De Facto

Ieskats 10. decembra "De Facto" tematos

De Facto

"Latvijas kuģniecība" - SM kadru kalve

Nepietiek bezmaksas latviešu valodas kursu

Pietrūkst bezmaksas latviešu valodas kursu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Latvijā pietrūkst bezmaksas valsts valodas kursu, secināja LTV raidījums “De facto”.

Raidījums aprēķinājis, ka to cilvēku skaits, kuri dzīvo Latvijā un nepietiekoši pārvalda vai vispār neprot valsts valodu, varētu būt ap 150 000. Aptuveni tikpat daudz, cik iedzīvotāju vienkopus ir Daugavpilī, Ventspilī un Liepājā.

Valsts līmenī bezmaksas valsts valodas kursus piedāvā tikai divas organizācijas – par bezdarbniekiem rūpējas Nodarbinātības valsts aģentūra (apmaksā Eiropas Sociālais fonds), par visiem pārējiem - Sabiedrības integrācijas fonds (valsts budžeta līdzekļi).

Kursus saviem iedzīvotājiem piedāvā arī vairākās pašvaldības – visvairāk Rīgā. Un pieprasījums tiešām ir milzīgs. Kursu organizētāji stāsta – pieraksts uz tiem parasti beidzas jau pirmajā dienā.

Apmācībās, ko piedāvā gan Rīgas pašvaldība, gan nodarbinātības aģentūra, gan arī sabiedrības integrācijas fonds, vietu skaits kopš 2012. gada samazinājies vismaz divas reizes. Pirms pieciem gadiem apgūt valsts valodu varēja vairāk nekā 7 000 cilvēki gadā, tagad – nedaudz vairāk par trīs tūkstošiem.

Samazinās arī finansējums. Arī valsts budžeta tēriņi šādām apmācībām šo gadu garumā samazinājušies vismaz divreiz – no vairāk nekā 200 000 eiro gadā uz 100 000.

Var secināt arī, ka valsts valodas apmācības politikas plānošanas dokumentos nav prioritāte, norāda radījums.

Pēdējo valsts valodas attīstības programmu parakstījusi kādreizējā izglītības ministre Ina Druviete.

Druviete skaidro, ka “kursiem jābūt, tie jāuztur, bet ne vairāk kā līdzšinējā līmenī, un tik tiešām pats svarīgākais ir tas, vai šiem cilvēkiem būs iespējas un nepieciešamību savas latviešu valodas zināšanas izmantot”.

“Mēs esam pašreiz nonākuši tādā valsts valodas politikas attīstības stadijā, kur daudz lielāka uzmanība ir jāpievērš tieši valodas lietojumam neformālā vidē tur, kur to neprasa likums. Bet tur, kur to prasa mūsu sabiedrības attīstības loģika,” saka Druviete.

Nākamgad palīgā nāks Eiropas Savienība (ES) -  Izglītības un zinātnes ministrija sāks dalīt 27 miljonus  ES struktūrfondu finansējumu pieaugušo izglītībai, tostarp valsts valodas apmācībām. Cik lielu summu piešķirs tieši latviešu valodas kursiem, būs atkarīgs no katras pašvaldības vēlmēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti