Labrīt

LLKC eksperts Māris Narvils par salnām un to ietekmi uz ražu

Labrīt

Edgars Rinkēvičs par OECD konvenciju cīņai ar korporāciju izvairīšanos no nodokļiem

PILNĪGS SVIESTS: Pēcvēlēšanu sviests

«Pilnīgs sviests»: Lielībnieku sviests

Nu pašvaldību vēlēšanu kampaņu sviests būtu tā kā apēsts un var aplūkot, kādi tad ir augļi. Iestājas nākamais posms, kuru var nosaukt – pēcvēlēšanu lielīšanās. Kā jau vienmēr, zaudētāju sanāk vairāk nekā uzvarētāju. Lauru vainagu pielaikotājiem lielīšanās būtu saprotama, taču intersantākais, ka lielīties turpina arī zaudētāji. Te ir vesels arhīvs tādu argumentu, ko katrs no mums varētu tālāk izmantot savā dzīvē, ja tuvinieku vai draugu pulkā nāktos taisnoties par neveiksmēm.

Taču vispirms arī “Pilnīgs sviests” var palielīties. Proti, iepriekšējā nedēļā izteicu vairākas prognozes par rezultātiem un ar tiem saistītiem procesiem. Pārsvarā – kriminālprocesiem. Teikšu kā ir, lielākā daļa pareģojumu piepildījusies

Pirmā prognoze nebija grūta. Paredzējām, ka arī šoreiz neiztiks bez “aizstūra” balsu pirkšanas mēģinājumiem.

Vismaz trīs kriminālprocesi ierosināti. Rezultāts apmierinošs, bet neba nu “Sviests” vienīgais to prognozēja. Izbrīna tikai, ka smalki mācītie balsu pircēji neaizdomājas, ka ne tik smalki mācītie balsu pārdevēji arī neizmantos iespēju palielīties, īpaši pēc tam, kad saņemtais beznodokļu honorārs pārvērsts attiecīga tilpuma un satura dzērienu krūkās.

Vairāk priecē, ka piepildījusies prognoze par lielāku aktivitāti vietvaru vēlēšanās, jo patiešām – mazliet pāri 50% ir vairāk nekā nepilni 46% iepriekšējās vēlēšanās. Attiecīgi Rīgā 59% ir vairāk par 55,5% iepriekš.

Tikām pareģojuši, ka lielajās pilsētās vadošās partijas un līderi savas vietas saglabās, bet ar mazāku atrāvienu.

Pirmkārt, jau Rīga, kur "Saskaņa" un "Gods kalpot Rīgai" tikuši mazliet pāri 50% un līdz ar to 39 mandātu vietā nu būs 32 no 60. Ventspilī Aivars Lembergs saglabā pozīcijas, bet ar mazāku handikapu. Līdzīgi ir Jēkabpilī, Liepājā (tur gan par mēra krēslu Seska kungs nevar būt drošs). Ja gribam piesieties, tad arī Valmierā vadošās partijas rezultāts mazliet, mazliet sliktāks par iepriekšējo, saglabājot, protams, dominanci. Vienīgais, ko neizdevās prognozēt (tagad tas jāizrunā ātri un klusā balsī) – negaidījām tik pārliecinošu "Saskaņas" un Aleksandra Bartaševiča uzvaru Rēzeknē. Par Daugavpili neko neprognozējām un tur arī neko nevarēja un nevar saprast.

Arī tas, ka ilggadīgi mazo pašvaldību līderi savas vietas saglabās, kopumā pareizi prognozēts. Kaut vai Rundālē, Ērgļos (gan ar mazāku starpību), Sējā, Babītē un, protams, Daugavpils novadā, kur no 1985. gada pašvaldībā esošā Janīna Jalinska, acīmredzot, turpinās. Īpašu uzmanību pievērsām Jelgavas novadam ar tā skandalozo līderi Ziedoni Cauni (LZS), prognozējot, ka šoreiz uzvarēs un ar lielāku atrāvienu. Tiešām, rezultāts uzlabots. Lai cēloņus meklē citi prātvēderi.

Mēs ejam pie pie otras sadaļas – lielīšanās pēc ballītes. Īpaši to ļaužu vārdos, kuru rezultātus par sevišķi spožiem nevar nosaukt.

Artuss Kaimiņš, KPV LV līderis. Pēcvēlēšanu dienā bija neparasti kluss. Var saprast, jo Rīgā negāja galīgi nekā, tāpat Ventspilī un citviet. Tomēr godājamais mākslinieks līdz vakaram noturēties nevarēja un sociālajā tīklā "Twitter"  sniedza īsu vērtējumu – “no 15 pašvaldībām esam septiņās. Lūdzu! Paldies visiem, kas bija PAR”. Ar tādu pašu pārliecību droši vien varētu teikt – no 15 pašvaldībām vienā esam. Lūdzu! Interesanti, ka Artusa "feisbūka" kontā vakar 20.45 parādījās ieraksts: "Redzot pašvaldību vēlēšanu rezultātus, es oficiāli paziņoju, ka nolieku Saeimas deputāta mandātu. Veiksmi Latvija. Es mēģināju no sirds. Patiešām. Jūs izvēlējāties. Tad, lai tā arī ir un nav, ko čīkstēt." Redzēsim, cik nopietni jo 20.48 nāca ziņa (lsm.lv), ka tas ir viltus ieraksts. Katrā ziņā – uzmanība piesaistīta, varbūt ar savdabīgu lielīšanās formātu. Laiks rādīs...

Latvijas Reģionu apvienības (LRA) startu kopumā var vērtēt atzinīgi. Mārtiņš Bondars, apvienības pirmais numurs, vai nu saguris vai padomnieku pierunāts, ar pārāk skaļiem paziņojumiem svētdien neizdarījās. Viņa vietā valodoja politikas eksperti, sak’ Bondars tā un Bondars šitā.... Tas uzskrūvējis citu LRA politiķi, ievērojamo Daini Liepiņa kungu, kurš, šito netaisnību redzot, nav noturējies un tviterī izlielījies – “opnējot dažiem ekspertiem, atgādinu, ka Latvijas Reģionu apvienība nav viena indivīda politisks spēks, bet daudzu spēcīgu reģionālo līderu apvienība.”

Galvenais nav notikušais, bet kā to pasniedz. Te nu “Pilnīgā sviesta” pēcvēlēšanu lielību TOP3

Nils Ušakovs pēc rezultātu krituma Rīgas domes vēlēšanās – “Tikt pārvēlētam trešo reizi vienmēr ir ļoti grūti”. Ar tādu pārliecību, it kā iepriekš jau būtu vēlēts septiņas reizes pa trim.

Andris Piebalgs, "Vienotības" līderis: "“Vienotības" rezultāts stabilizēs valdības koalīciju”. Apmēram tā, ka valdībā jau viņiem par daudz teikšanas, citi sāka uztraukties, ka tik nebūs pār mēru spoži, piemēram, Rīgā. Tā kā rezultāti vāji, visi nomierinās un koalīcija harmoniski rullē tālāk.

Tomēr pirmo vietu nolēmām piešķirt ZZS valdes priekšsēdētājam un ZZS Rīgas saraksta līderim Armandam Krauzem par spilgtāko pēcvēlēšanu lielību. Ja "Vienotības" startu Rīgā var uzskatīt par vāju, tad ZZS rezultātu par nekādu. Lūk, Krauzes kungs ir sadomājis šādu kalambūru: “ZZS neiekļuva Rīgā, jo rīdziniekus neuzrunāja valstiska pieeja”. Lūk, kā! Valsts lietas, biedri, jātur augstu pāri sīkiem otrās šķiras mērķīšiem. "Pilnīgam sviestam" gan šķiet, ka vaina meklējama tajā, ka pelēka līdera pelēkas runas pelēkā fonā ļoti grūti sadzirdamas. Toties pēcvēlēšanu lielība padevusies spilgta. Ilgi paliks atmiņā.

Līdz ar to “Pilnīgs sviests” no jums atvadās līdz nākamajai reizei, kad atkal būs jānāk talkā valstiski nozīmīga sviesta kulšanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt