jaunās sistēmas darbības uzsākšanu satiksmes ministrs Tālis Linkaits ("Konservatīvie") aicina dronu pilotus, kas vēl nav nokārtojuši visas nepieciešamās reģistrācijas, kā arī nesaskaņo savus lidojumus, iznākt no pelēkās zonas un būt atbildīgiem gan pret sevi, gan citiem gaisa telpas lietotājiem, piemēram, aviāciju.

Pērn astoņos gadījumos lidmašīnu piloti nosēšanās laikā ziņojuši par bīstami tuviem bezpilota gaisa kuģiem.

"Katrs solis pa labi vai kreisi no atļautā var radīt bīstamas sekas, un mums šeit jau ir bijis viens gadījums, kad nācās slēgt lidostu burtiski vairākas dienas tikai tāpēc, ka bija aizdomas par drona iekļūšanu gaisa telpā. Jaunā sistēma ir domāta, lai aizsargātu mūs no šādiem gadījumiem un nodrošinātu tādu drošu sadarbību visiem, kas atrodas gaisā," teica ministrs.

Pēc Eiropas Savienības apkopotajiem datiem, kopējais reģistrēto dronu lidojumu skaits jau tuvojas diviem miljoniem, tāpēc eksperti ir vienisprātis, ka dronu pārvietošanās regulējums ir svarīgs, lai tos sekmīgi integrētu Latvijas gaisa telpā. Lai veiktu dronu monitoringu starptautiskās lidostas "Rīga" un Liepājas lidostas teritorijās izvietotas arī īpašas signālu uztveršanas iekārtas.

"Tas mums nepieciešams, lai virzoties tālāk, lai savus lēmumus, procedūras, risku novērtējumu izstrādātu balstoties uz konkrētiem faktiem un situāciju, nevis uz viedokļiem vai iespaidiem. Tā ir viena maza daļa no kopējās sistēmas, kas ir digitāla platforma, kurā pilots varēs pieteikt lidojumu, saņemt atļauju tiešsaistē," skaidroja Civilās aviācijas aģentūras direktors Māris Gorodcovs.

Ņemot vērā, ka dronu lietošana katru gadu pieaug, platforma arī vieglāk ļaus izveidot dažādas zonas, piemēram, lidojumu liegumu zonu ap kādu pasākumu.

Tāpat tas palīdzēs institūcijām, kas rūpējas par drošību, piemēram, Valsts policijai, Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, ātrāk un kvalitatīvāk fiksēt neatļautu dronu lidojumus un pieņemt attiecīgos lēmumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti