Panorāma

Kas šonedēļ panākts diplomātiskajā frontē?

Panorāma

Panorāma

Piketā aicina no amata atbrīvot Veselības inspekcijas vadību

Piketā prasa no amata atbrīvot Veselības inspekcijas vadītāju Slokenbergu

Pie Veselības ministrijas piektdien, 14. janvārī, pulcējās ap desmit cilvēku, kas piketā veselības ministram Danielam Pavļutam ("Attīstībai/Par!") prasīja no amata atbrīvot Veselības inspekcijas vadītāju Anitu Slokenbergu.

Neapmierinātība saistīta ar inspekcijas rīcību un vadības izteikumiem imunologa Jevgēnija Ņikiforenko lietā, kurā vairākas pacientes ārstam pārmetušas iespējamu seksuālu izmantošanu. Piketētāji uzsvēra, ka Veselības inspekcijā steidzami nepieciešamas pārmaiņas, kas būtu uz pacientu interesēm un tiesībām orientētas.

Piketētājiem rokās bija plakāti ar tādiem uzrakstiem kā, piemēram, "Vienaldzība – tavs vārds ir Slokenberga", "Ko sargā Veselības inspekcija? Pacientes vai seksuālu varmāku?" un citiem. Kovida ierobežojumu dēļ piketā bija ierobežots dalībnieku skaits. LTV novēroja, ka galvenokārt sanākušās bija gados jaunas sievietes.

Piketa dalībnieki
00:00 / 00:54
Lejuplādēt

"Viens ir nereaģēt uz sūdzībām, bet iznīcināt lietas materiālus vai tie paši izteikumi raidījumā "De facto", upuru vainošana – tas ir absolūti nepieņemami. Viņai vajadzēja atstāt savu amatu pirmdienas rītā," sacīja piketa organizatore Maija Krastiņa.

Baiba atzīmēja: "Šis gadījums ir izgaismojis, ka gan Valsts policija, gan Veselības inspekcija, gan Latvijas Ārstu biedrība ir rīkojušās nekorekti, klaji nolaidīgi. Pacientu tiesības netiek aizstāvētas."

Niks pauda viedokli: "Tam nav nozīmes, vai tu esi vīrietis vai sieviete, mums ikvienam ir jājūtas droši, dodoties pie ārsta, un Veselības inspekcijai būtu jāizmeklē pārkāpumi."

Lelde atzina: "Tas veids, kā ir tikušas risinātas pacientu sūdzības, tas process, kas ir noticis, ir radījis bažas, vai tiešām Veselības ministrija iestājas par pacientu tiesībām?

Es tiešām gribu, lai pie atbildības tiek saukti tie cilvēki, kas ir bijuši nolaidīgi. Šajā gadījumā nav īstenojuši atbilstošās procedūras, lai aizstāvētu cietušos."

Tikmēr Alise atzīmēja: "Manuprāt, ir bijusi pārāk pasīva reakcija uz ziņojumiem par seksuālu vardarbību. Varēja darīt daudz vairāk, lai lietu kaut kā izmeklētu un saprastu, kas tur ir noticis un kurš ir vainīgs."

Veselības ministrs, kurš pašlaik atrodas karantīnā, solīja, ka pārmaiņas inspekcijā būs, – tādas kā pacientu sūdzību pārbaudīšana pēc būtības un būšot iejūtīgāka saziņa ar cilvēkiem. Taču Anitu Slokenbergu pagaidām no amata atbrīvot viņš neplāno.

Veselības ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere
00:00 / 00:41
Lejuplādēt

"Veselības ministrs saprot protestētājus, viņš ir runājis ar Veselības inspekcijas vadītāju, ir norādījis uz neveiksmīgo komunikāciju un norādījis arī uz nepieciešamajiem uzlabojumiem.

Pēc šiem uzlabojumiem arī tiks vērtēts Veselības inspekcijas vadītājas darbs," teica ministra komunikācijas padomniece Lāsma Bindere.

Viņa norādīja, ka patlaban nav noteikts termiņš, cik ilgā laikā ir jāīsteno nepieciešamie uzlabojumi, taču "šis laiks nevar būt bezizmēra".

"'Ir tapis vesels pārmaiņu plāns, kas ir jāveic Veselības inspekcijā. Veselības inspekcijai jākļūst uz pacientiem orientētākai, atvērtākai, saziņai ar cilvēkiem ir jābūt  daudz iejūtīgākai," sacīja Bindere. 

Tikmēr pati Slokenberga solīja rosināt pārmaiņas: "Tiesiskā valstī katrs var izteikties un tas nav aizliegts. Man pašai personīgi ir žēl, ka esmu aizskārusi sabiedrību.  Mēs, Veselības inspekcija, rosināsim šīs pārmaiņas, lai ārstniecības iestādēs tiktu iedzīvinātas pacientu tiesības."

KONTEKSTS:

Vairākas sievietes apsūdzējušas imunologu Ņikiforenko par savai specialitātei neatbilstošu manipulāciju veikšanu, kā arī vērsās policijā un citās uzraugošajās iestādēs, jo uzskatījušas, ka piedzīvotais bijusi seksuāla vardarbība, tomēr policija krimināllietu izbeidza, bet prokuratūra noraidīja sieviešu sūdzības par mediķi. Pēc stāsta publicēšanas medijos pie Latvijas Radio un pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vērsās vēl vairākas šī ārsta pacientes.

Nesenākā sūdzība par imunologu Ņikiforenko Valsts policijā un Veselības inspekcijā nonākusi pērn oktobrī, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums "De facto". Taču sākotnēji ne viena, ne otra iestāde neko sodāmu nav saskatījusi. Šobrīd krimināllieta ir uzsākta, savukārt Veselības inspekcija ar savu rīcību ir apmierināta.

Veselības inspekcija ir iznīcinājusi dokumentus no Ņikiforenko pārbaudes lietas, kas veikta pirms 12 gadiem, ziņoja LTV raidījums "De facto". Vēlāk atklājās, ka inspekcija pārbaudes lietas materiālus iznīcinājusi jau pēc Latvijas Radio izrādītās intereses. Veselības ministrs uzdevis Veselības inspekcijā veikt dienesta pārbaudi, lai noskaidrotu lietas par Ņikiforenko materiālu iznīcināšanas apstākļus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt